Հանցավոր խմբի 7 անդամի մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն կատարելու, ինչպես նաև գույքը դիտավորությամբ վնասելու դեպքերի հանգամանքները:
Քրեական գործով կատարված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի 26-ամյա բնակիչը, մոտ հարաբերությունների մեջ գտնվելով ՍՊ ընկերության տնօրեն, 49-ամյա տղամարդու հետ, տեղյակ լինելով նրա՝ ֆինանսապես ապահովված լինելու մասին, նպատակադրվել է իր 6 մտերիմների հետ  նախնական համաձայնության գալով վերջինիցս խարդախությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Մտադրությունն իրագործելու համար նշված և քննությամբ դեռևս չպարզված անձանց հետ կատարված դերաբաշխման համաձայն՝ Երևանի 51-ամյա բնակչուհու և 47-ամյա բնակչի կողմից ՍՊ տնօրենին նախկինում ունեցած ընդհանուր՝ 15.300 ԱՄՆ դոլար պարտքը մարելու կեղծ պատրվակով հորինել են պատմություն, թե իբրև 47-ամյա տղամարդը 2.7 կգ քաշով ոսկի է ներկրել Հայաստանի Հանրապետություն, որը դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում վերցվել է արգելանքի: 26-ամյա երիտասարդը, խաբելով ՍՊ տնօրենին, թե իբր ներկրված ոսկին արգելադրումից հանելու համար անհրաժեշտ է 13.050 ԱՄՆ դոլար գումար, որը վճարելուց, արգելանքից հանելուց և վաճառելուց հետո հնարավոր կլինի վերադարձնել նաև վերոնշյալ անձանց պարտքը, դիտավորությամբ խեղաթյուրել է իրական փաստերը, նրան մոլորության մեջ գցելով՝ 2020թ. մարտին վերջինից վերցրել է 6.248.340 ՀՀ դրամին համարժեք 13.050 ԱՄՆ դոլար գումար և խարդախությամբ հափշտակել այն:
Դրանից հետո, 26-ամյա երիտասարդը, իր հետ նախնական համաձայնությամբ գործող վերը նշված անձանց հետ շարունակելով ՍՊ տնօրենից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելուն ուղղված գործողությունները, 2020թ. մարտից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, իրականությանը չհամապատասխանող մտացածին տարբեր պատմություններով ազդելով նրա գիտակցության վրա՝ վերջինից խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի՝ 43.839.424 ՀՀ դրամին համարժեք 90.550 ԱՄՆ դոլար:
Բացի այդ, 26-ամյա երիտասարդը, իր մտերիմներ 42-ամյա կնոջ և 28-ամյա  երիտասարդի հետ նախնական համաձայնությամբ, վերջինիս մորեղբորից, խաբեությամբ և վստահությունը չարաշահելու եղանակով, խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 3.904.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ 3 սմ հաստությամբ 500 քմ. ֆելզիտ և 5 սմ. հաստությամբ 195 քմ. բազալտ տեսակի երեսպատման քարե սալիկներ: 26-ամյա երիտասարդը, 47-ամյա տղամարդը և 28-ամյա երիտասարդը, նախնական համաձայնությամբ, վերջինիս մորեղբոր որդուց խարդախությամբ հափշտակել են նաև խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 2.666.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, 26-ամյա երիտասարդը, 47-ամյա տղամարդը և 51-ամյա կինը, նախնական համաձայնությամբ, 2021թ. հունվարի 13-ին վերջինիս մտերիմի ընկերուհուց խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 15.546.249 ՀՀ դրամ գումար:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ 26-ամյա երիտասարդը, տեղեկանալով ՍՊ տնօրենի և նրա նախկին ընկերուհու՝ 51-ամյա կնոջ հարաբերությունների լարված լինելու մասին, վերջինիս հետ նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպել են ՍՊ տնօրենին և մեկ այլ անձի պատկանող ավտոբուսի վնասումը՝ հրկիզման միջոցով:
Մասնավորապես, նյութապես շահագրգռելով 51-ամյա կնոջ հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող 26-ամյա երիտասարդին՝ վերջինիս տեղեկություններ են տրամադրել ավտոբուսի գտնվելու վայրի մասին, որից հետո՝ 2018թ. հոկտեմբերի 6-ին երիտասարդը, նախապես իր հետ վերցնելով նավթամթերք պարունակող տարա, 26-ամյա երիտասարդի և 51-ամյա կնոջ հանձնարարականով, ժամը 04:00-ից 04:50-ն ընկած ժամանակահատվածում նշված տարան դրել է Երևան քաղաքի Սեբաստիա փողոցում գտնվող «Մերսեդես 430» մակնիշի ավտոբուսի սկզբնամասի ստորին հատվածում և դիտավորությամբ հրկիզել այն՝ պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի՝ ընդհանուրը 12.500.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 26-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ), 38-185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, նրա նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
47-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ՝ վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը դատարանի կողմից մերժվել է:
42-ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ), նրա նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: 51-ամյա կնոջը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ), նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Վերջինիս մտերիմ 26-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Հանցավոր խմբի մեկ այլ անդամ 51-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ 28-ամյա երիտասարդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Նշված 7 մեղադրյալների վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, նախաքննությունն ավարտվել է,  և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատարան:

In the result of large-scale investigative and other procedural actions conducted in the Division of Investigation of Grave Crimes of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee circumstances of swindling in particularly large amount committed by a group of people as well as willful spoilage of property were found out.
