Կարգապահական հանձնաժողովը բաղկացած է 8 անդամից, որի կազմում են Կոմիտեի նախագահի տեղակալներից մեկը՝ Կոմիտեի նախագահի որոշմամբ, Կոմիտեի՝ վիճակահանությամբ ընտրվող 3 ծառայող, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից համապատասխանաբար Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմից և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմից նշանակված երկուական ներկայացուցիչ:
Հանձնաժողովի անդամներն անկախ են: Նրանց գործառույթներն իրականացնելու առնչությամբ որևէ միջամտություն արգելվում է:
Հանձնաժողովի խնդիրն է՝
- նպաստել կոմիտեի ծառայողին ներկայացվող բարոյական բարձր չափանիշների ձևավորմանը, ծառայողական կարգապահության ամրապնդմանը, կարգապահական խախտումների կանխարգելմանը և այդպիսիք ծնող պատճառների վերացմանը.
- ապահովել Կոմիտեի ծառայողի անկախությունը և իրավունքների պաշտպանությունը.
- կանխել Կոմիտեի ծառայողին անհիմն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը:
Հանձնաժողովը՝
- քննարկում է կարգապահական վարույթ հարուցելու մասին միջնորդությունները.
- տալիս է եզրակացություններ.
- ընդունում է ընթացակարգային և ըստ էության որոշումներ.
- իրականացնում է Օրենքով, սույն կարգով և այլ իրավական ակտերով նախատեսված լիազորություններ:
Հանձնաժողովն իր աշխատանքները կազմակերպում է նիստերի միջոցով: Հանձնաժողովի նիստն իրավազոր է, եթե դրան ներկա են Հանձնաժողովի առնվազն 5 անդամ: Նիստը վարում է Հանձնաժողովի նախագահը, իսկ վերջինիս բացակայության դեպքում՝ նրա հանձնարարությամբ՝ Հանձնաժողովի անդամներից մեկը:
Հանձնաժողովի անդամը չի մասնակցում այն որոշման կայացմանը, որը վերաբերում է նրա մերձավոր ազգական հանդիսացող Կոմիտեի ծառայողին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելուն, իսկ Կոմիտեի ծառայողների թվից վիճակահանությամբ ընտրված Հանձնաժողովի անդամը՝ նաև իրեն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելուն վերաբերող որոշման կայացմանը:
Հանձնաժողովի աշխատանքների կազմակերպման, ծառայողական քննության փուլերի, Կարգապահական վարույթ հարուցելու վերաբերյալ միջնորդությունների քննարկման, հանձնաժողովի կողմից կայացվող որոշումների տեսակների ու կարգերի վերաբերյալ հարցադրումները սահմանված են Հանրապետության քննչական կոմիտեի կարգապահական հանձնաժողովի ձևավորման և գործունեության կարգով՝ հաստատված ՀՀ քննչական կոմիտեի հրամանով։

Disciplinary Commission consists of 8 members; they are one of the Deputies Chairman of the Committee appointed by the Chairman of the Committee, 3 officials of the Committee selected through a ballot and four representatives appointed by the RA Government.
Disciplinary Commission is managed by the Deputy Chairman of the Investigative Committee involved in the Commission.
The members of the Commission are independent. Any interference in the implementation of their functions is prohibited.
The task of the Commission is;
- To promote the formation of high moral standards of the official of the Committee, to strengthen the service discipline, to prevent disciplinary violations and to abolish their causes,
- To provide the independence of the official of the Committee and protect his rights,
- To prevent the possibility of subjecting the official of the Committee to groundless disciplinary liability.
The commission
- Considers the motions on institution of a disciplinary proceeding,
- Gives conclusions,
- Makes procedural and basic decisions,
- Implements authorities provided by Law, this procedure and other legal acts.
The work of the Commission is organized through sessions.
The session of the Commission is valid if at least 5 members of the Commission are present at it. The session is headed by the Head of the Commission, in case the latter is absent the session is headed by one of the members of the Commission by the instruction of the Head.
The member of the Commission does not take part in the decision-making on subjecting his close relative, who is an official of the Committee, to disciplinary liability. The member of the Commission, selected through a ballot from the officials of the Committee, does not take part in decision-making on subjecting himself to disciplinary liability.
The issues on organization of the work of Commission, stages of service examination, consideration of motions on institution of a disciplinary proceeding, types of decisions made by the Commission are defined by the procedure of formation and activity of Disciplinary Commission of RA Investigative Committee confirmed by the order of the Chairman of RA Investigative Committee.