Ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ բոլոր հանգամանքները պարզելու, պետությանը պատճառված իրական վնասի ծավալները հստակեցնելու ուղղությամբ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հանրապետության տարբեր մարզերում և մայրաքաղաքի վարչական շրջաններում գործող մի շարք ընկերություններ, ՀՀ տրասնպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից ստացած համապատասխան լիցենզիայի հիման վրա, իրականացրել են տրանսպորտային միջոցների պարտադիր տեխնիկական զննություն, որի ընթացքում առերևույթ թույլ են տրվել չարաշահումներ։
Մասնավորապես՝ տեխնիկական զննության համար քաղաքացիների կողմից պետական բյուջե մուծման ենթակա հաստատագրված վճարները հափշտակելու դիտավորությամբ ընկերությունների տնօրինությունները, առանց տրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննում անցկացնելու, մատուցվող ծառայությունների վերաբերյալ վճարման հիմք հանդիսացող փաստաթղթերը կեղծելու միջոցով, հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ տվյալներ են ձեռք բերվել տարբեր ընկերությունների իրավասու անձանց գործողություններում, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու, քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ իրականացվող քննությանը զուգահեռ միջոցներ են ձեռնարկվում՝ պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ:
05.09.2018 թ. դրությամբ՝ «ԷՍ ԷՅՉ ԹԻ ՍԵՐՎԻՍ» ընկերության կողմից՝ որպես պատճառված վնասի մասնակի փոխհատուցում, վճարվել է 10.000.000.00 ՀՀ դրամ, «Ավտոռեմ» ավտոտեխզննության կենտրոն ՓԲ ընկերության կողմից` 22.005.000.00 ՀՀ դրամ, «Դավիթ և Էլինա» ՍՊ ընկերության կողմից` 40.000.000 ՀՀ դրամ գումար:
Խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կեղծ փաստաթղթեր կազմելու, ինչպես նաև էական վնաս և ծանր հետևանքներ առաջացրած, պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ վերաբերմունք դրսևորելու և պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու առերևույթ դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել են քրեական գործեր:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորություննապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
Ավտոմեքենաների տեխնիկական զննությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից, որպես պետությանը պատճառված վնասի մասնակի փոխհատուցում, վճարվել է շուրջ 72 մլն. ՀՀ դրամ

About 72 Million AMD Paid as Partial Restoration of Damage Caused by Companies Engaged in Technical Inspection of Cars
05.09.2018 17:38
In the framework of criminal cases on apparent abuses committed by companies engaged in technical inspection of cars active investigatory and procedural actions are ongoing in the proceeding of territorial subdivisions of the RA Investigative Committee to find out all circumstances, to clarify the real volume of the damage caused to the state.
As it was already informed based on the license received from the RA Ministry of Transport, Communication and Information Technologies, a number of companies operating in different regions of the country and administrative districts of the capital city carried out mandatory technical inspection of transport means during which abuses were allegedly committed.
Particularly, with the purpose of swindling fixed payments to be paid to the state budget by citizens for technical inspection the directors of the company swindled money in particularly large amount without carrying out technical inspection of transport means, by forgery of the payment documents for the service.
Data were obtained on apparent abuses in activities of competent people of several companies.  Parallel to investigation conducted to personalize the actions of each of them, to give criminal legal assessment to their actions measures are taken to restore the damage caused to the state.
As of 05.09.2018, 10.000.000.00 AMD was paid as a partial restoration of the damage caused by the company “S.H.T. Service”, 22.005.000.00 AMD – by the center of technical inspection of cars “Autorem” CJSC, 40.000.000 AMD – by “Davit and Elina” LLC.
Criminal cases were initiated on swindling money in large amount, forgery of official documents by a group with prior agreement as well as on failure to execute duties properly or improper implementation of duties by officials which caused significant damage and grave consequences according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178, the Part 2 of the Article 325 and the Part 2 of the Article 315 of RA Criminal Code.