ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ծանոթացել է ՌԴ քննչական կոմիտեի քրեագիտական գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից կիրառվող ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական սարքավորումներին, աշխատակիցները ցուցադրել են սարքավորումների կիրառման հմտությունները, դրանց կիրառման փորձը, դրական և բացասական կողմերը։
Քրեագիտական գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական սարքավորումների կիրառման արդյունքում 2008 թվականից մինչև օրս բացահայտվել են նախկին տարիներին չբացահայտված և վարույթները կասեցված 72044 քրեական գործ, այդ թվում՝ սպանության դեպքերով 7917 գործեր։ ՀՀ ՔԿ նախագահի գլխավորած աշխատանքային խումբը հանդիպել է նաև ՌԴ քննչական կոմիտեի այլ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ, կապեր են հաստատվել մի շարք ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ։
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի ակադեմիա, որտեղ հանդիպում է կայացել ակադեմիայի ռեկտորի և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ։ Աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները մանրամասն ծանոթացել են ակադեմիայում կազմակերպվող ուսումնական, այդ թվում՝ քննիչների վերապատրաստման դասընթացներին, դրանց կազմակերպման մեթոդիկային, կրիմինալիստիկայի ամբիոնում առկա ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական միջոցներին, դրանց կիրառման հմտություններին, ակադեմիայի գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին։
Պլանավորվել է առաջիկայում ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների ճանաչողական այցը ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի ակադեմիա։

Delegation Headed by Chairman of RA Investigative Committee Acquainted with Modern Technical-Criminalistics Equipment Applied by Counterpart in Russian Federation (photos)
11.11.2019 18:22
During the working visit paid to the Russian Federation the delegation headed by the Chairman of the RA Investigative Committee Hayk Grigoryan got acquainted with modern technical-criminalistics equipment applied by General Criminological Department of the RF Investigative Committee. The employees showed application skills of the equipment, the experience of their application, positive and negative aspects.
In the result of application of modern technical-criminalistics equipment since 2008 72044 criminal cases, including 7917 criminal cases on murder, which had not been formerly disclosed and had been suspended, have been disclosed. The working group headed by the RA IC Chairman also met the employees of other subdivisions of the RF Investigative Committee. Contacts have been established with representatives of a number of subdivisions.
During the working visit the representatives of the RA Investigative Committee visited Moscow Academy of the RF Investigative Committee where they met the Academy Rector and professor teaching staff. The representatives of the working group thoroughly got acquainted with the training courses provided by the Academy, including the investigators' training, their management methodology, modern technical-criminalistics means available at Chair of Criminalistics, their application skills, the work of scientific-research center of the Academy.
Cognitive visit of representatives of the RA Investigative Committee to Moscow Academy of the RF Investigative Committee in the near future has been planned.