Ավարտվել է 20-ամյա երիտասարդի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ավարտվել է 20-ամյա երիտասարդի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը. մեղադրանք է առաջադրվել Երևանի 38-ամյա բնակչին:
Երևանի 1998թ. ծնված բնակչի դին հայտնաբերվել է 2018 թվականի մայիսի 17-ի առավոտյան՝ Սիլիկյան թաղամասի 3-րդ գյուղից դեպի գերեզմանատան 2-րդ հատվածի ուղղությամբ ձախ հատվածում՝ փորվածքի մեջ՝ մետաղական լարով կապված և այրված, պարանոցի շրջանում՝ կտրած-ծակած վնասվածքներով։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության դեպքի իրական վայրը, հանգամանքները, շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Երևանի բնակիչ՝ ծնված 1980թ.:
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ 20-ամյա երիտասարդը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է 2018թ. մայիսի լույս 16-ի գիշերը՝ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի տարածքում գտնվող ավտոտնակներից մեկում՝ խնջույքի ժամանակ կենցաղային հարցերի շուրջ առաջացած վիճաբանության ժամանակ։ Նախ դանակով հարվածներ են հասցվել տուժողի պարանոցի հատվածին, այնուհետև՝ հանցագործության հետքերը թաքցնելու նպատակով դիակը տեղափոխվել Սիլիկյան թաղամասի գերեզմանատան մոտ, որտեղ էլ դիակի վրա լցվել է յուղ և բենզին ու այրվել։
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 1980թ. ծնված տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Preliminary investigation of the criminal case initiated on 20 year-old man’s murder was completed in the Investigative Division of Ajapnyak and Davtashen administrative districts of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee. Charge was pressed against 38 year-old resident of Yerevan.
The body of Yerevan resident, born in 1998, was found on the morning of May 17, 2018 burnt and tied with a metal wire, with cut-pierced injuries in the pit on the left part of the second section of the third cemetery of Silikyan district. Through inspection cut-pierced injuries were also found on the neck of the body.
A criminal case was initiated in the RA IC Investigative Division of Ajapnyak and Davtashen administrative districts of Yerevan Investigative Department according to the Part 1 of the Article 104 of RA Criminal Code. In the result of necessary investigatory and other procedural actions the real place of murder, the circumstances, the motive were found out, the person having committed the alleged crime was identified; he is a resident of Yerevan, born in 1980.
Particularly, through preliminary investigation actual data were obtained on the allegation that the young man had sustained the bodily injuries incompatible with life in the morning of May 16 during the argument over domestic matters in one of the garages located at Malatia-Sebastia administrative district. At first the victim was stabbed on the neck then in order to conceal the crime traces it was taken to the cemetery of Silikyan district where oil and petrol were poured on the body and burnt.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against the man, born in 1980, according to the Part 1 of the Article 104 of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against him.