Հակառակորդի կողմից ժամկետային զինծառայողին հրազենային վնասվածք պատճառելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
18.11.2022 18:36
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերով նախաձեռնվել է քրեաական վարույթ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ժամկետային զինծառայողին հրազենային վիրավորում պատճառելու դեպքի առթիվ:
Նախնական տեղեկություններով՝ 2022թ. նոյեմբերի 17-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով, կրոնով, ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոց է արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում գտնվող մարտական դիրքի ուղղությամբ, որի հետևանքով նույն զորամասի հրաձգային գումարտակի ջոկի հրաձիգ-սանիտար, ժամկետային զինծառայող, շարքային Հ. Ա.-ն աջ ազդրի միջին երրորդի և ձախ ազդրի ստորին երրորդի շրջաններում ստացել  է հրազենային վիրավորում:

В Пятом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное производство по пунктам 1 и 15 части 2 статьи 44-155 Уголовного кодекса РА по факту причинения вооруженными силами Азербайджана огнестрельного ранения военнослужащему-срочнику.
По предварительным данным, 17 ноября 2022г., в пределах 11:00, военнослужащий Вооруженных Сил Азербайджанской Республики по мотиву ненависти, нетолерантности или вражды по расовому, национальному, этническому происхождению, религии, с умыслом незаконного лишения жизни произвел выстрел в направлении боевого поста, находящегося на оборонительном участке воинской части N МО РА, в результате чего стрелок-санитар Отделения стрелкового батальона воинской части, военнослужащий срочной службы, рядовой А. А. получил огнестрельное ранение в области средней трети правого бедра и нижней трети левого бедра.
Ведется предварительное следствие.
По факту причинения огнестрельного ранения военнослужащему срочной службы начато уголовное производство