«Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահի կողմից իր տիրապետությունից դուրս եկած գույքին տիրանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված և ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ:
Նախաքննության ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, հասարակական կազմակերպության համար 2020 թվականի տարեկան նախահաշվով նախատեսված, ՀՀ պետական բյուջեից հատկացված և իրեն վստահված ընդհանուր 13.007.200 ՀՀ դրամի` չծախսված մասը, ՀՀ պետական բյուջե չվերադարձնելու դիտավորությամբ, հափշտակել է:
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ հասարակական կազմակերպության նախագահը 2020 թվականի հունվարին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գլխավոր քարտուղարի հետ կնքել է պայմանագիր, համաձայն որի՝ նախարարությունը «Հայաստանի Հանրապետության առաջնություններին և միջազգային միջոցառումներին մասնակցության ապահովման համար մարզիկների նախապատրաստում և առաջնությունների անցկացում» միջոցառման իրականացման նպատակով ֆեդերացիային հատկացրել է գումար:
Սակայն կազմակերպության նախագահը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով 2020 թվականի տարեկան նախահաշվով նախատեսված միջոցառումների մի մասի չեղարկվելուց հետո, միջոցառումների իրականացման համար ՀՀ պետական բյուջեից հատկացված և կազմակերպությանը փոխանցված 13.007.200 ՀՀ դրամ գումարից 1.050.000 ՀՀ դրամ գումարի վերաբերյալ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն է ներկայացրել կատարված փաստացի ծախսերի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող հաշվետվություն, թե իբր 1.050.000 ՀՀ դրամ գումար ծախսել է 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում՝ ՀՀ գեղասահքի հավաքական թիմի մարզիկների և նրանց մարզիչների համար կազմակերպված ուսումնամարզական հավաքի անցկացման նպատակով՝ արդյունքում հափշտակելով 1.050.000 ՀՀ դրամ գումար:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ կազմակերպության նախագահին մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, որը համապատասխանում է ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետին, ինչպես նաև՝ ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը համապատասխանում է ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածին: Որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառվել է բացակայելու արգելքը:
Որոշում է կայացվել վերջինիս պաշտոնավարումը «ՀՀ գեղասահքի ֆեդերացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահի պաշտոնում կասեցնելու մասին:
Հասարակական կազմակերպության նախագահին մեղադրանք է ներկայացվել՝ իր տիրապետությունից դուրս եկած գույքին տիրանալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար

NGO Chairman Charged with Possessing Property out of her Possession and Official Forgery
In the result of investigative and procedural actions conducted within the criminal proceeding initiated in the RA Anti-Corruption Committee and investigated in the Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee on possessing the property out of her possession and official forgery committed by the Chairman of the NGO “Figure Skating Federation of Armenia” a number of circumstances were found out.
During preliminary investigation factual data were obtained on the allegation that the Chairman of the NGO “Figure Skating Federation of Armenia”, using official position, with the intent not to return the money to the RA state budget, stole the unspent part of the money provided for 2020 annual budget from the RA state budget and entrusted to her - 13.007.200 AMD in total.
Particularly, through investigation it was found out that in January, 2020 the Chairman of the mentioned NGO signed an agreement with the Secretary General of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport pursuant to which the Ministry provided the Federation with money for the implementation of the event “Preparation of athletes to ensure participation in the championships of the Republic of Armenia and international events and holding championships”.
However, the Chairman of the organization, using official position, after canceling a part of events envisaged by 2020 annual budget due to the coronavirus pandemic, submitted a false report to the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport on factual expenses of 1.050.000 AMD out of 13.007.200 AMD provided by the RA state budget and transferred to the organization for the implementation of the events involving data on allegedly spending 1.050.000 AMD within the period between December 1 and 25, 2020 for the purpose of holding a training session for the athletes of the national figure skating team and their coaches thus stealing 1.050.000 AMD.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against the Chairman of the organization according to the Point 1 of the Part 2 of the Article 179 which corresponds to the Point 2 of the Part 2 of the Article 256 of RA Criminal Code, as well as according to the Part 1 of the Article 445 of current Criminal Code which corresponds to the Article 314 of the previous Criminal Code. Absence ban was used as a pretrial measure against him.
A decision was made to suspend the latter’s position of the Chairman of the NGO “Figure Skating Federation of Armenia”.