Հարգելի' պարոն Քյարամյան.
Իմ ջերմագին շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ և Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ողջ անձնակազմին' մասնագիտական օրվա կապակցությամբ:
Արժանապատվության հավաստումը նվիրվածությունն է, նվիրվածությունն այն գործին, որին կամավորագրվել ենք գիտակցաբար: Հայրենիքի համար այս բարդ ժամանակահատվածում ոչ միայն կարևոր, այլև անհրաժեշտ նախապայման է հասարակության կողմից պետության հանդեպ վստահությունն ու պետական կառույցների գործառույթների հստակ ու անշեղ իրականացումը: Մեր` մինչդատական վարույթ իրականացնող կառույցի պարագայում այս հանգամանքը առավել ընդգրկուն է, քանի որ հանցավորության դեմ պայքարը և յուրաքանչյուր հանցագործության իրավական ճիշտ որակումն ու անաչառ քննության իրականացումը հասարակական վստահության միջոցով ամրապնդում է պետականության հենասյուները ստեղծում հասարակություն-պետություն կուռ միասնականություն, որի շնորհիվ միայն կարող ենք հաղթահարել և արժանապատվորեն անցնել մեզ բաժին հասած փորձությունների ներկայիս շրջափուլը:
Բոլորս ականատեսն ենք Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում իրականացվող շարունակական բարեփոխումների, գերծանրաբեռնված ընթացակարգով ծառայությանը համընթաց որակական առավելության, որը հնարավոր է դառնում միմիայն իրականացվող նպատակային և հետևողական ջանքերի շնորհիվ:
Դրվատանքի է արժանի Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեների միջև ձևավորված ու օրեցօր կատարելագործվող փոխգործակցությունը: Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ձևավորման օրից, դրան հաջորդող Արցախյան 44 օրյա պատերազմի հետևանքների արձանագրման, և մինչ օրս Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեում իրականացվող բարեփոխումներն անհնարին կլինեին կյանքի կոչել առանց Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի աջակցության և պատասխանատուների անկեղծ և սրտացավ վերաբերունքի բացակայության պարագայում:
Համոզված եմ, որ միասնականության ոգով կարող ենք հաղթահարել փորձությունները' դառնալ ավելի ուժեղ և սերունդներին փոխանցել մեր երազած ինքնիշխան և իրավական պետությունը:
Հարգելի գործընկերներ,
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով մասնագիտական օրվա առթիվ՝ անփորձանք ծառայության հետ մեկտեղ մաղթում եմ ուժ, իմաստություն և հավատ՝ ինչպես ընդհանուր գործին, այնպես էլ՝ մեր միասնական հայրենիքին՝ Հայաստանի Հանրապետությանը:

Respectable Mr. Kyaramyan,
I warmly congratulate You and the whole staff of the Investigative Committee of the Republic of Armenia on the professional day.
Certification of eligibility is the devotion, devotion to the work to which we have been consciously volunteered. In this hard period for the motherland the confidence of the society towards the state as well as the clear and steady implementation of the functions of the state structures is not only an important but also a necessary prerequisite. In the case of our structure conducting pretrial proceeding this circumstance is more inclusive as the fight against crime, the legally correct definition of each crime and conduction of unbiased investigation through the confidence of the society strengthens the pillars of the state, creates strong unity of the state and society due to which we can get over and pass the present stage of trials that have befallen us with dignity.
We are all witnesses to the continuous reforms implemented in the Investigative Committee of the Republic of Armenia, qualitative enhancement along with the service with overloaded procedure which becomes possible only through targeted and consistent efforts.
The cooperation established between the investigative committees of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh which is improving day by day deserves to be honored. Since the establishment of the Investigative Committee of the Republic of Artsakh, recording the consequences of the 44-day Artsakh war following it, the reforms in the Investigative Committee of the Republic of Artsakh would be impossible to implement without the support of the Investigative Committee of the Republic of Armenia and in the absence of sincere and compassionate treatment of those responsible.
I am sure that in the spirit of unity we can get over the ordeals, become stronger and pass the generation the sovereign and legal state of our dreams.
Dear colleagues,
Once more congratulating you on the professional day, together with trouble-free service, I wish you strength, wisdom and faith to common work as well as to our united motherland – the Republic of Armenia.