ՀՀ քաղաքացին, իր ընկերոջ հետ համաձայնության գալով, մեկնել է ԻԻՀ, որտեղ ընկերոջ ծանոթ ԻԻՀ քաղաքացուց ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափի 98.37 գրամ ափիոն տեսակի թմրամիջոց և այն, ՀՀ տեղափոխելու նպատակով, թաքցրել իր մարմնում:
ՀՀ պետական սահմանը հատելու ժամանակ ԱԱԾ աշխատակիցները, ստացված օպերատիվ տեղեկությունները ստուգելիս, վերջինիս ենթարկել են մաքսային կրկնակի զննման՝ ռենտգեն ճառագայթների միջոցով, ինչի արդյունքում հաստատվել է նրա մարմնում (հաստ աղիում) գլանաձև իրի առկայությունը, որից հետո վերջինս խոստովանել է իր մոտ հայտնաբերված գլանաձև իրի մեջ թմրանյութի առկայության հանգամանքը և խնդրել բժշկական միջամտությամբ այն իր մարմնից հանել:
Այդ նպատակով նա տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն, որտեղ քաղաքացին, առանց բժշկական միջամտության, անձամբ հանել է թմրամիջոցը և ներկայացրել իրավապահներին, ինչի կապակցությամբ կազմվել է արձանագրություն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի (թմրամիջոցների մաքսանենգությունը) 4-րդ մասի 1-ին կետով և 38-266-րդ հոդվածի (թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելը) 3-րդ մասի 2-րդ կետով հարուցված քրեական գործով նշված քաղաքացուն մեղադրանք է առաջադրվել, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատարան:
Սակայն նախաքննության ընթացքում հիշյալ անձը հայտարարել է, որ իր մոտ թմրամիջոց չի եղել, հայտնաբերված թմրամիջոցն իր հետ առնչություն չունի, իսկ անձնական խուզարկությունն իրականացվել է առանց ընթերակաների:
Նրա այդ հաղորդման հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի (սուտ մատնություն) 1-ին մասով հարուցված քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ վերջինիս կողմից ներկայացված տեղեկություններն իրականությանը չեն համապատասխանում, իսկ իրավապահների գործողությունները եղել են իրավաչափ:
Նշված անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 333-րդ հոդվածի (սուտ մատնություն) 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Smuggling of Narcotic Drug in Particularly Large Amount and False Crime Reporting against Employees of National Security Service
13.03.2020 11:30
RA citizen reaching prior agreement with his friend left for the Islamic Republic of Iran where he illegally procured from his acquaintance – IRI citizen narcotic drugs of opium type in particularly large amount - 98.37 grams and hid it in his body to take it to the Republic of Armenia.
While crossing the RA state border the employees of the National Security Service subjected him to double customs clearance through X-rays to check the operative information received. As a result, cylindrical item was found in his body (large intestine) after which the latter confessed that there was narcotic drug in the item found inside him and asked to remove it from his body by medical intervention.
For this purpose he was taken to medical center where the citizen without medical intervention removed the narcotic drug himself, presented to the law enforcement bodies and a protocol was made in this relation.
Within the criminal case initiated in the Investigative Department of the RA National Security Service according to the Point 1 of the Part 4 of the Article 267.1 (drug smuggling) and the Point 2 of the Part 3 of the Article 38-266 (illegal turnover of narcotic drugs or psychotropic materials with the purpose of sale) of RA Criminal Code charge was pressed against the mentioned citizen and the criminal case with the bill of indictment was sent to court.
However, during preliminary investigation the mentioned person declared that there had not been any drug inside him, the drug found had nothing to do with him and the personal search had been conducted without witnesses.
In the result of investigatory and other procedural actions conducted within the criminal case initiated on the base of his report according to the Part 1 of the Article 333 (false crime reporting) of RA Criminal Code in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee it was found out that the information submitted by the latter did not correspond to reality and the actions carried out by the employees of law enforcement body were legal.
Charge was pressed against the mentioned person according to the Part 1 of the Article 333 (false crime reporting) of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against him.