ՀՀ քննչական կոմիտեում ամփոփվել են 2022թ․ ընթացքում նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթներով հայտնաբերված՝ պետությանը, համայնքներին, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց պատճառված վնասների և քննության ընթացքում վնասների վերականգնման վերաբերյալ տվյալները։
Ըստ այդմ՝ նախորդ տարվա ընթացքում ՀՀ ՔԿ ենթակայության՝ նախաքննությունն ավարտված քրեական վարույթներով հայտնաբերված՝ պետությանը, համայնքներին, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց հանցագործությամբ պատճառված գույքային վնասը կազմել է ընդհանուր 7.299.459.415 ՀՀ դրամ։ Տարվա ընթացքում վերականգնվել է 1.705.747.972 ՀՀ դրամի չափով վնաս: Ընդ որում՝ 2022թ․ավարտված վարույթներով բացահայտված ընդհանուր վնասը 2021թ․ցուցանիշը գերազանցում է ավելի քան 1,6 մլրդ դրամով կամ 30%-ով։
Մասնավորապես՝ 2022թ․ ընթացքում նախաքննությամբ հայտնաբերված՝ պետությանը պատճառված գույքային վնասը կազմել է 2.475.445.223 ՀՀ դրամ։ Նախաքննության փուլում վերականգնվել է 956.223.116 ՀՀ դրամը կամ 38.6%-ը։ Ընդ որում՝ պետությանը պատճառված վնասների վերականգնման նշված արդյունքը 2021թ․ ցուցանիշը գերազանցում է մոտ 37%-ով։
Համայնքին պատճառված 312.467.000 ՀՀ դրամ վնասից վերականգնվել է 310.156.000 ՀՀ դրամը կամ 99.2%-ը։
Իրավաբանական անձանց պատճառված 2.257.952.000 ՀՀ դրամ վնասից անցած տարվա ընթացքում վերականգնվել է 173.039.000 ՀՀ դրամը։
ֆիզիկական անձանց պատճառված գույքային վնասը կազմել է 2.253.595.192 ՀՀ դրամ։ Նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 266.329.856 ՀՀ դրամի վնաս:
Միջազգային կազմակերպություններին գույքային վնաս չի պատճառվել:
Ձեռնարկվել են միջոցներ՝ դեռևս չհատուցված վնասի վերականգնումը երաշխավորելու նպատակով։ Մասնավորապես` կալանք է դրվել մեղադրյալների՝ նախնական հաշվարկով ընդհանուր 1,257.549.000 դրամ արժեքով անշարժ և շարժական գույքերի, դրամական միջոցների նկատմամբ, որից ավելի քան 879մլն-ը՝ պետությանը պատճառված վնասների մասով։
Հանցագործությամբ պատճառված վնասների վերականգնումը ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներով իրականացվող նախաքննության առաջնային խնդիրներից է։

В Следственном комитете РА подведены итоги возмещения ущерба, нанесенного государству, общинам, юридическим и физическим лицам в ходе следствия, выявленных по уголовным производствам, завершившим предварительное следствие в 2022 году.
В соответствии с этим, имущественный ущерб, причиненный преступлением государству, общинам, юридическим и физическим лицам, выявленный в ходе уголовного производства, завершившего предварительное следствие, в прошлом году составил 7.299.459.415 драмов РА. В течение года был восстановлен ущерб в размере 1.705.747.972 драмов РА. При этом общий ущерб, выявленный по завершенным в 2022 году производствам, превышает показатель 2021 года более чем на 1,6 млрд драмов или на 30%.
В частности, имущественный ущерб, причиненный государству, выявленный предварительным следствием в 2022 году, составил 2.475.445.223 драмов РА. На этапе предварительного следствия восстановлено 956.223.116 драмов РА или 38.6%. При этом указанный результат восстановления нанесенного государству ущерба превышает показатель 2021 года примерно на 37%.
Из ущерба, причиненного общине, в размере 312.467.000 драмов РА было восстановлено 310.156.000 драмов РА или 99.2%.
Из ущерба, причиненного юридическим лицам, в размере 2.257.952.000 драмов РА в течение прошлого года было восстановлено 173.039.000 драмов РА.
Имущественный ущерб, причиненный физическим лицам, составил 2.253.595.192 драмов РА. В ходе предварительного следствия восстановлен ущерб в размере 266.329.856 драмов РА.
Международным организациям не причинен имущественный ущерб.
Были предприняты меры с целью гарантии восстановления еще невозмещенного ущерба. В частности, был наложен арест на движимые и недвижимые имущества обвиняемых общим расчетом 1.257.549.000 драмов РА, денежные средства, из которых более чем 879млн. по части ущерба, причиненного государству.
Восстановление ущерба, причиненного преступлением, одно из передовых проблем предварительного следствия, осуществляемого по уголовным производствам, расследуемым в Следственном комитете РА.
По уголовным производствам, расследованным и завершенным в СК РА в 2022 году, восстановлен причиненный преступлением имущественный ущерб в размере 1,7 млрд. драмов: подведение итогов