ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են ապրիլի 22-ին Հայանիստ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ում նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
2018 թվականի ապրիլի 22-ին Մասիս բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ աջ սրունքի փափուկ հյուսվածքներ թափանցող հրազենային վերք ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել Էջմիածին քաղաքի բնակիչը՝ ծնված 21.03.1958թ.:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 60-ամյա բնակիչը հրազենային վնասվածքն ստացել է Արարատի մարզի Հայանիստ-Հովտաշատ գյուղերի խաչմերուկի մոտ տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ, որտեղ մի շարք բնակիչներ մասնակցել են բողոքի ակցիային, փակել ճանապարհը։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում ապրիլի 25-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, մշակվել է քննչական պլան, և ձեռնարկվել անհրաժեշտ մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ վիճաբանությանը մասնակից անձանց շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ, հարցաքննվել տարբեր անձինք։
Ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել հրազեն կիրառած անձի ինքնության վերաբերյալ, ով ևս Մասիս քաղաքի բնակիչ է:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 2018 թվականի մայիսի 17-ին որոշում է կայացվել՝ Մասիս քաղաքի բնակչին՝ Ս.Կարապետյանին, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, և հայտարարվել հետախուզում:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանությանը միջոցներ ձեռնարկել՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

In the result of necessary investigatory and other procedural actions conducted in Ararat Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee a number of circumstances of the incident that took place in the village of Hayanist on April 22 were found out, the person having committed the alleged crime was identified. Search was declared against him.
On April 22, 2018 a call was received from Masis medical center informing that the resident of Ejmiatsin, born in 1958, with a firearm injury on the right leg was taken to medical center.
In the result of measures taken it was found out that the 60 year-old man had sustained the firearm injury during the quarrel that took place at the crossroad of Hayanist-Hovtashat villages of Ararat region where a number of residents took part in the protest, blocked the road.
On April 25 a criminal case was initiated in the RA IC Ararat Regional Investigative Department according to the Part 4 of the Article 258 of RA Criminal Code, an investigatory plan was worked out and necessary investigatory actions of great volume were conducted to find those involved in the quarrel, to personalize the actions of each of them, several people were questioned.
In the result of investigatory and other procedural actions actual data were obtained on the person who had used a firearm; he is a resident of Masis.
On the base of the obtained sufficient evidence on March 17, 2018 a decision was made to involve the resident of Masis town – S. Karapetyan as a defendant according to the Part 1 of the Article 235 and the Part 4 of the Article 258 of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against him and search was declared.