ՀՀ Քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում` պարզելու մայիսի 1-ին Երևանում տեղի ունեցած միջադեպի բոլոր հանգամանքները:
Նախնական տվյալներով՝ 2019թ. մայիսի 1-ին՝ ժամը 03:35-ին, Շենգավիթ բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Երևանում գործող տաքսի ծառայություններից մեկի վարորդը հիվանդանոց է տեղափոխել երկու եղբայրների՝ մոտ 30 տարեկան, երկուսն էլ՝ դանակահարված վիճակում:
Շենգավիթ Բ/Կ-ից ստացված տեղեկանքի համաձայն՝ եղբայրներից մեկը հիվանդանոց է տեղափոխվել կրծքավանդակի և որովայնի շրջանի՝ թվով 4 կտրած-ծակած վերքերով, որոնցից երեքը՝ թափանցող կրծքային և որովայնի խոռոչներ: Վերջինիս ցուցաբերվել է անհրաժեշտ բուժօգնություն, կատարվել է վիրահատություն, սակայն վիրահատությունը դադարեցվել է սրտի կանգի պատճառով, և ժամը 05:15-ին գրանցվել է նրա կենսաբանական մահ:
Դեպքի առթիվ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Բժշկական կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ եղբայրներից մյուսի մոտ ախտորոշվել է «պարանոցի և կրծքավանդակի ձախ կեսի կտրած ծակած թափանցող վնասվածք, ձախակողմյան լարված պնևմոթորաքս»:
Փաստի առթիվ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Որոշում է կայացվել երկու քրեական գործերը միացնելու և մեկ վարույթում քննվելու վերաբերյալ:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումների արդյունքում պարզվել են գործի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, մասնավորապես՝ դեպքի վայրը, շարժառիթը, տուժածների ինքնությունը, ովքեր Երևան քաղաքի բնակիչներ են` ծնված 1988 և 1987 թվականներին:
Կատարված անհրաժեշտ քննչական, դատավարական և այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով նույնպես Երևան քաղաքի բնակիչ է՝ ծնված 1987 թվականին: Վերջինս, սպանություն կատարելու և ծանր մարմնական վնասված պատճառելու կասկածանքով, բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել:
Նշանակվել են դատաբժշկական, դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատահետքաբանական փորձաքննություններ, հարցաքննվել են մեկ տասնյակից ավելի վկաներ:
Ձեռնարկվում են համապատասխան քննչական և դատավարական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտելու ուղղությամբ:
Բացահայտվել է Երևանում կատարված սպանության և ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու դեպքը. մեկ անձ ձերբակալվել է

Murder and Infliction of Heavy Bodily Damage Committed in Yerevan Disclosed; One Person Arrested
Investigation is conducted in the Investigative Division of Shengavit administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee to find out all circumstances of the incident that took place in Yerevan on May 1, 2019.
On May 1, 2019 at 03:35 a call was received in the operative management center of Yerevan Department of the Police from Shengavit medical center informing that a taxi driver of one of taxi services of Yerevan took two brothers of about 30 years old, both stabbed, to hospital.
Pursuant to certificate received from Shengavit medical center one of the brothers was taken to hospital with 4 cut-pierced wounds on the chest and abdomen. The latter was operated on, however during the operation at 05:15 his biological death was registered.
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Shengavit administrative district according to the Part 1 of the Article 104 of RA Criminal Code.
Pursuant to information received from medical center the other brother was diagnosed “cut-pierced penetrating wound on the neck and the left part of the chest, left-wing pneumothorax”.
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Shengavit administrative district according to the Part 1 of the Article 112 of RA Criminal Code.
A decision was made to join the mentioned criminal cases and continue investigation in one proceeding.
In the result of urgent investigatory actions and operative-intelligence measures a number of circumstances significant for the criminal case, the scene, the motive were found out, the victims were identified; they are residents of Yerevan, born in 1988 and 1987.
In the result of necessary investigatory and other procedural actions the person having committed the alleged crime was identified; he is also a resident of Yerevan, born in 1987. The latter was arrested on suspicion of committing murder and inflicting heavy bodily damage.
Forensic medical examination, forensic medical examination of the body, forensic biological, forensic trace examinations were commissioned, more than a dozen of witnesses were questioned.
Investigatory and procedural actions are conducted to provide the comprehensive, complete and objective investigation of all circumstances of the case.