Ավարտվել է անհնազանդության ակցիայի մասնակցի կողմից ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
07.07.2022 09:21
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ավարտվել է ընդդիմության կազմակերպած հավաքի մասնակցի կողմից ոստիկանության ծառայողի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ծանր վիրավորանք հասցնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Հիշեցնենք, որ «Դիմադրություն» շարժման կողմից Երևան քաղաքի Բաղրամյան 1-ին նրբանցքում կազմակերպված հավաքի մասնակիցը 2022թ. մայիսի 25-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, չենթարկվելով ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից հավաքի մասնակիցներին ներկայացված օրինական պահանջներին՝ փորձել էր ճեղքել նշված վայրում հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողների կողմից կազմված «Կենդանի պատը»:
Ավելին, հիշյալ մասնակիցը, շարունակելով իր հակաօրինական վարքագիծը, ծառայողական պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ հայհոյել էր նույն վայրում ծառայություն իրականացնող ոստիկանին, հնչեցրել էր սադրիչ արտահայտություններ, իջեցրել էր նրա ձեռքի վահանը և ուժգին հարվածել սաղավարտին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ հավաքի մասնակցին մեղադրանք է առաջադրվել, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Նախաքննությունն ավարտել է, և քրեական վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Preliminary investigation of the criminal case initiated on using violence against the police officer, causing grievous offence committed by the participant of the rally organized by the opposition was completed in the Division of Investigation of Grave Crimes of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee.
It should be reminded that on May 25, 2022 at about 11:30 the participant of the rally organized by “Resistance” movement at 1 Baghramyan, Yerevan tried to break the “wall” formed by the police officers carrying out their service duties.
Moreover, the mentioned participant had scolded the police officer in relation to his official duties, made provocative statements, lowered the shield in his hand and hit him hard on the head.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against the participant of the rally and detention was used as a pretrial measure against him.
Preliminary investigation was completed and the materials of the criminal proceeding were sent to the prosecutor supervising the legality of preliminary investigation for its approval and referral to the court.