Ապրիլի 4-ին՝ ժամը 11։00-ի դրությամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացվել է 224 հաղորդում, որոնք առերևույթ պարունակում են ընտրական իրավունքի խախտման՝ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ։
Ստացված հաղորդումներից 72-ը՝ Երևանում, 16-ը՝ Գեղարքունիքի, 25-ը՝ Կոտայքի, 17-ը՝ Լոռու, 5-ը՝ Վայոց Ձորի, 16-ը՝ Արագածոտնի, 9-ը՝ Տավուշի, 14-ը՝ Շիրակի, 37-ը՝ Արմավիրի, 2-ը՝ Սյունիքի, 8-ը՝ Արարատի մարզերում և 3-ը՝ Զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում:
Հաղորդումներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ իրականացված անհրաժեշտ դատավարական գործողությունների արդյունքում 6 դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, մեկ նյութ ուղարկվել է դատախազություն՝ ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ ուղարկելու համար:
Մնացած հաղորդումների կապակցությամբ ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

As of 11:00, April 4, 224 reports were received in the RA Investigative Committee which apparently contain crime elements of electoral right breach envisaged by RA Criminal Code.
72 of the received reports were in Yerevan, 16 – in Gegharquniq, 25 – in Kotayq, 17 – in Lori, 5 – in Vayots Dzor, 16 – in Aragatsotn, 9 – in Tavush, 14 – in Shirak, 37 – in Armavir, 2 – in Syuniq, 8 - in Ararat regions and 3 - in General Military Investigative Department.
In the result of necessary procedural actions conducted to verify the circumstances mentioned in the reports criminal cases were initiated on 6 cases, one material was sent to prosecution office to be sent to Special Investigatory Service according to investigatory subordination.
Materials are prepared in the RA IC territorial subdivisions on the rest of the reports. Additional information on procedural decisions made on the base of actual data obtained in the result of comprehensive investigation will be provided.