Home pageHome page
Address of the Investigative Committee
46/5 Mamikonyants, Yerevan+374(11) 880-151
HOW TO GET

Biography

Argishti Elbek Kyaramyan
First Class Counselor of Justice

 

 

Was born on 22 May 1991, in the village of Yeranos, Gegharkunik Marz.

In 2009-2011, served in the RA Armed Forces.

In 2013 graduated from the Law Faculty of Yerevan State University, receiving a Bachelor’s degree in Jurisprudence.


In 2015 completed the professional training course for persons included in the list of prosecutor candidates at the Academy of Justice of the Republic of Armenia.


In 2016, graduated from Yerevan State University, Faculty of Law with a Master’s degree in Jurisprudence.


2013-2014 served in the RA Police, subsequently worked at the RA Investigative Committee as an Investigator.


From 01 June 2016 to 6 June 2018 worked at the RA Prosecutor’s Office as a Prosecutor of Shirak Marz Prosecutor’s Office, later as a Prosecutor at the Prosecutor’s Office of Yerevan City.


From 08 June 2018 to 26 February 2019, worked at the State Revenue Committee of the Republic of Armenia, holding the positions of Head of the Department for Detecting Offenses and Conducting Administrative proceedings, Head of the Investigation Department, Deputy Head of the Investigation and Operational Intelligence Department.


From 01 March 2019 to 04 May 2020, worked at the RA State Control Service as an Assistant Head, Deputy Head, and as an Executor of the Duties of the Head of Service.


On 04 May 2020, by the decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia, was appointed Deputy Chairman of the RA Investigative Committee.

On 05 May 2020, by the Decree of the President of the Republic of Armenia, was appointed Deputy Director of the National Security Service of the Republic of Armenia.

On June 8, 2020, by the Decree of the President of the Republic of Armenia, was appointed Director of the National Security Service of the Republic of Armenia.

On 24 December 2020, appointed Deputy Chairman of the RA Investigative Committee.

On 12 July 2021, was appointed Chairman of the RA Investigative Committee.

During his career, he was awarded departmental medals and other awards. In 2021, by the decree of the President of the Republic of Artsakh, he was awarded a medal “For Courage”.

He is married and has three children.