2019 թվականի ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից քննված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել թվով 1043 անձ: Նշված անձանցից ձերբակալվել է 44-ը, իսկ 27 անձ ազատվել է ձերբակալումից:
Որպես մեղադրյալ ներգավել է 848 անձ: Մեղադրանք է առաջադրվել 792 անձի:
Թվով 52 անձի վերաբերյալ կալանավորման միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որոնցից մերժվել է 9-ը, բավարարվել է 43-ը, որից 28-ի նկատմամբ կիրառվել է գրավ:
Թվով 29 մեղադրյալի պաշտոնավարումը դադարեցվել է:
Կալանքից ազատվել է 7 մեղադրյալ, որոնցից 4-ը՝ դատախազի կողմից, 3-ը՝ դատարանի:
Արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 101 անձի նկատմամբ, իսկ ոչ արդարացման հիմքով՝ 259 անձի նկատմամբ:
1 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշումը վերացվել է դատախազի կողմից: Քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ դատարանի կողմից որոշումներ չեն վերացվել:
Դատի է տրվել 286 անձ, որոնցից 4-ը գտվել են կալանքի տակ:
Բժշկական բնույթի հարկադրանքի միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ դատարան միջնորդություններ չեն ներկայացվել:

Information about Persons Prosecuted within Criminal Cases on Corruption Related Crimes Investigated in 2019 in RA Investigative Committee
18.02.2020 13:05
Within criminal cases on corruption related crimes investigated in 2019 in the RA Investigative Committee 1043 persons were prosecuted. 44 of the mentioned persons were arrested, 27 were released from arrest.
848 persons were involved as a defendant. Charge was pressed against 792 persons.
Motions were submitted to court to use detention as a pretrial measure against 52 persons 9 of which were rejected, 43 were sufficed, mortgage was used against 28.
Office of 29 defendants has been terminated.
7 defendants were released from custody 4 of which – by prosecutor, 3 – by court.
Prosecution against 101 persons was terminated on acquittal base and against 259 persons – on non-acquittal base.
Decision on terminating criminal prosecution against 1 person was abolished by the prosecutor. No decision on terminating criminal prosecution was abolished by the court.