Քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանն ընդունել է Արցախի քննչական կոմիտեի պատվիրակությանը (լուսանկարներ)
15.07.2022 20:19
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանն ընդունել է Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Ի.Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հայաստանի և Արցախի քննչական կոմիտեների պաշտոնատար անձանց մասնակցությամբ կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցությանն առնչվող տարբեր հարցեր:
Կողմերի միջև մտքերի փոխանակության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի կիրառման վերաբերյալ մի շարք հարցերի, որոնք առնչվում են մինչդատական վարույթի ընթացքին, ինչպես նաև նախանշվել են Արցախի Հանրապետությունում քրեական և քրեադատավարական նոր օրենսգրքերի նախագծերի մշակմանը վերաբերող որոշ ընթացակարգային մոտեցումներ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանը պատրաստակամություն է հայտնել Արցախի գործընկերներին ցուցաբերել շարունակական աջակցություն ինչպես նոր օրենսդրական կարգավորումների, այնպես էլ՝ կազմակերպական ու համատեղ ծրագրերի իրագործման հարցերով՝ բարձր գնահատելով նմանատիպ ձևաչափերով հանդիպումների արդյունավետությունը:
ԱՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ի.Գրիգորյանը շնորհավորել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահին արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճան ստանալու կապակցությամբ՝ մաղթելով ծառայողական նորովի հաջողություններ` ի շահ Հայաստանի Հանրապետությունում իրավակարգի ամրապնդման կարևորագույն գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմի փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործերով համագործակցության արդյունավետությունը:
Հանդիպման շրջանակներում կարևորվել է երկու կառույցների շարունակական և արդյունավետ համագործակցությունը հանցագործությունների կանխարգելման և բացահայտման ասպարեզում, ինչպես նաև՝ աշխատանքային այլ ուղղություններում:

Председатель Следственного комитета Республики Армения А.Кярамян принял делегацию во главе Председателя Следственного комитета Республики Арцах И. Григоряна. В ходе встречи с участием должностных лиц следственных комитетов Армении и Арцаха были обсуждены различные вопросы, касающиеся взаимодействия. В ходе обмена мнениями между сторонами был затронут также ряд вопросов о применении новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов Республики Армения, вступивших в силу с 1 июля 2022 года, касающихся хода досудебного производства, а также намечены некоторые процессуальные подходы к разработке проектов новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов в Республике Арцах.
Председатель Следственного комитета РА А.Кярамян выразил готовность оказывать партнерам Арцаха постоянное содействие как по вопросам новых законодательных регулирований, так и осуществления организационных и совместных программ, высоко оценив эффективность встреч в подобных форматах. Председатель Следственного комитета Республики Арцах И.Григорян поздравил Председателя Следственного комитета РА с получением классного чина государственного советника юстиции третьего класса, пожелав новых служебных успехов в интересах эффективной организации важнейшего процесса укрепления правопорядка в Республике Армения.
В ходе встречи была подчеркнута эффективность сотрудничества по уголовным делам, возбужденным по факту агрессивной войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики Арцах.
В рамках встречи была отмечена важность продолжительного и эффективного сотрудничества двух структур в сфере предупреждения и раскрытия преступлений, а также в других рабочих направлениях.