Through comprehensive investigation conducted within the criminal case it was found out that 26 year-old resident of Yerevan, being in close relations with the LLC director, 49 year-old man, being aware that he was in a good material state, by reaching agreement with his 6 friends, intended to swindle money in particularly large amount.
In order to realize his intention, pursuant to role distribution made with the mentioned people and those not identified yet, under a false pretext to pay the debt - 15.300 USD in total 51 year-old woman and 47 year-old man had owed to the LLC director they made up a story pursuant to which 47 year-old man had imported 2.7 kg gold to the Republic of Armenia which was taken to custody in Judicial Acts Enforcement Service. 26 year-old young man cheated the LLC director telling that 13.050 USD was allegedly necessary to remove the gold from custody and after paying the mentioned amount, removing gold from custody and selling it, it would be also possible to return the debt owed by the above-mentioned persons. The young man willfully distorted the real facts and misleading the LLC director, in March, 2020 took 13.050 USD tantamount to 6.248.340 AMD from him and swindled it.
After it 26 year-old young man continuing the activities aimed at swindling money in particularly large amount from the LLC director with prior agreement with the above-mentioned people, from March to November, 2020 affecting his consciousness with several imaginary stories swindled money in particularly large amount - 90.550 USD tantamount to 43.839.424 AMD from the latter.
Besides, 26 year-old young man, with prior agreement with 42 year-old woman and 28 year-old man, by cheating and abusing confidence from the latter’s uncle swindled facing stone tiles of felsites and basalt types worth 3.904.000 AMD, in total. 26 year-old young man, 47 year-old and 28 year-old men, with prior agreement, also swindled money in large amount - 2.666.000 AMD from the latter’s nephew.
Besides, 26 year-old young man, 47 year-old man and 51 year-old woman, with prior agreement, on 13 January, 2021 swindled money in particularly large amount 15.546.249 AMD from the latter’s acquaintance’s friend.
Through investigation it was also found out that 26 year-old young man being informed about the tense relations of the LLC director and his former girl-friend – 51 year-old woman, with prior agreement with the latter, organized spoilage of the bus through arson owned by the LLC director and another person.
Particularly, materially motivating 26 year-old man who was in close relations with 51 year-old woman, they gave him information about the location of the bus. After it on 6 October, 2018, taking a container filled with petroleum products, by the instruction of 26 year-old young man and 51 year-old woman, within the period between 04:00 and 04:50 26 year-old man put the mentioned container at the frontal lower part of the bus of “Mercedes 430” make and willfully burnt it causing pecuniary damage in particularly large amount - 12.500.000 AMD, in total.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 26 year-old young man according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 (3 counts), the Point 1 of the Part 3 of the Article 38-185 and the Points 1 and 2 of the Part 2 of the Article 178 of RA Criminal Code. Detention was used as a pretrial measure against him.
Charge was pressed against 47 year-old man according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 (2 counts) and the Points 1, 2 of the Part 2 of the Article 178 of RA Criminal Code. The motion on choosing detention as a pretrial measure against him submitted by the investigative body was rejected by the court.
Charge was pressed against 42 year-old woman according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 (2 counts). Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against her. Charge was pressed against 51 year-old woman according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 38-185 and the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 (2 counts) of RA Criminal Code. Detention was used as a pretrial measure against her.
Charge was pressed against 26 year-old man, who was in close relations with the latter, according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 185 of RA Criminal Code. Detention was used as a pretrial measure against him.
Charge was pressed against another member of the criminal group – 51 year-old man according the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 of RA Criminal Code. Signature not to leave was chosen as a pretrial measure against him and against 28 year-old man – according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 178 and the Points 1, 2 of the Part 2 of the Article 178 of RA Criminal Code.
The part on the mentioned 7 defendants was separated in a separate proceeding, preliminary investigation was completed and the criminal case with the bill of indictment was sent to court.