ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչության տարածքային ստորաբաժանումներում, ժամը 15-ի դրությամբ, ստացվել է 8 նյութ՝ Երևանի թիվ 1/01, 2/19, 3/06͵ 9/47͵ 9/12͵ 9/55, 7/59͵ 7/58 ընտրատեղամասերում արձանագրված ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնք առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
1. Ավան և Նոր Նորքի վարչական շրջանների քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ թիվ 2/19 ընտրատեղամասում արձանագրվել է կրկնակի քվեարկության փորձ՝ Երևան քաղաքի բնակիչ, 11.03.1994 թ. ծնված Հ.Ղազարյանի կողմից։
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում կատարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
2. Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում ստացվել է «transparency.am» էլեկտրոնային կայքէջում 2017թ. ապրիլի 2-ին տեղադրված ահազանգն առ այն͵ որ թիվ 1/1 ընտրատեղամասում տեղի է ունեցել քվեարկության գաղտնիության խախտում. ընտրողի քվեարկության վերահսկողություն է կատարվել այլ անձի կողմից:
Հաշվի առնելով, որ հաղորդումն առերևույթ պարունակում է հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում կատարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
3. Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ստացվել է թիվ 9/12 ընտրատեղամասում քվեարկության գաղտնիությունը խախտվելու վերաբերյալ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության հրապարակած հաղորդումը։ Ըստ ահազանգի՝ «հանձնաժողովի ՀԱԿ անդամը տեղեկացրել է դիտորդին, որ քվեարկողը ցույց է տվել իր քվեաթերթիկը հանձնաժողովի՝ ՀՅԴ անդամին»:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում կատարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
4. Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ստացվել է aysor.am կայքում տեղադրված հրապարակումն առ այն͵ որ թիվ 9/47 ընտրատեղամասում դիտորդ Հայկ Մարությանը լրագրողներին հայտնել է քվեարակության գաղտնիության խախտման մասին: Ըստ նրա՝ ընտրատեղամասի քվեախցիկի հետևում նկատել է տեսախցիկ, ինչպես նաև պատուհան:
Հաշվի առնելով, որ հաղորդումն առերևույթ պարունակում է հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում կատարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
5. Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում նյութեր են ստացվել՝ թիվ 3/06 ընտրատեղամասում կրկին քվեարկելու փորձ կատարելու վերաբերյալ։ Ըստ ահազանգի՝ Երևանի բնակիչ Ա.Թադևոսյանը քվեարկությունը կատարելուց հետո կրկին մոտեցել է ընտրողների գրանցում իրականացնող տեխնիկական սարքավորմանը։ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
6. Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հաղորդում է ստացվել 7/59 ընտրատեղամասում կրկին քվեարկելու փորձ կատարելու վերաբերյալ։ Ըստ հաղորդման՝ ժամը 08։40-ի սահմաններում Բ.Միրզոյանը կատարել է կրկնակի քվեարկության փորձ։ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
7. ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում նյութեր են ստացվել թիվ 9/55 ընտրատեղամասում կրկնակի քվեարկության փորձ կատարելու մասին:
Ըստ ահազանգի՝ ժամը 09:30-ին, Երևան քաղաքի բնակիչ Ա.Համբարձումյանը թիվ 9/55 ընտրատարածքում կատարել է կրկնակի քվեարկության փորձ: ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
8. Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում նյութեր են ստացվել͵ որ 2017 թվականի ապրիլի 2-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, թիվ 7/58 ընտրատեղամասում գրանցվել է ընտրող Ս.Նիկոլյանի կողմից կատարված կրկնակի քվեարկության փորձ։ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Ընտրախախտումների վերաբերյալ ստացվող նյութերի և քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրենք պարբերաբար։

As of 15:00, 8 materials on electoral beaches recorded in polling stations N 1/01, 2/19, 3/06͵ 9/47͵ 9/12͵ 9/55, 7/59͵ 7/58 were received in territorial subdivisions of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee which apparently contain crime elements envisaged by RA Criminal Code.
1. A report was received in the Investigative Division of Avan and Nor Norq administrative districts informing that an attempt of double voting was recorded in polling station N 2/19 by the resident of Yerevan H. Ghazaryan, born on 11.03.1994.
Investigation is conducted in the Investigative Division of Avan and Nor Norq administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find the circumstances of the case.
2. The report inserted in the webpage of “transparency. am” on April 2, 2017 was received in the Investigative Division of Avan and Nor Norq administrative districts informing that violation of voting secrecy took place in polling station N 1/1; voting control over the voter was carried out by another person.
Considering that the report apparently contains crime elements investigation is conducted in the Investigative Division of Avan and Nor Norq administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find the circumstances of the case.
3. The report on violation of voting secrecy in polling station N 9/12 published by “Citizen Observer” Initiative was received in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts. According to the report “the ANC member of the commission informed the observer that the voter showed his/her ballot to ARF member”.
Investigation is conducted in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find the circumstances of the case.
4. The publication inserted in the website “aysor.am” was received in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts informing that in polling station N 9/47 the observer Hayk Marutyan told the journalists about violation of voting secrecy. According to him, he noticed a camera, as well as a window behind the polling booth of the polling station.
Considering that the report apparently contains crime elements investigation is conducted in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find the circumstances of the case.
5. Materials on attempt to vote more than once in polling station N 3/06 were received in the Investigative Division of Qanaqer-Zeytun administrative district. According to the call, after voting the resident of Yerevan A. Tadevosyan again approached the technical equipment registering the voters. Investigation is conducted in the Investigative Division of Qanaqer-Zeytun administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find the circumstances of the case.
6. A report on attempt to vote more than once in polling station N 7/59 was received in the Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district. Pursuant to the report, on April 2 at about 08:40 B. Mirzoyan attempted to vote more than once. Investigation is conducted in the Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find the circumstances of the case.
7. Materials on attempt to vote more than once in polling station N 9/55 were received in the Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
According to the call, on April 2 at 09:30 the resident of Yerevan A. Hambardzumyan attempted to vote more than once in polling station N 9/55. Investigation is conducted in the RA IC Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department to find the circumstances of the case.
8. Materials were received in the Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district that on April 2, 2017 at about 12:00 an attempt to vote more than once by voter S. Nikolyan was recorded in polling station N 7/58. Investigation is conducted in the RA IC Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department to find the circumstances of the case.
Information on materials received on electoral breaches and investigation results will be provided periodically.