ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնում ավարտվել է Սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալությունում արձանագրված չարաշահումների առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը՝ Գործակալության պետի մասով:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության աշխատակիցները, խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու միասնական դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով նույն գործակալության պետի և «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության թվով 5 փոստային բաժանմունքների փոստատարների ու ավագ օպերատորների հետ, պետության կողմից անապահով ընտանիքներին որպես նպաստ հատկացվող դրամական օգնության գումարները հափշտակելու նպատակով, 2013 թվականի մայիսի 1-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, առանց քաղաքացիների գիտության, Ստեփանավանի տարածքային գործակալության համակարգչային բազայում սոցիալապես անապահովության վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, թվով 692 քաղաքացիների հաշվառել են ընտանեկան նպաստ համակարգի շահառուների ցանկում: Դրա հիման վրա վերջիններս ընդգրկվել են նպաստառուների ցուցակներում, ձևակերպվել են ապօրինի նպաստներ, իսկ գումարները` յուրացվել։
Բազմակողմանի քննության արդյունքում փաստական տվյալներ էին ձեռք բերվել այն մասին, որ Գործակալության աշխատակիցները, նշված հափշտակությունները կատարելիս, համագործակցել են «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության՝ տվյալ տարածքն սպասարկող փոստային բաժանմունքների աշխատակիցների հետ, այն է՝ «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության աշխատակիցները կեղծ ցուցակներում ձևականորեն ընդգրկված նպաստառուների անունների դիմաց ստորագրել են և նպաստի գումարները ստանալով՝ փոխանցել գործակալության աշխատակիցներին:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ քրեական գործով երկու անձ՝ Գործակալության պետը և առաջին կարգի մասնագետը, որպես մեղադրյալ էին ներգրավվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել էր հետախուզում՝ նկատի ունենալով, որ նրանց հայտնաբերելու և քննությանը ներկայացնելու նպատակով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները դրական արդյունք չեն տվել:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում`2019թ. մայիսի 28-ին, Գործակալության պետը ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմնին և նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը վերահաստատելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է, սակայն դատարանը թույլատրելի է համարել նրա նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց գրավի կիրառումը:
Պետությանը պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով, քննիչի որոշմամբ, կալանք է դրվել նրա անվամբ գրանցված անշարժ ու շարժական գույքի, ինչպես նաև՝ բանկային հաշիվների վրա:
Նկատի ունենալով, որ կատարված նախաքննությամբ Գործակալության պետի վերաբերյալ ձեռք բերված ապացույցները բավարար են՝ քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկելու համար, նրա վերաբերյալ դրվագը քրեական գործից անջատվել է առանձին վարույթ, հայտարարվել նախաքննության ավարտի մասին, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:
Հիշեցնենք, որ, ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք էր առաջադրվել 27 անձի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որոնցից 6-ը սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության աշխատակիցներ են, իսկ 21-ը՝ «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության: 25 մեղադրյալների մասով նախաքննության ավարտի մասին հայտարարվել էր 2019թ. հունվար ամսին, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել էր դատարան:
Ինչ վերաբերում է հետախուզման մեջ գտնվող մյուս մեղադրյալին՝ Գործակալության առաջին կարգի մասնագետին, ապա վերջինիս գտնվելու վայրը պարզելու, նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումները շարունակվում են։
Պետությանը պատճառված 550.617.500 ՀՀ դրամ վնասից այսօրվա դրությամբ վերականգնվել է 112․181․600 ՀՀ դրամը։
Սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալությունում հայտնաբերված չարաշահումներ գործով, ևս մեկ մեղադրյալի՝ Գործակալության պետի մասով, հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին

Preliminary investigation of the criminal case initiated on abuses recorded in Stepanavan Territorial Agency of Social Assistance was completed on the part of the agency head in Stepanavan Investigative Division of Lori Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
It was earlier informed that with the purpose of swindling in particularly large amount, reaching prior agreement with the head of Stepanavan Territorial Agency of Social Assistance of Staff of Lori Provincial Administration and postmen and senior operators of 5 post offices of «Haypost» CJSC, the employees of the same agency, abusing official authority, with the purpose of swindling money provided as a benefit to needy families by the state from May 1, 2013 to June 30, 2018 introducing false information about several socially insecure people to computer base of Stepanavan Territorial Agency, involved 692 citizens in beneficiaries' lists without informing them. Based on it the latters were involved in the beneficiaries’ list, illegal benefits were formulated and the money was squandered.
In the result of comprehensive investigation actual data were obtained on the allegation that while committing the mentioned swindling the employees of the Agency cooperated with the employees of the post office that serves the mentioned area that is the employees of “Haypost” CJSC signed before the names of beneficiaries’ names involved formally in false lists and receiving the benefit money gave it to the agency employees.
It was earlier informed that within the criminal case two persons – the agency head and the first class specialist were involved as a defendant according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 and the Part 2 of the Article 325 of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against them and search was declared.
During preliminary investigation of the criminal case on May 28, 2019 the agency head turned himself to the investigative body and charge was pressed against him according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 and the Part 2 of the Article 325 of RA Criminal Code. The investigator submitted a motion to court to reconfirm detention as a pretrial measure against him which was sufficed.However, the court considered permissible to use mortgage as an optional pretrial measure against him.
In order to ensure the restoration of the rest of the damage caused to the state, by the investigator's decision a ban was imposed on his property and bank accounts.
Considering that the evidence obtained through preliminary investigation are sufficient to send the criminal case to court, the count on his part was separated in a separate proceeding, preliminary investigation was completed and the criminal case with the bill of indictment was sent to prosecutor supervising the legality of preliminary investigation.
We remind that on the base of the obtained evidence charge was pressed against 27 persons according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 and the Part 2 of the Article 325 of RA Criminal Code. 6 of them are employees of Stepanavan Territorial Agency of Social Assistance, 21 – employees of “Haypost” CJSC. Preliminary investigation on 25 defendants was completed in January, 2019 and the criminal case with the bill of indictment was sent to court.
As of the other defendant under persecution – the first class specialist of the agency, relevant operative-intelligence and operative-searching measures are ongoing to find him.