Հանցավոր խմբի 7 անդամի մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն կատարելու, ինչպես նաև գույքը դիտավորությամբ վնասելու դեպքերի հանգամանքները:
Քրեական գործով կատարված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել է, որ Երևան քաղաքի 26-ամյա բնակիչը, մոտ հարաբերությունների մեջ գտնվելով ՍՊ ընկերության տնօրեն, 49-ամյա տղամարդու հետ, տեղյակ լինելով նրա՝ ֆինանսապես ապահովված լինելու մասին, նպատակադրվել է իր 6 մտերիմների հետ  նախնական համաձայնության գալով վերջինիցս խարդախությամբ հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Մտադրությունն իրագործելու համար նշված և քննությամբ դեռևս չպարզված անձանց հետ կատարված դերաբաշխման համաձայն՝ Երևանի 51-ամյա բնակչուհու և 47-ամյա բնակչի կողմից ՍՊ տնօրենին նախկինում ունեցած ընդհանուր՝ 15.300 ԱՄՆ դոլար պարտքը մարելու կեղծ պատրվակով հորինել են պատմություն, թե իբրև 47-ամյա տղամարդը 2.7 կգ քաշով ոսկի է ներկրել Հայաստանի Հանրապետություն, որը դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում վերցվել է արգելանքի: 26-ամյա երիտասարդը, խաբելով ՍՊ տնօրենին, թե իբր ներկրված ոսկին արգելադրումից հանելու համար անհրաժեշտ է 13.050 ԱՄՆ դոլար գումար, որը վճարելուց, արգելանքից հանելուց և վաճառելուց հետո հնարավոր կլինի վերադարձնել նաև վերոնշյալ անձանց պարտքը, դիտավորությամբ խեղաթյուրել է իրական փաստերը, նրան մոլորության մեջ գցելով՝ 2020թ. մարտին վերջինից վերցրել է 6.248.340 ՀՀ դրամին համարժեք 13.050 ԱՄՆ դոլար գումար և խարդախությամբ հափշտակել այն:
Դրանից հետո, 26-ամյա երիտասարդը, իր հետ նախնական համաձայնությամբ գործող վերը նշված անձանց հետ շարունակելով ՍՊ տնօրենից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելուն ուղղված գործողությունները, 2020թ. մարտից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, իրականությանը չհամապատասխանող մտացածին տարբեր պատմություններով ազդելով նրա գիտակցության վրա՝ վերջինից խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի՝ 43.839.424 ՀՀ դրամին համարժեք 90.550 ԱՄՆ դոլար:
Բացի այդ, 26-ամյա երիտասարդը, իր մտերիմներ 42-ամյա կնոջ և 28-ամյա  երիտասարդի հետ նախնական համաձայնությամբ, վերջինիս մորեղբորից, խաբեությամբ և վստահությունը չարաշահելու եղանակով, խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 3.904.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ 3 սմ հաստությամբ 500 քմ. ֆելզիտ և 5 սմ. հաստությամբ 195 քմ. բազալտ տեսակի երեսպատման քարե սալիկներ: 26-ամյա երիտասարդը, 47-ամյա տղամարդը և 28-ամյա երիտասարդը, նախնական համաձայնությամբ, վերջինիս մորեղբոր որդուց խարդախությամբ հափշտակել են նաև խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 2.666.000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, 26-ամյա երիտասարդը, 47-ամյա տղամարդը և 51-ամյա կինը, նախնական համաձայնությամբ, 2021թ. հունվարի 13-ին վերջինիս մտերիմի ընկերուհուց խարդախությամբ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 15.546.249 ՀՀ դրամ գումար:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ 26-ամյա երիտասարդը, տեղեկանալով ՍՊ տնօրենի և նրա նախկին ընկերուհու՝ 51-ամյա կնոջ հարաբերությունների լարված լինելու մասին, վերջինիս հետ նախնական համաձայնությամբ, կազմակերպել են ՍՊ տնօրենին և մեկ այլ անձի պատկանող ավտոբուսի վնասումը՝ հրկիզման միջոցով:
Մասնավորապես, նյութապես շահագրգռելով 51-ամյա կնոջ հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող 26-ամյա երիտասարդին՝ վերջինիս տեղեկություններ են տրամադրել ավտոբուսի գտնվելու վայրի մասին, որից հետո՝ 2018թ. հոկտեմբերի 6-ին երիտասարդը, նախապես իր հետ վերցնելով նավթամթերք պարունակող տարա, 26-ամյա երիտասարդի և 51-ամյա կնոջ հանձնարարականով, ժամը 04:00-ից 04:50-ն ընկած ժամանակահատվածում նշված տարան դրել է Երևան քաղաքի Սեբաստիա փողոցում գտնվող «Մերսեդես 430» մակնիշի ավտոբուսի սկզբնամասի ստորին հատվածում և դիտավորությամբ հրկիզել այն՝ պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի՝ ընդհանուրը 12.500.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 26-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ), 38-185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, նրա նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
47-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ՝ վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը դատարանի կողմից մերժվել է:
42-ամյա կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ), նրա նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին: 51-ամյա կնոջը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ), նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Վերջինիս մտերիմ 26-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Հանցավոր խմբի մեկ այլ անդամ 51-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ 28-ամյա երիտասարդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Նշված 7 մեղադրյալների վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, նախաքննությունն ավարտվել է,  և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատարան:

В результате крупномасштабных следственных и других процессуальных действий, осуществленных в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА, были установлены обстоятельства совершения мошенничества группой лиц в особо крупных размерах, а также умышленного повреждения имущества.
