Ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
04.04.2022 14:20
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Երևան քաղաքի 81-ամյա բնակչի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դեպքի հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 81-ամյա տղամարդն ընկերոջ ծանոթի միջոցով 2007 թվականին տեղեկանալով Երևան քաղաքում գտնվող 2800 քմ մակերեսով, պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի աճուրդային վաճառքի մասին, նույն այդ ընկերոջ և հիշյալ ծանոթի հետ միասին որոշել են այն գնել՝ հետագայում ավելի թանկ վաճառելու համար:
Քննարկումների արդյունքում ձևավորված պայմանավորվածության համաձայն, ծանոթի օգնությամբ, 81-ամյա տղամարդը մասնակցել է աճուրդին և հաղթող ճանաչվել, որից հետո վերջինիս անվամբ կնքվել է առուվաճառքի պայմանագիր: Բանավոր պայմանավորվածության համաձայն՝ հողամասի նկատմամբ իրավունքները բաժանվել են ներդրած գումարին համապատասխան. ծանոթին՝ 15 տոկոսի, իսկ 81-ամյա տղամարդուն ու նրա ընկերոջը՝ յուրաքանչյուրին 42.5 տոկոսի չափով:
Հողամասը ձեռք բերելուց հետո բազմաթիվ անգամներ փորձել են այն վաճառել, սակայն 81-ամյա տղամարդն ունենալով հողամասի վաճառքի գումարները հափշտակելու նախնական դիտավորություն,  ձախողել է բանակցային գործընթացները և հողամասի հնարավոր վաճառքը:
2021թ. ապրիլի 21-ին, 81-ամյա տղամարդն առանց մյուս փաստացի սեփականատերերի հետ համաձայնեցնելու, իրեն վստահված ավելի քան 170 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով հողամասը առուվաճառքի պայմանագրով ձևակերպել է իր ազգականի կնոջ անվամբ և հափշտակել՝ իր ընկերոջ ու նրա ծանոթի համար հիշյալ չափաբաժիններով նախատեսվող առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 81-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին' այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:

В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, осуществленных Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были установлены обстоятельства совершения хищения в особо крупных размерах 81-летним жителем города Ереван.
Согласно фактическим данным, полученным следствием, 81-летний мужчина через знакомого друга в 2007 году, узнав об аукционной продаже находящегося в городе Ереван земельного участка площадью 2800 кв. м, являющегося государственной собственностью, вместе с тем же другом и упомянутым знакомым решили купить его для продажи в будущем по более дорогой цене.
Согласно договоренности, сформированной в результате обсуждений, с помощью знакомого 81-летний мужчина принял участие в аукционе и был признан победителем, после чего на его имя был заключен договор купли-продажи. Согласно устной договоренности, права на земельный участок были разделены в соответствии с вложенной суммой: знакомому в размере 15%, а 81-летнему мужчине и его другу – каждому по 42,5%.
После приобретения земельного участка они много раз пытались его продать, однако 81-летний мужчина, имея начальный умысел похитить деньги с продажи земельного участка, провалил переговорный процесс и возможную продажу земельного участка. 21 апреля 2021 года, 81-летний мужчина без согласования с другими фактическими собственниками оформил доверенный ему земельный участок с рыночной стоимостью более 170 млн. драмов РА на имя жены своего родственника и похитил суммы в особо крупных размерах, предусмотренные для его друга и знакомого в указанных размерах.
Совокупностью достаточных полученных доказательств 81-летнему мужчине предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении него избрана подписка о невыезде. Предварительное следствие завершено, и уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему процессуальный надзор, для его утверждения и направления в суд.
Завершилось предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту совершения хищения в особо крупных размерах