ՀՀ քննչական կոմիտեի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում կատարված քննության արդյունքում պարզվել է, որ թիվ 9/47 ընտրատեղամասում տեղակայված հավելյալ տեսախցիկը պատկանել է խուլ-համրերի մշակույթի կենտրոնին և չի աշխատել:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ ՔԿ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ստացվել է aysor.am կայքում տեղադրված հրապարակումն առ այն, որ թիվ 9/47 ընտրատեղամասում դիտորդ Հայկ Մարությանը լրագրողներին հայտնել է քվեարկության գաղտնիության խախտման մասին: Ըստ նրա՝ ընտրատեղամասի քվեախցիկի հետևում նկատել է տեսախցիկ, ինչպես նաև՝ պատուհան:
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ապրիլի 2-ին ՝ժամը 06:45-ին, 9/47 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի նախագահը ընտրական հանձնաժողովի անդամների և թեկնածուների վստահված անձանց հետ ներկայացել են Երևան քաղաքի Ե.Կողբացի փողոցի թիվ 69 հասցեում գործող խուլ-համրերի մշակույթի կենտրոնում տեղակայված թիվ 9/47 ընտրատեղամաս, որտեղ կատարել են ստուգողական գործողություններ: Կատարված գործողություններով պարզել են, որ այլ անձինք ընտրատեղամասում չկան, իսկ ընտրատեղամասի առաստաղին ամրացված մշակույթի կենտրոնի պահպանության տեսանկարահանման համակարգի տեսախցիկը չի գործարկվում: Այդ ամենից հետո՝ ժամը 08:00-ին բացել են ընտրատեղամասը և սկսվել է քվեարկությունը:
Ընտրատեղամասում դիտորդական առաքելություն իրականացնող Հայկ Մարությանը, նույն օրը՝ ժամը 09։30-ի սահմաններում, այցելելով ընտրատեղամաս, նկատել է տեսախցիկը և աջակողմյան մասում գտնվող թափանցիկ ապակին և իր նկատառումները հայտնել ընտրության գաղտնիության ապահովման վերաբերյալ։ Թեև մշակույթի պալատին պատկանող տեսախցիկը գործարկված չի եղել, այդուամենայնիվ, այն փակել են պոլիէթիլենային թաղանթով, իսկ թափանցիկ ապակին՝ թղթով։
Դեպքի շուրջ բացատրություններ են վերցվել մի շարք անձանցից, նրանց թվում՝ «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կազմակերպության դիտորդից, «Ելք» դաշինքի, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության վստահված անձանցից, ովքեր փաստել են, որ տեսախցիկը չի գործել:
Դիտորդի ահազանգի հետքերով. թիվ 9/47 ընտրատեղամասում առկա՝ մշակույթի պալատին պատկանող տեսախցիկը չի գործել

In the result of investigation conducted in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts of the RA Investigative Committee it was found that the additional camera located in polling station N 9/47 belonged to Deaf and Dumb Center and was out of order.
It was earlier informed that the publication inserted in the website “aysor.am” was received in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts informing that in polling station N 9/47 the observer Hayk Marutyan told the journalists about violation of voting secrecy. According to him, he noticed a camera, as well as a window behind the polling booth of the polling station.
In the result of measures taken in the Investigative Division of Kentron and Norq-Marash administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee it was found that on April 2 at 06:45 the head of precinct electoral commission and proxies of candidates went to polling station N 9/47 located in Deaf and Dumb Center operating at Ye. Koghbatsi Street, Yerevan where they carried out checking actions. In the result of these actions it was found that there are not other people in the polling station and the camera of the cultural center fixed to the ceiling of the polling station was not running. After all this at 08:00 they opened the polling station and the voting started.
On the same day at about 09:30 Hayk Marutyan who was an observer in the polling station visited the polling station, noticed the camera and the transparent glass on the right side and told about providing the secrecy of voting. Though the camera of the cultural center was not running, it was closed with a polyethylene sheath and the transparent glass with a paper.
Explanations were taken from a number of people, including the observer of anti-corruption organization “Transparency International”, proxies of “Yelq” alliance, “Armenian National Congress” party who stated that the camera was not running.