Ուրցաձոր բնակավայրում ոստիկանության աշխատակիցների օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու և գույքը վնասելու վերաբերյալ վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան
30.12.2022 12:16
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված քննության արդյունքում պարզվել են Ուրցաձոր բնակավայրի 34-ամյա բնակչի կողմից ոստիկանության աշխատակիցների օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու, ինչպես նաև վերջիններիս հսկողության տակ գտնվող գույքը վնասելու դեպքի հանգամանքները:
2022թ. հունվարի 15-ին ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ նշված օրը ինքնիրավչություն կատարելու կասկածանքով Ոստիկանության Արարատի բաժնին ամրակցված ծառայողական «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենայով Արարատի մարզի Վեդի համայնքի Ուրցաձոր բնակավայրից ՀՀ ոստիկանության Արարատի բաժին բերման է ենթարկվել նույն համայնքի նախկին ղեկավարը։ Տեղեկանալով նրան տանելու մասին, վերջինիս որդին՝ Դ. Ա.-ն, իր վարած «ՎԱԶ 2121» մակնիշի ավտոմեքենայով Ուրցաձոր բնակավայրի Տիգրան Մեծ փողոցում հասել է ոստիկանության ավտոմեքենային, դուրս եկել ճանապարհի հանդիպակաց երթևեկելի գոտի և ավտոմեքենայի առջևի մասով հարվածել ոստիկանության ավտոմեքենայի առջևի մասին։ Ապա նա իջել է իր վարած ավտոմեքենայից, սկսել է դժգոհել հորը ոստիկանության բաժին բերման ենթարկելու հանգամանքից, տվել սպառնալիքներ՝ չենթարկվելով ոստիկանության աշխատակիցների օրինական պահանջներին:
Բավարար փաստերի առկայությամբ՝ Դ.Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 452-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված արգելված արարք կատարելու համար:
Նախաքննությունն ավարտվել է։ Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննություն կատարելու:

Materials on Intervening in Legal Service Activity of Police Officers and Spoiling Property in Urtsadzor Settlement Sent to Court
30.12.2022 12:16
In the result of investigation conducted in Ararat Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee circumstances of intervening in the legal service activity of the police officers as well as spoiling the property under their control committed by 34 year-old resident of Urtsadzor community were found out.
Pursuant to factual data obtained through investigation of the criminal proceeding initiated according to the Part 1 of the Article 316 of the RA former Criminal Code, on January 15, 2022 the former head of Urtsadzor settlement of Vedi community of Ararat province was apprehended to Ararat Police Station in the service car of “Toyota” make attached to Ararat Police Station on suspicion of committing arrogation on the mentioned day. Learning about it, the latter’s son D.A. in his car of “VAZ 2121” make got to the police car in Tigran Mets Street of Urtsadzor settlement, drove to the opposite lane of the road and hit the police car with the front part of his car. Then he got out of the car, started complaining of the fact that his father had been apprehended to police, threatened not obeying the legal requirements of the police officers.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against D.A according to the Part 2 of the Article 452 of RA Criminal Code and the Part 3 of the Article 452 of RA Criminal Code.
Preliminary investigation was completed. The prosecutor conducting procedural control confirmed the bill of indictment and the materials of the proceeding were sent to court.