ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են այսօր Քաջարան քաղաքի Խանջյան փողոցում տեղի ունեցած գողության փորձի դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Նախնական տվյալներով՝ 2022թ. մարտի 30-ին, ժամը 04:40-ի սահմաններում, մի խումբ անձինք, նախնական համաձայնությամբ ուրիշի գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, զինված, ապօրինի մուտք են գործել հիշյալ փողոցում գտնվող շինություն և փորձել գողություն կատարել այնտեղ տեղակայված բանկոմատից:
Ահազանգի հիման վրա դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանության աշխատակիցները, որոնց տեսնելով՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանձից մեկն ինքնաձիգից կրակոց է արձակել ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ:
Դեպքի վայրում հայտնաբերվել են խմբի կողմից շինություն ապօրինի մուտք գործելու համար կիրառված տարբեր տեսակի տեխնիկական միջոցներ՝ աշխատանքային գործիքներ, եռակցման սարքեր, ինչպես նաև ինքնաձիգի կրակված գնդակ, պարկուճ և այլ պարագաներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հիշյալ հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են Սյունիքի մարզի 3 բնակիչներ:
Բայցի այդ, քննությամբ պարզվել է նաև, որ ձերբակալված անձանցից 2-ը, Քաջարան քաղաքի մեկ այլ բնակչի հետ 2022թ. մարտի 17-ին՝ ժամը 04։20-ի սահմաններում, նախնական համաձայնությամբ, Քաջարան քաղաքի Աբովյան փողոցում տեղադրված բանկոմատից փորձել են հափշտակություն կատարել, որի վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ:
Որոշում է կայացվել՝ հիշյալ քրեական գործերը միացնելու և համատեղ նախաքննություն իրականացնելու վերաբերյալ:
Քրեական գործով նշանակվել են համապատասխան փորձաքննություններ, հարցաքննվել են մի շարք անձինք: Վարույթ իրականացնող մարմնին է ներկայացվել «ԱԿ 74» տեսակի ինքնաձիգը, ինչպես նաև՝ «ՌԳԴ» տեսակի նռնակ: Հանձնարարություն է տրվել հետաքննական մարմնին:

В результате следственных и других процессуальных действий, осуществленных Следственным управлением марза Сюник Следственного комитета РА, был установлен ряд обстоятельств инцидента с покушением на кражу, произошедшего сегодня на улице Ханджян города Каджаран.
По предварительным данным, 30 марта 2022г., в пределах 04:40 часов, группа лиц по предварительному сговору, с умыслом совершения тайного хищения чужого имущества, проникла в здание на указанной улице и попыталась совершить кражу в расположенном там банкомате.
На основании звонка на место происшествия прибыли сотрудники полиции, увидев которых, одно из лиц, совершивших предполагаемое преступление, выстрелило из автомата в сотрудников полиции.
На месте происшествия были обнаружены разные виды технических средств, применяемых группой для незаконного проникновения в здание – рабочие инструменты, сварочные аппараты, а также выстреленная пуля, гильза и другие принадлежности для автомата.
По данному факту Следственным управлением марза Сюник Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 34-177, части 2 статьи 235 и части 2 статьи 316 Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых мер по подозрению в совершении данного преступления задержаны трое жителей марза Сюник.
Кроме того, следствием установлено, что 17 марта 2022 года, в пределах 04:20 часов, двое из задержанных вместе с другим жителем города Каджаран, по предварительному сговору, пытались совершить хищение из банкомата на улице Абовян города Каджаран, в связи с чем возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 34-177 Уголовного кодекса РА.
Было принято постановление о соединении указанных уголовных дел и проведении совместного предварительного следствия.
По уголовному делу назначены соответствующие экспертизы, допрошен ряд лиц. В орган, осуществляющий производство, представлен автомат «АК 74», а также граната типа «РГД». Поручение дано органу дознания.