ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել ՌԴ Քննչական կոմիտեի նախագահի հետ (լուսանկարներ)
09.09.2019 18:04
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը Սանկտ Պետերբուրգում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Ալեքսանդր Բեգլովը:
Երկու գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են միջգերատեսչական համագործակցության արդյունքները, ինչպես նաև՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի քննչական կոմիտեների միջև համագործակցության զարգացման և ամրապնդման հետագա ծրագրերը: Բացի այդ, ստորագրվել է 2020-2022թթ. համար գիտական և կրթական ոլորտում երկու երկրների Քննչական կոմիտեների միջև համագործակցության ծրագիր:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը կարևորել է երկու երկրների իրավապահ մարմինների սերտ համագործակցությունը, որը հնարավորություն է տալիս ապահովել գործնական հարցերի արդյունավետ և արագ լուծումը:
Հայկ Գրիգորյանը կարևորել է քրեական գործերով սերտ համագործակցությունն ու իրավական օգնության ցուցաբերումը, սեղմ ժամկետներում միջազգային հարցումների կատարումը, օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակումը։
ՌԴ Քննչական կոմիտեի նախագահը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի քննչական կոմիտեների միջև փոխըմբռնման հուշագրի դրույթների իրականացումը նպաստում է երկկողմ հարաբերությունների կայուն զարգացմանը. «Աշխատանքն իրականացվում է ոչ միայն հանցագործությունների կանխարգելմանն ու բացահայտմանն առնչվող ոլորտներում, այլև՝ երիտասարդների մասնագիտական կողմնորոշման համար պայմաններ ստեղծելու, բարոյական բարձր արժեքներով իրավահաջորդներ կրթելու համար»,- ասել է Ալեքսանդր Բաստրիկինը:
Հաշվի առնելով գերատեսչությունների միջև փոխգործակցության ինտենսիվ զարգացումը՝ Ռուսաստանի ՔԿ  նախագահը սատարել է բելառուս գործընկերների՝ նախկինում հնչեցրած նախաձեռնությանը՝ առաջարկելով տարին երկու անգամ անցկացնել Հայաստանի, Բելառուսի և Ռուսաստանի քննչական կոմիտեների խորհուրդների համատեղ նիստեր:

Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян в Санкт-Петербурге провел рабочую встречу с Председателем Следственного комитета Российской Федерации Александром Бастрыкиным. На встрече присутствовал также губернатор Санкт-Петербурга Александр Беглов.
Руководители двух ведомств обсудили результаты межведомственного сотрудничества, а также дальнейшие программы развития и укрепления взаимодействия между следственными комитетами Армении и России. Кроме того, была подписана программа сотрудничества между следственными комитетами двух стран в сферах науки и образования на 2020-2022 годы.
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян подчеркнул важность тесного сотрудничества правоохранительных органов двух стран, что позволяет обеспечить эффективное и быстрое решение практических вопросов.
Гайк Григорян также придал важность тесному сотрудничеству и оказанию правовой помощи по уголовным делам, выполнению международных запросов в короткие сроки, обмену оперативной информацией.
Председатель СК РФ отметил, что реализация положений Меморандума о взаимопонимании между следственными комитетами Республики Армения и Российской Федерации способствует стабильному развитию двусторонних отношений: «Работа ведется не только в сферах предупреждения и раскрытия преступлений, но и для создания условий для профессиональной ориентации молодежи, воспитания преемников с высокими моральными ценностями»,- сказал Александр Бастрыкин.
Учитывая интенсивное развитие взаимодействия между ведомствами, председатель СК России поддержал ранее озвученную инициативу белорусских коллег, предложивших проводить совместные заседания советов следственных комитетов Армении, Беларуси и России два раза в год.