2022թ. ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի (այսուհետ՝ Կոմիտե) վարույթում քննվել է անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 545 քրեական վարույթ, որից՝
66-ն ավարտվել է մեղադրական եզրակացությամբ և 73 անձի վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան, 188 քրեական վարույթ կարճվել է, որից 119-ը` ռեաբիլիտացնող, իսկ 69-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքով, 29 քրեական վարույթ կասեցվել է՝ ՀՀ նախկին քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի հիմքերով: 15 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ ենթակայության, 17-ը` միացվել է, 229 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2023թ. հունվար ամիս:
Դատարան ուղարկված վարույթներից 1-ը եղել է սպանության, 3-ը՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 1-ը՝ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, 3-ը՝ մարդուն առևանգելու, 11-ը՝ սեքսուալ բնույթի գործողությունների, 2-ը՝ 16 տարին չլրացած անձի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի գործողություններ կատարելու, 5-ը՝ անառակաբարո արարք կատարելու, 4-ը՝ ֆիզիկական ներգործության, 2-ը՝ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու, 3-ը՝ ալիմենտ (ապրուստավճար) վճարելուց խուսափելու, 31-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Դատարան ուղարկված վարույթներով 73 մեղադրյալներից 33-ը հանդիսացել են անչափահաս տուժողի ընտանիքի անդամներ, իսկ 4-ը՝ ուսումնական կամ դաստիարակչական հաստատության աշխատակիցներ: Մնացած դեպքերը կատարվել են այլ անձանց կողմից:
77 անձի նկատմամբ ոչ ռեաբիլիտացիոն հիմքերով քրեական հետապնդում չի իրականացվել կամ դադարեցվել է քրեական հետապնդումը:
Տեղեկատվություն՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում 2022թ. ընթացքում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննված քրեական վարույթների մասին

In 2022 545 criminal proceedings on crimes committed against minors have been investigated in the proceeding of the RA Investigative Committee (hereinafter referred to as the Committee) out of which
66 has been completed with a bill if indictment and on 73 persons have been sent to court, proceeding of 188 criminal proceedings have been terminated 119 of which on rehabilitative, 69 – on non-rehabilitative base, 29 criminal proceedings have been suspended based on the Article 31 of the RA former Criminal Procedure Code. 15 criminal proceedings have been sent according to subordination, 17 proceedings have been combined, 229 criminal proceedings have passed to January, 2023.
One of the proceedings sent to court has been on murder, 3 – on infliction of heavy damage to health, 1 – on infliction of damage of medium gravity to health, 3 – on kidnapping, 11 – violent sexual actions, 2 – on sexual acts with a person under 16, 5 – on lecherous acts, 4 – on physical impact, 2 – on causing strong physical pain or strong mental sufferance, 3 – on avoiding paying alimony, 31 – on other crimes.
33 of 73 of the accused within proceedings sent to court have been the family members of the minor victim, 4 - employees of educational institutions. The other crimes have been committed by other people.
Criminal prosecution has not been conducted on rehabilitative bases or criminal prosecution has been terminated against 77 persons.