ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի կիրարկման վերաբերյալ աշխատանքային խորհրդակցություն Քննչական կոմիտեում (լուսանկարներ)
06.04.2022 17:46
ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի կիրարկման վերաբերյալ աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը:
Օրակարգում ընդգրկված հարցերի շրջանակներում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական և քրեական դատավարության` 2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող նոր օրենսգրքերի կիրարկումն ապահովելու նպատակով ձևավորված աշխատանքային խմբի գործունեության ուղղություններն ու հիշյալ գործընթացի պատշաճ իրականացմանը միտված որոշ հրատապ հարցեր:
ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի ընդունմամբ պայմանավորված՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում նյութատեխնիկական միջոցների ձեռքբերման, հաստիքների ավելացման, նոր իրավակարգավորումների վերաբերյալ անձնակազմի իրազեկվածության ուղղությամբ աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի անդամները զեկուցել են իրենց կողմից համակարգվող ոլորտներում արդեն իսկ կատարված աշխատանքների ընթացքը և անդրադարձել առաջիկայի հիմնական անելիքներին:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանը կարևորել է վերոհիշյալ նոր օրենսգրքերի կիրարկումն ապահովելու նպատակով Քննչական կոմիտեում մեկնարկած նախապատրաստական աշխատանքների համակողմանի և արդյունավետ իրականացումը՝ փաստելով ձևավորված խմբի գործունեության անհրաժեշտությունը:
Ա.Քյարամյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև, որ անհրաժեշտ է վերլուծել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի իրավակարգավորումները և ներկայացնել ակնկալվող աշխատանքային ծանրաբեռնվածության աճի կամ նվազման կանխատեսումների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ այդ ամենին զուգահեռ առաջարկություններ ներկայացնելով այն նորմերի վերաբերյալ, որոնք  իրավակիրառ պրակտիկայում կարող են առաջացնել  բարդություններ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն աշխատանքային խմբի անդամներին հանձնարարել է վերոնշյալ նոր օրենսգրքերի կիրարկումն ապահովելու նպատակով մշակել նոր իրավակարգավորումների իրազեկման և վերապատրաստման համար գործունեության ուղղություններ, ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համատեղ մշակել քննիչի կողմից կազմվող վարութային գործողությունների արձանագրությունների և կայացվող որոշումների ձևանմուշներ, ինչպես նաև ուսումնասիրել ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի իրավակարգավորումները և դրանց վերաբերյալ պարզաբանող իրազեկումներ ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտեի մինչդատական վարույթ իրականացնող ստորաբաժանումներին:
Աշխատանքային խորհրդակցության շրջանակներում որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի նորմերի կիրառման ընթացքում ծագած, հրատապ լուծում պահանջող իրավական խնդիրներին արագ արձագանքելու նպատակով ձևավորել օպերատիվ շտաբ և մշակել վերջինիս գործունեության ուղղությունները:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև կազմակերպական բնույթի այլ հարցեր ևս, այդ թվում նոր օրենսգրքերի դրույթներով պայմանավորված ակնկալվող հաստիքների քանակի ավելացման վերաբերյալ:

В Следственном комитете РА состоялось рабочее совещание по применению новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов РА, которое вел Председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян.
В рамках вопросов, включенных в повестку дня, были обсуждены направления деятельности рабочей группы, сформированной с целью обеспечения применения новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов РА, вступающих в силу с 1 июля 2022 года, и некоторые актуальные вопросы, направленные на надлежащее осуществление упомянутого процесса.
В связи с принятием новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов РА члены рабочей группы, созданной с целью приобретения материально-технических средств в Следственном комитете Республики Армения, увеличения штатов, организации работ по информированности персонала о новых правовых регулированиях, доложили о ходе уже выполненных работ в координируемых ими сферах и коснулись основных задач предстоящего.
Председатель Следственного комитета РА А.Кярамян отметил важность всестороннего и эффективного осуществления подготовительных работ, стартовавших в Следственном комитете, с целью обеспечения применения вышеуказанных новых кодексов, констатировав необходимость деятельности сформированной группы.
А.Кярамян также подчеркнул, что необходимо проанализировать правовые регулирования новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов РА и представить информацию о прогнозах роста или снижения ожидаемой рабочей нагрузки, параллельно со всем этим представляя предложения по тем нормам, которые в правоприменительной практике могут вызвать сложности.
Председатель Следственного комитета РА поручил членам рабочей группы с целью обеспечения применения вышеуказанных новых кодексов разработать направления деятельности по информированию и переподготовке новых правовых регулирований, совместно с Министерством юстиции Республики Армения разработать шаблоны протоколов и принимаемых постановлений производственных действий, составляемых следователем, а также изучить правовые регулирования нового Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения и направить разъясняющие по ним уведомления подразделениям Следственного комитета РА, осуществляющим досудебное производство.
В рамках рабочего совещания было принято решение сформировать оперативный штаб с целью оперативного реагирования на правовые проблемы, возникающие в ходе применения норм новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов РА, требующие срочного решения, и разработать направления его деятельности.
В ходе совещания были обсуждены также другие вопросы организационного характера, в том числе об увеличении числа ожидаемых штатов, обусловленных положениями новых кодексов.