ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի կիրարկման վերաբերյալ աշխատանքային խորհրդակցություն Քննչական կոմիտեում (լուսանկարներ)
06.04.2022 17:46
ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի կիրարկման վերաբերյալ աշխատանքային խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը:
Օրակարգում ընդգրկված հարցերի շրջանակներում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական և քրեական դատավարության` 2022 թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող նոր օրենսգրքերի կիրարկումն ապահովելու նպատակով ձևավորված աշխատանքային խմբի գործունեության ուղղություններն ու հիշյալ գործընթացի պատշաճ իրականացմանը միտված որոշ հրատապ հարցեր:
ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի ընդունմամբ պայմանավորված՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում նյութատեխնիկական միջոցների ձեռքբերման, հաստիքների ավելացման, նոր իրավակարգավորումների վերաբերյալ անձնակազմի իրազեկվածության ուղղությամբ աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի անդամները զեկուցել են իրենց կողմից համակարգվող ոլորտներում արդեն իսկ կատարված աշխատանքների ընթացքը և անդրադարձել առաջիկայի հիմնական անելիքներին:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Ա.Քյարամյանը կարևորել է վերոհիշյալ նոր օրենսգրքերի կիրարկումն ապահովելու նպատակով Քննչական կոմիտեում մեկնարկած նախապատրաստական աշխատանքների համակողմանի և արդյունավետ իրականացումը՝ փաստելով ձևավորված խմբի գործունեության անհրաժեշտությունը:
Ա.Քյարամյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև, որ անհրաժեշտ է վերլուծել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի իրավակարգավորումները և ներկայացնել ակնկալվող աշխատանքային ծանրաբեռնվածության աճի կամ նվազման կանխատեսումների վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ այդ ամենին զուգահեռ առաջարկություններ ներկայացնելով այն նորմերի վերաբերյալ, որոնք  իրավակիրառ պրակտիկայում կարող են առաջացնել  բարդություններ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն աշխատանքային խմբի անդամներին հանձնարարել է վերոնշյալ նոր օրենսգրքերի կիրարկումն ապահովելու նպատակով մշակել նոր իրավակարգավորումների իրազեկման և վերապատրաստման համար գործունեության ուղղություններ, ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համատեղ մշակել քննիչի կողմից կազմվող վարութային գործողությունների արձանագրությունների և կայացվող որոշումների ձևանմուշներ, ինչպես նաև ուսումնասիրել ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի իրավակարգավորումները և դրանց վերաբերյալ պարզաբանող իրազեկումներ ուղարկել ՀՀ քննչական կոմիտեի մինչդատական վարույթ իրականացնող ստորաբաժանումներին:
Աշխատանքային խորհրդակցության շրջանակներում որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի նորմերի կիրառման ընթացքում ծագած, հրատապ լուծում պահանջող իրավական խնդիրներին արագ արձագանքելու նպատակով ձևավորել օպերատիվ շտաբ և մշակել վերջինիս գործունեության ուղղությունները:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև կազմակերպական բնույթի այլ հարցեր ևս, այդ թվում նոր օրենսգրքերի դրույթներով պայմանավորված ակնկալվող հաստիքների քանակի ավելացման վերաբերյալ:

Working Meeting on Application of New Criminal and Criminal Procedure Codes at RA Investigative Committee (photos)
06.04.2022 17:46
Working meeting on application of the new Criminal and Criminal Procedure Codes, headed by the Chairman of the RA Investigative Committee Argishti Kyaramyan was held at the RA Investigative Committee.
Within the framework of the issues involved in the agenda the directions of the activity of the working group formed to ensure the application of the new codes which will enter into force starting from July 1, 2022 and some urgent issues aimed at the proper implementation of the mentioned process were discussed.
Due to the adoption of the new Criminal and Criminal Procedure Codes the members of the working group, formed for acquisition of logistic means, staff increase, organization of the work on awareness of staff on new legal regulations, reported about the process of the work done in the spheres coordinated by them and referred to the main things to do in the nearest future.
The Chairman of the RA Investigative Committee A. Kyaramyan attached importance to the comprehensive and effective implementation of preparatory work started at the Investigative Committee to ensure the application of the above-mentioned new codes emphasizing the necessity of the activity of the formed group.
In his speech A. Kyaramyan also emphasized that it was necessary to analyze the legal regulations of the new codes and present information about predictions of expected increase or decrease in workload in parallel submitting proposals on the norms which could cause complications in legal practice.
The Chairman of the RA Investigative Committee assigned the working group to work out new directions on the activity for the awareness and training of the new legal regulations to ensure the application of the above-mentioned new codes, together with the RA Ministry of Justice to work out samples of protocols of the procedural actions and decisions made by the investigator, as well as to study the new legal regulations of the new Criminal Procedure Code and send explanatory notices about them to the subdivisions conducting pretrial proceeding at the RA Investigative Committee.
Within the framework of the working meeting a decision was made to form an operative headquarter in order to respond quickly to legal issues requiring urgent solutions raised during the application of the norms of the new Criminal and Criminal Procedure Codes and work out the directions of its activity.
During the meeting other organizational issues were also discussed, among them the staff increases due to the statements of the new codes.