Ավարտվել է Հառիճ համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու գործի նախաքննությունը
04.10.2021 15:21
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Հառիճ համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Մինչդատական վարույթում իրականացված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ համայնքի ղեկավարը, տեղյակ լինելով, որ Հառիճ համայնքում գտնվող 7-19դդ. Հառիճավանք վանական համալիրը, որը Շիրակի մարզպետի և Հառիճ համայնքի ղեկավարի ստորագրություններով ու կնիքներով դեռևս 2011թ. դեկտեմբերի 15-ին համաձայնեցվել ու ՀՀ մշակույթի նախարարի ստորագրությամբ ու կնիքով 2012թ. հունվարի 10-ին հաստատվել է որպես պատմության և մշակույթի հուշարձանի պահպանական գոտիների նախագիծ, դասվում է պատմամշակութային նշանակության հողերի կատեգորիային, ունի այդ հողերի համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգավիճակ, օգտագործման ռեժիմ և այդ տարածքում հողհատկացումները, գյուղատնտեսական, շինարարական և այլ աշխատանքները համաձայնեցվում են ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ, վանական համալիրի պահպանական գոտում գտնվող, համայնքի սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական, արոտավայրերի գործառնական նշանակության հողամասը, առանց լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցնելու, համայնքի ավագանու որոշմամբ, 25 տարի ժամկետով, գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով, 7.000 ՀՀ դրամ տարեկան վարձավճարով, վարձակալությամբ տրամադրել է իր քրոջ որդուն:
Վերջինս, գտնվելով Իրաքի Արաբական Հանրապետությունում, դեռևս քննությամբ չպարզված անձանց միջոցով, առանց համապատասխան թույլտվության, վանքի պարիսպի տակ կառուցել է քարե շինություն՝ «մատաղատուն»՝ այդ կերպ էական վնաս պատճառելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու իրավունքներին և օրինական շահերին:
Բացի այդ, քննությամբ նաև հիմնավորվել է, որ համայնքի ղեկավարը, ուղղակի դիտավորությամբ, միջոցներ չի ձեռնարկել՝ կանխելու և կասեցնելու ինքնակամ կառուցումը, ինքնակամ կառույց իրականացրած անձի նկատմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսդրությամբ նախատեսված վարչական պատասխանատվության միջոցները դիտավորությամբ չի կիրառել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Հառիճ համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

В Следственном управлении марза Ширак Следственного комитета РА завершено предварительное следствие уголовного дела, возбужденного по факту злоупотребления должностными полномочиями руководителем общины Арич.
В результате следственных и других процессуальных действий, осуществленных в досудебном производстве, установлено и обосновано, что глава общины, будучи осведомленным о том, что Монастырский комплекс Аричаванк 7-19вв., находящийся в общине Арич, который с подписями и печатями губернатора Ширака и руководителя общины Арич еще 15 декабря 2011 года был согласован и утвержден 10 января 2012 года подписью и печатью министра культуры РА как проект охранных зон памятника истории и культуры, относится к категории земель историко-культурного значения, имеет статус, установленный законодательством РА для этих земель, режим использования, и отводы земли на этой территории, сельскохозяйственные, строительные и другие работы согласовываются с Министерством культуры РА, предоставил земельный участок сельскохозяйственного и функционального назначения пастбищ, являющийся собственностью общины, находящийся в охранной зоне монастырского комплекса, сыну своей сестры без согласования с уполномоченным органом, решением Совета старейшин общины сроком на 25 лет, с целью осуществления сельскохозяйственной деятельности, с годовой арендной платой в размере 7.000 драмов РА.
Последний, находясь в Иракской Арабской Республике, посредством неустановленных следствием лиц, без соответствующего разрешения построил под оградой монастыря каменное здание «матахатун», тем самым причинив существенный ущерб правам и законным интересам Армянской Апостольской Церкви.
Кроме того, следствием также было обосновано, что глава общины, с прямым умыслом, не предпринимал мер по предотвращению и прекращению самовольного строительства, умышленно не применял предусмотренные законодательством об административных правонарушениях меры административной ответственности в отношении лица, осуществившего самовольную структуру.
В совокупности полученных достаточных доказательств, главе общины Арич предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Предварительное следствие завершено, уголовное дело направлено прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и направлении в суд.