Ավարտվել է Գուսանագյուղ համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական չարաշահումներ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
26.08.2021 12:42
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում  կատարված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդունքում պարզվել են Գուսանագյուղ համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, վատնման եղանակով հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, Գուսանագյուղ համայնքի ղեկավարը, 2005թ. նոյեմբերից զբաղեցնելով հիշյալ պաշտոնը, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, շահադիտական դրդումներով, 2015-2016թթ. ընթացքում դրամաշնորհային պայմանագրեր կնքելով համայնքապետարանի և իր որդու նախագահությամբ գործող «Գուսանագյուղ համայնքի արոտօգտագործողների միավորում» սպառողական կոոպերատիվի միջև, կոոպերատիվին անհատույց փոխանցել է խոշոր չափերով՝ 1.426.000 ՀՀ դրամ գումար՝ այդ կերպ վատնման եղանակով հափշտակել է այն:
Բացի այդ, շարունակելով իր հանցավոր մտադրությունը, նախնական համաձայնության գալով համայնքապետարանի աշխատակազմի ղեկավարի հետ, պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ և գրառումներ մտցնելով և այն շրջանառության մեջ դնելով` ներկայացրել է Շիրակի մարզպետարան և առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր  9.475.326 ՀՀ դրամ արժողությամբ «ՍՊՈՒ-4» շարքացանը և «ՄՏԶ-82.1» մակնիշի տրակտորն անհատույց, սեփականության իրավունքով, տրամադրվել է որդու նախագահությամբ գործող հիշյալ սպառողական կոոպերատիվին, ինչի արդյունքում էական վնաս է պատճառվել  համայնքի և պետության իրավունքներին ու օրինական շահերին` առաջացնելով  ծանր հետևանքներ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Գուսանագյուղ համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և քրեական գործը դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին:

In the result of investigative and other procedural actions conducted in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee a number of circumstances of abuse of official authorities, swindling through squandering and official forgery committed by the head of Gusanagyugh community were found out.
Through investigation factual data were obtained on the allegation that the head of Gusanagyugh community, holding the mentioned position from November, 2005, using the official position against the service interests, from 2015 to 2016 signing grant agreements between the municipality and “Pasture Users' Union of Gusanagyugh Community” consumer cooperative headed by his son, transferred money in large amount - 1.426.000 AMD to the cooperative thus swindling it by squandering.
Besides, reaching prior agreement with the head of the staff of the municipality, entering obviously false data in official documents and circulating them, presented them to Shirak provincial administration and tractors of “SPU-4” and “MTZ-82.1” make worth 9.475.326 AMD in total, were given to the above-mentioned cooperative with the right of ownership. As a result, significant damage causing grave consequences was caused to the rights and legal interests of the community.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against the head of Gusanagyugh community according to the Points 1 and 3 of the Part 2 of the Article 179, the Part 2 of the Article 308 and the Part 1 of the Article 314 of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against him.
Preliminary investigation was completed and was sent to the prosecutor with the motion to confirm the bill of indictment and to send it to court.