Հարգելի' պարոն Քյարամյան.
Իմ ջերմագին շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ողջ անձնակազմին' մասնագիտական օրվա կապակցությամբ:
Արժանապատվության հավաստումը նվիրվածությունն է, նվիրվածությունն այն գործին, որին կամավորագրվել ենք գիտակցաբար: Հայրենիքի համար այս բարդ ժամանակահատվածում ոչ միայն կարևոր, այլև անհրաժեշտ նախապայման է հասարակության կողմից պետության հանդեպ վստահությունն ու պետական կառույցների գործառույթների հստակ ու անշեղ իրականացումը: Մեր` մինչդատական վարույթ իրականացնող կառույցի պարագայում այս հանգամանքը առավել ընդգրկուն է, քանի որ հանցավորության դեմ պայքարը և յուրաքանչյուր հանցագործության իրավական ճիշտ որակումն ու անաչառ քննության իրականացումը հասարակական վստահության միջոցով ամրապնդում է պետականության հենասյուները ստեղծում հասարակություն-պետություն կուռ միասնականություն, որի շնորհիվ միայն կարող ենք հաղթահարել և արժանապատվորեն անցնել մեզ բաժին հասած փորձությունների ներկայիս շրջափուլը:
Բոլորս ականատեսն ենք Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում իրականացվող շարունակական բարեփոխումների, գերծանրաբեռնված ընթացակարգով ծառայությանը համընթաց որակական առավելության, որը հնարավոր է դառնում միմիայն իրականացվող նպատակային և հետևողական ջանքերի շնորհիվ:
Դրվատանքի է արժանի Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեների միջև ձևավորված ու օրեցօր կատարելագործվող փոխգործակցությունը: Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ձևավորման օրից, դրան հաջորդող Արցախյան 44 օրյա պատերազմի հետևանքների արձանագրման, և մինչ օրս Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեում իրականացվող բարեփոխումներն անհնարին կլինեին կյանքի կոչել առանց Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի աջակցության և պատասխանատուների անկեղծ և սրտացավ վերաբերունքի բացակայության պարագայում:
Համոզված եմ, որ միասնականության ոգով կարող ենք հաղթահարել փորձությունները' դառնալ ավելի ուժեղ և սերունդներին փոխանցել մեր երազած ինքնիշխան և իրավական պետությունը:
Հարգելի գործընկերներ,
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով մասնագիտական օրվա առթիվ՝ անփորձանք ծառայության հետ մեկտեղ մաղթում եմ ուժ, իմաստություն և հավատ՝ ինչպես ընդհանուր գործին, այնպես էլ՝ մեր միասնական հայրենիքին՝ Հայաստանի Հանրապետությանը:

Посылаю свои теплые поздравления Вам и всему составу Следственного комитета Республики Армения с профессиональным днем.
Заверение достоинства – это преданность, преданность делу, к которому мы добровольно приступили осознанно. В этот сложный период для родины не только важным, но и необходимым условием является доверие общества к государству и четкая и неуклонная реализация функций государственных структур. В случае с нашей структурой, осуществляющей досудебное производство, это обстоятельство является более всеобъемлющим, поскольку борьба с преступностью и правильная правовая квалификация каждого преступления и осуществление беспристрастного расследования посредством общественного доверия укрепляет опорные столбы государственности, создает твердое единство общество-государство, благодаря которому мы можем только преодолеть и достойно пройти нынешний этап выпавших на нашу долю испытаний.
Все мы являемся свидетелями последовательных реформ, проводимых в Следственном комитете Республики Армения, качественного преимущества параллельно со службой по перегруженной процедуре, которое становится возможным только благодаря целенаправленным и последовательным усилиям.
Достойно похвалы взаимодействие, сформировавшееся и день ото дня совершенствующееся между Следственными комитетами Республики Армения и Республики Арцах. Со дня формирования Следственного комитета Республики Арцах, последующего констатации последствий 44-дневной Арцахской войны, и до сих пор осуществляемые в Следственном комитете Республики Арцах реформы были бы невозможны для реализации без поддержки Следственного комитета Республики Армения и отсутствия искреннего и сострадательного отношения ответственных лиц.
Я уверен, что в духе единства мы сможем преодолеть испытания – стать сильнее и передать поколениям суверенное и правовое государство нашей мечты.
Еще раз поздравляя с профессиональным днем, вместе с беспроблемной службой желаю силы, мудрости и веры как в общее дело, так и в нашу единую Родину – Республику Армения.