В ходе всестороннего расследования уголовного дела установлено, что 26-летний житель города Ереван, находясь в близких отношениях с директором ООО, 49-летним мужчиной, будучи в курсе его финансово обеспеченного состояния, придя к предварительному сговору со своими 6 близкими, намеревался похитить сумму в особо крупных размерах путем мошенничества.
Для реализации намерения и согласно распределению ролей с указанными и пока не установленными следствием лицами, под ложным предлогом погашения старого долга в размере 15.300 долларов США 51-летней жительницей и 47-летним жителем Еревана директору ООО, выдумали историю о том, что 47-летний мужчина якобы ввез в Республику Армения золото весом 2,7 кг, которое в Службе принудительного исполнения судебных актов было взято под стражу. 26-летний молодой человек, обманув директора ООО в том, что для освобождения заложенного золота от ареста необходимо 13.050 долларов США, после уплаты, освобождения от ареста и продажи которого можно будет вернуть также долг вышеупомянутых лиц, умышленно исказил реальные факты, введя его в заблуждение, в марте 2020г. у последнего взял сумму в размере 13,050 долларов США, эквивалентных 6.248.340 драмам РА, и путем мошенничества похитил ее.
После этого, 26-летний молодой человек, вместе с действующими с ним по предварительному сговору вышеуказанными лицами, продолжая действия, направленные на хищение денег в особо крупных размерах у директора ООО, в период времени с марта по ноябрь 2020г., оказывая влияние на его сознание различными выдуманными историями, не соответствующими действительности, путем мошенничества похитили у последнего 90.550 долларов США, эквивалентных 43.839.424 драмам РА.
Кроме того, 26-летний молодой человек, по предварительному сговору со своими близкими 42-летней женщиной и 28-летним молодым человеком, обманом и злоупотребляя доверием, путем мошенничества украли каменные плитки облицовки вида фельзит 500 кв. м толщиной 3 см. и базальт 195 кв. м 5см, в особо крупных размерах, на общую сумму 3.904.000 драмов РА. 26-летний молодой человек, 47-летний мужчина и 28-летний молодой человек, по предварительному сговору, путем мошенничества похитили у сына дяди последнего сумму в крупных размерах, в общем 2.666.000 драмов РА.
Кроме того, 26-летний молодой человек, 47-летний мужчина и 51-летняя женщина, по предварительному сговору, 13 января 2021г. у подруги близкого последнего путем мошенничества похитили сумму в особо крупных размерах – 15.546.249 драмов РА.
В ходе следствия также установлено, что 26-летний молодой человек, узнав о напряженных отношениях директора ООО и его бывшей подруги, 51-летней женщины, по предварительному сговору с последней, организовали повреждение автобуса, принадлежащего директору ООО и другому лицу, путем поджога.
В частности, материально заинтересовав 26-летнего молодого человека, находящегося в близких отношениях с 51-летней женщиной, предоставили последнему информацию о местонахождении автобуса, после чего, 6-го октября 2018 года, молодой человек, забрав с собой контейнер с нефтепродуктами, по поручению 26-летнего молодого человека и 51-летней женщины, в период с 04:00 по 04:50, поставил указанную тару на нижнем участке передней части автобуса марки “Мерседес 430”, находящегося на улице Себастия города Ереван, и умышленно поджег его, причинив имущественный ущерб в особо крупном размере – 12.500.000 драмов РА.
Совокупностью достаточных доказательств, 26-летнему молодому человеку предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 (3 эпизода), пункту 1 части 3 статьи 38-185 и пунктам 1 и 2 части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА, в отношении него в качестве меры пресечения был избран арест.
47-летнему молодому человеку предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 (2 эпизода) и пунктам 1 и 2 части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА, ходатайство органа, осуществляющего производство, об избрании ареста в качестве меры пресечения было отказано судом.
42-летней женщине предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 (2 эпизода), в отношении нее в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде. 51-летней женщине предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-185 и пунктам 1 и 2 части 2 статьи 178 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, в отношении нее в качестве меры пресечения был избран арест.
26-летнему молодому человеку предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 185 Уголовного кодекса РА, в отношении него в качестве меры пресечения был избран арест.
Другому члену преступной группы, 51-летнему мужчине предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА, в отношении него в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде, а 28-летнему молодому человеку – по пункту 1 части 3 статьи 178 и пунктам 1 и 2 части 2 статьи 178 Уголовного кодекса РА.
Часть относительно указанных 7 обвиняемых была выделена в отдельное производство, предварительное следствие завершено, и уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.