Ապրիլի 4-ին՝ ժամը 11։00-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է 224 հաղորդում, որոնք առերևույթ պարունակում են ընտրական իրավունքի խախտման՝ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
Ստացված հաղորդումներից 72-ը՝ Երևանում, 16-ը՝ Գեղարքունիքի, 25-ը՝ Կոտայքի, 17-ը՝ Լոռու, 5-ը՝ Վայոց Ձորի, 16-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Տավուշի, 14-ը՝ Շիրակի, 37-ը՝ Արմավիրի, 2-ը՝ Սյունիքի, 8-ը՝ Արարատի մարզերում և 3-ը՝ Զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում:
Հաղորդումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ իրականացված անհրաժեշտ դատավարական գործողությունների արդյունքում 6 դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, մեկ նյութ ուղարկվել է դատախազություն՝ ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ ուղարկելու համար:
Մնացած հաղորդումների կապակցությամբ ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

В Следственный комитет RA по положению на 11։00 4 апреля поступило 224 сообщения, которые, предположительно, содержат признаки состава преступления(нарушения избирательного права), предусмотренного Уголовным кодексом РА.
Из полученных сообщений 72 поступили в подразделения по Еревану, 16 – по Гегаркуникской, 25 – по Котайкской, 17 – по Лорийской, 5 – по Вайоцдзорской, 16 – по Арагацотнской, 9 – по Тавушской, 14 – по Ширакской, 37 – по Армавирской, 2 – по Сюникской, 8 – по Араратской областям и три сообщения поступило в Главное военное следственное управление.
В результате процессуальных мер, предпринятых для проверки указанной в сообщениях информации, по шести случаям были возбуждены уголовные дела, материалы по одному делу направлены в прокуратуру для отправки по подследственности в Специальную следственную службу.
Подготовка материалов по остальным 190 сообщениям в территориальных подразделениях СК РА продолжается. О процессуальных решениях, принимаемых на основе добытых в результате всестороннего расследования фактических данных, будет сообщено дополнительно.