Ավարտվել է ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետի նկատմամբ բռնություն գործադրելու գործի նախաքննությունը
28.12.2021 10:46
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Գյումրի քաղաքի 38-ամյա բնակչի կողմից ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների, ինչպես նաև Ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները:
Մասնավորապես՝ Գյումրի քաղաքի բնակչուհին դիմում էր ներկայացրել այն մասին, որ 2021թ. օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 23:00-23:15-ի սահմաններում, համաքաղաքացին երեք-չորս տղամարդկանց հետ մտել է իր տան բակ՝ թոռան հետ պարզաբանումներ կատարելու նպատակով։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ բնակչուհու կողմից մատնանշված անձը հանդիսանում է Գյումրի քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1983թ.:
ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժնի քրեական հետախուզության աշխատակիցներն այցելել են վերջինիս բնակության վայր՝ քաղաքացու դիմումում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու նպատակով, սակայն տղամարդը նախ հրաժարվել է տան դուռը բացել, այնուհետև զանգահարել է իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ՀՀ ոստիկանության Կումայրիի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետին, սպառնացել բռնություն գործադրել նրա նկատմամբ` կապված վերջինիս կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Գյումրի քաղաքի 38-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննություն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին:

В Следственном управлении марза Ширак Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту применения насилия в отношении начальника Отдела уголовного розыска Отдела Кумайри Полиции РА 38-летним жителем города Гюмри.
В результате следственных и других процессуальных действий, предпринятых в рамках уголовного дела, а также неотложных мер, предпринятых совместно с сотрудниками полиции, установлены обстоятельства происшествия.
В частности, жительница города Гюмри подала заявление о том, что 17 августа 2021г., в пределах 23:00-23:15, ее согражданин вместе с тремя-четырьмя мужчинами вошел во двор ее дома, чтобы объясниться с ее внуком. В результате предпринятых мероприятий установлено, что лицом, указанным женщиной, является житель города Гюмри, 1983 года рождения.
Сотрудники уголовного розыска Отдела Кумайри Полиции РА посетили его место жительства для проверки обстоятельств, указанных в заявлении гражданина, однако мужчина сначала отказался открыть дверь дома, затем позвонил начальнику Отдела уголовного розыска Отдела Кумайри Полиции РА, являющегося представителем власти, и пригрозил применить к нему насилие в связи с исполнением им своих служебных обязанностей.
В совокупности полученных достаточных доказательств 38-летнему жителю города Гюмри предъявлено обвинение по части 1 статьи 316 Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения был избран арест.
Предварительное следствие завершено, уголовное дело с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и о направлении в суд направлено прокурору, осуществляющему надзор.
Завершено предварительное следствие по делу о применении насилия в отношении начальника Отдела уголовного розыска Отдела Кумайри Полиции РА