ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ծանոթացել է ՌԴ քննչական կոմիտեի քրեագիտական գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից կիրառվող ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական սարքավորումներին, աշխատակիցները ցուցադրել են սարքավորումների կիրառման հմտությունները, դրանց կիրառման փորձը, դրական և բացասական կողմերը։
Քրեագիտական գլխավոր վարչության աշխատակիցների կողմից ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական սարքավորումների կիրառման արդյունքում 2008 թվականից մինչև օրս բացահայտվել են նախկին տարիներին չբացահայտված և վարույթները կասեցված 72044 քրեական գործ, այդ թվում՝ սպանության դեպքերով 7917 գործեր։ ՀՀ ՔԿ նախագահի գլխավորած աշխատանքային խումբը հանդիպել է նաև ՌԴ քննչական կոմիտեի այլ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ, կապեր են հաստատվել մի շարք ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների հետ։
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչներն այցելել են ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի ակադեմիա, որտեղ հանդիպում է կայացել ակադեմիայի ռեկտորի և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ։ Աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչները մանրամասն ծանոթացել են ակադեմիայում կազմակերպվող ուսումնական, այդ թվում՝ քննիչների վերապատրաստման դասընթացներին, դրանց կազմակերպման մեթոդիկային, կրիմինալիստիկայի ամբիոնում առկա ժամանակակից տեխնիկա-կրիմինալիստիկական միջոցներին, դրանց կիրառման հմտություններին, ակադեմիայի գիտահետազոտական կենտրոնի աշխատանքներին։
Պլանավորվել է առաջիկայում ՀՀ քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների ճանաչողական այցը ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվայի ակադեմիա։

Делегация, возглавляемая председателем Следственного комитета РА, в Российской Федерации ознакомилась с современным технико-криминалистическим оборудованием, применяемым российскими партнерами (фото)
11.11.2019 18:22
Делегация, возглавляемая председателем Следственного комитета РА Гайком Григоряном, в ходе рабочего визита в Российскую Федерацию ознакомилась с современным технико-криминалистическим оборудованием, применяемым сотрудниками Главного криминалистического управления Следственного комитета РФ. Сотрудники продемонстрировали навыки и опыт применения оборудования, положительные и отрицательные стороны.
В результате применения сотрудниками Главного криминалистического управления современного технико-криминалистического оборудования с 2008 года по сей день было раскрыто 72044 уголовных дела, нераскрытых в предыдущие годы и приостановленных в производстве, в том числе 7 917 дел по фактам убийства. Рабочая группа во главе с председателем СК РА встретилась также с сотрудниками других подразделений Следственного комитета РФ, установлены связи с представителями ряда подразделений.
В ходе рабочего визита представители Следственного комитета РА посетили Московскую академию СК РФ, где состоялась встреча с ректором и профессорско-преподавательским составом Академии. Представители рабочей группы подробно ознакомились с организуемыми в Академии учебными курсами, в том числе курсами переподготовки следователей, методикой их организации, современными технико-криминалистическими средствами, имеющимися на кафедре криминалистики, навыками их применения, работами научно-исследовательского центра Академии.
В ближайшеевремя планируется ознакомительный визит представителей Следственного комитета РА в Московскую академию СК РФ.