ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, առանց հափշտակելու նպատակի ավտոմեքենային ապօրինաբար տիրանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ վիճաբանություն է տեղի ունեցել Արմավիր քաղաքի բնակիչ, 1996թ. ծնված երիտասարդի և նույն մարզի Նալբանդյան գյուղի 60-ամյա բնակչի միջև՝ երիտասարդի ընկերուհու պարտք-գումարի պատճառով, որը շարունակվել է Արմավիր քաղաքում գտնվող «Կապույտ Կամուրջ» կոչվող վայրում, ուր ուղևորվել են գործով տուժողի ավտոմեքենայով: Ճանապարհին՝ ավտոմեքենայում, վիճաբանությունը կրկին վերսկսվել է, որի ընթացքում երիտասարդը դանակով դիտավորությամբ հարվածել է տղամարդու ականջի շրջանին և պարանոցին:
Հասնելով «Կապույտ Կամուրջ»՝ դուրս են եկել ավտոմեքենայից, որից հետո երիտասարդը շարունակել է ոտքերով և ձեռքերով հարվածներ հասցնել տղամարդու մարմնի տարբեր հատվածներին՝ նրան պատճառելով միջին ծանրության, առողջության տևական քայքայման հատկանիշով մարմնական վնասվածքներ, այնուհետև, առանց հափշտակելու նպատակի, ապօրինաբար տիրացել է վերջինիս պատկանող «ԳԱԶ 24» մակնիշի ավտոմեքենային, հեռացել դեպքի վայրից, ճանապարհին ինքնավթարի ենթարկվել՝ վնասելով ավտոմեքենան և պատճառելով գույքային վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 24-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի (դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը) 1-ին մասով և 183-րդ հոդվածի (ավտոմեքենային կամ տրանսպորտային այլ միջոցին ապօրինաբար տիրանալն առանց հափշտակելու նպատակի) 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Charge Pressed against 24 Year-Old Young Man for Stabbing and Gaining Illegal Control of Car without Intention of Theft; Criminal Case Sent to Court
15.12.2020 10:48
Preliminary investigation of the criminal case initiated on willful infliction of bodily damage of medium gravity, gaining illegal control of a car without the intention of theft was completed in Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
Through investigation factual data were obtained on the allegation that a row erupted between the resident of Armavir province - young man born in 1996 and 60 year-old resident of the same province on debt of the young man’s girl-friend which went on at the area called “Blue Bridge” where they drove in 60 year-old man’s car. On the way – in the car the argument restarted during which the young man willfully stabbed the man on his neck and ear.
Getting to the area called “Blue Bridge” they got out of the car after which the young man went on hitting the man with hands and feet on different parts of his body causing bodily injuries of medium gravity. Then he illegally gained control of the man’s car of “GAZ 24” without the intention of theft, left the scene, crashed the car on the way spoiling the car and causing pecuniary damage.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 24 year-old young man according to the Part 1 of the Article 113 (infliction of willful medium-gravity damage to health) and the Part 1 of the Article 183 (gaining illegal control of a car or other means of transportation without the intention of theft) of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against him.