ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր ընդունել է ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկու երկրների քննչական մարմինների միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր՝ երկուստեք կարևորելով քրեական գործերով միմյանց օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակումն ու իրավական օգնության ցուցաբերումը։ Կողմերը նախանշել են փոխգործակցությունը զարգացնելու կոնկրետ ուղղություններ։
Առանձնազրույցից հետո ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը և ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր։
Ըստ այդմ՝ կողմերը, իրենց պետությունների ազգային օրենսդրության և միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքներին և նորմերին համապատասխան, պայմանավորվել են համագործակցել կոռուպցիայի դեմ պայքարում, մարդու իրավունքների պաշտպանության, դիմումների քննության, ինչպես նաև՝ յուրաքանչյուր կողմի իրավասության այլ լիազորությունների իրականացման բնագավառում:
Կկազմակերպվեն պատվիրակությունների կամ փորձագետների փոխադարձ այցեր՝ համաձայն նախապես մշակված փոխանակության ծրագրի, ֆորումներ, աշխատանքային հանդիպումներ, գիտաժողովներ և կլոր սեղաններ՝ ապահովելու միջազգային համագործակցությունը իրավական օգնության բնագավառում, նաև բազմակողմ միջոցառումների շրջանակներում դիմումների քննության և այլ լիազորությունների իրականացման բնագավառում, կապահովվի պատշաճ տեղեկատվության փոխանակումը:
ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հրավերով՝ հուլիսի 12-ին։
Ծանոթություն. ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության պարտականությունների ու իրավասությունների մեջ է մտնում նաև վերահսկողության սահմանումը՝ արդարադատության գերատեսչությունների և վարչությունների ֆինանսական և վարչական հարցերի, դատական իշխանության ենթակա կառույցների, իրավապահ մարմինների, պետական ընկերությունների և ինստիտուտների, քաղաքապետարանների և ներքին գործերի նախարարության ենթակա կառույցների և այլ կազմակերպությունների վրա, նշված կառույցներում կանոնավոր կարգով ստուգումների իրականացումը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը և ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահ Նասեր Սերաջն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր (Լուսանկարներ)

The Chairman of the RA Investigative Committee Aghvan Hovsepyan today received the Chairman of the Supervisory Board of Islamic Republic of Iran Naser Seraj.
During the meeting the parties discussed issues on cooperation between the investigative bodies of both countries. Both parties highlighted operative information exchange and provision of legal aid in the framework of criminal cases. The parties agreed to develop cooperation in specific areas.
After the private conversation the Chairman of the RA Investigative Committee Aghvan Hovsepyan and the Chairman of the Supervisory Board of Islamic Republic of Iran Naser Seraj signed a memorandum of understanding.
According to it, in accordance with generally recognized principles and rules of international law, they agreed to cooperate in struggle against corruption, protection of human rights, examination of applications, as well as implementation of authorities of both parties.
Mutual visits of delegations and experts will be organized according to exchange program developed in advance, forums, working visits, conferences and round tables will be organized to provide international cooperation in the area of legal aid, as well as in the area of examination of applications within multilateral events and implementation of other authorities, proper exchange of information will be provided.
The delegation headed by the Chairman of the Supervisory Board of the Islamic Republic of Iran Naser Seraj arrived in Armenia on working visit on July 12 at the invitation of the Chairman of the RA Investigative Committee Aghvan Hovsepyan.
Note; the authorities and duties of the Supervisory Board of the Islamic Republic of Iran also include supervision on financial and administrative issues of institutions and departments of justice, institutions subordinate to judicial authorities, law enforcement bodies, state companies and institutions, municipalities, structures subordinate to Ministry of Internal Affairs and other organizations, regular conduction of inspections in the mentioned institutions.