Ամփոփ տվյալներ՝ 2019 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՔԿ վարույթում քննված քրեական գործերի վերաբերյալ
30.04.2019 11:31
ՀՀ քննչական կոմիտեում ուսումնասիրվել են 2019 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում ՀՀ ՔԿ տարբեր ստորաբաժանումների վարույթում կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների քննության ընթացքի և արդյունքների վիճակագրական տվյալները:
Հաշվետու  ժամանակահատվածում ՀՀ քննչական կոմիտեի իրավասու մարմինների վարույթում է գտնվել 720 քրեական գործ,  որից 207-ը վարույթ է ընդունվել 2019 թվականի ընթացքում, իսկ 513-ը եղել են վարույթում գտնվող տարվա սկզբին անավարտ մնացած քրեական գործեր:
Քրեական գործերով քրեական հետապնդման է ենթարկվել 445 անձ: Նշված անձանցից  42-ը ձերբակալվել են , իսկ 29 անձ ազատվել է արգելանքից:
Որպես մեղադրյալ ներգրավվել են 364 անձ: Մեղադրանք է առաջադրվել 347 անձի:
26 անձի վերաբերյալ կալանավորման միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որոնցից  8-ը մերժվել է, 18-ը բավարարվել, որից 9-ի նկատմամբ կիրառվել է գրավ:
36 մեղադրյալի պաշտոնավարումը դադարեցվել է:Կալանքից ազատվել է 4 մեղադրյալ, որոնցից  1-ը՝ դատախազի որոշմամբ, 3-ը՝ դատարանի:
Արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 26 անձի, իսկ ոչ արդարացման հիմքով՝ 67 անձի:
1  անձի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ որոշումը վերացվել է դատախազի կողմից:
Դատի է տրվել 68 անձ, որոնցից  1-ը գտնվել է կալանքի տակ:
2019 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում ՀՀ  քննչական կոմիտեի մարմինների կողմից նա­խա­պատրաստվել է կոռուպցիոն բնույթի 54 նյութ:
720 կոռուպցիոն բնույթի քրեական գոր­ծե­րից.
36-ը վերաբերվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածով նախատեսված խարդախությանը, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
235-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածով նախատեսված յուրացմանը կամ վատնմանը, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
2-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 184-րդ հոդվածով նախատեսված խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով գույքային վնաս պատճառելուն, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
6-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200-րդ հոդվածով նախատեսված առևտրային կաշառքին,
33-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածով նախատեսված առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելուն,
137-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն,
17-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտոնեական լիազորությունները անցնելուն,
52-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածով նախատեսված կաշառք ստանալուն,
36-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալուն,
4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.2-րդ հոդվածով նախատեսված իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունը շահադիտական նպատակով օգտագործելուն,
12-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածով նախատեսված կաշառք տալուն,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312.1-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողին ապօրինի վարձատրություն տալուն,
4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 313-րդ հոդվածով նախատեսված կաշառքի միջնորդությանը, 55-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով նախատեսված պաշտոնեական կեղծիքին,
7-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315.2-րդ հոդվածով նախատեսված պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթմանը, ինչպես նաև շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելուն,
1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 348-րդ հոդվածով նախատեսված ապացույցները կեղծելուն, 5-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 353-րդ հոդվածով նախատեսված դատական ակտը դիտավորությամբ չկատարելուն,
59-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածով նախատեսված իշխանությունը չարաշահելուն, իշխանազանցությանը կամ իշխանության անգործությանը,
18-ը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի 19.01.2017 թվականի թիվ 3 հրամանի 2-րդ կետով հաստատված ցանկի 2-րդ կետով նախատեսված կոռուպցիոն այլ հանցագործություններ են:
Ավարտվել են կոռուպցիոն բնույթի 107 քրեական գործ, 82 քրեական գործի վարույթ կարճվել է, որից 49-ը` արդարացման հիմ­քով, 33-ը` ոչ արդարացման հիմքով:
Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 25 քրեական գործ:
Կասեցվել է 5 քրեական գործով վարույթ, որից 3-ը` անձը հայտնի չլինելու հիմքով, 2-ը՝ անձի հետախուզման մեջ գտնվելու հիմքով:
Ըստ ենթակայության են ուղարկվել 14 քրեական գործեր: Միացվել է 41 քրեական գործերի վարույթ:
Քրեական հետապնդման ենթարկված պաշտոնատար անձինք այդ կոռուպցիոն հանցագործությունները կատարել են հետևյալ ոլորտներում.
• Առողջապահության - 12 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մաս 1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մաս 1-ին, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մաս 1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, 308-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետ, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մաս (15 անձ՝ պոլիկլինիկայի տնօրեն, բժշկական կենտրոնի տնօրեն,  բժիշկ-վարակաբան)
• Կրթության - 27 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 2-րդ կետ, 205 հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 3-րդ կետ, 308-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 314-րդ հոդվածի 1-ին մաս, (30անձ՝ ինստիտուտի տնօրեն,  դպրոցի տնօրեն, դպրոցի հաշվապահ, համալսարանի ռեկտոր, պրոռեկտոր, քոլեջի տնօրեն, մանկապարտեզի տնօրեն, փոխտնօրեն)
• Սոցիալական ապահովության - 14 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 311.1-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 311.1-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 312.1-րդ հոդվածի 1-ին մաս և 2-րդ մաս, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, (30 անձ՝ փոստային բաժանմունքի ավագ մասնագետ, սոցիալական ապահովության ծառայության բաժնի պետ, սոցիալական ծառայության մասնագետ, ավագ մասնագետ, ՀՀ ՊՆ ԶՍՊՎ սոցիալական օգնությունների կազմակերպման և հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության բաժանմունքի պետ-1),
• էներգետիկայի և բնական պաշարների -1 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  308-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, 314-րդ հոդվածի 1-ին մաս (1 անձ՝ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի տեղակալ),
• Տեղական ինքնակառավարման - 45 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետ, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1-ին և 2-րդ կետ, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 308-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետ, 314-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 315.2-րդ հոդված, 314-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 315-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 325-րդ հոդվածի 1-ին մաս (59 անձ՝ քաղաքապետ, համայնքային մասնագետ-տնտեսվար, համայնքի ղեկավար, համայնքի ղեկավարի տեղակալ, համայնքի գանձապահ, մարզպետարանի գյուղատնտեսության և բնապահպանական վարչության բաժնի պետ, կոմունալ ծառայության տնօրեն, համայնքի ղեկավարի տեղակալ, քաղաքապետարանի բաժնի առաջատար մասնագետ),
• Զինվորական - 31 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդված, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 314-րդ հոդված, 375-րդ հոդվածով (75 անձ՝ ՀՀ, զորամասի հրամանատար, դասակի հրամանատար, ջոկի հրամանատար, վաշտի հրամանատար, ծառայության պետ, գումարտակի շտաբի պետ, գումարտակի հրամանատար, սպառազինության գծով տեղակալ, զորամասի հրամանատարի տեղակալ, զորամասի շտաբի պետ, ավտոմոբիլային ծառայության պետ, զորակոչային բաժանմունքի պետ, ՎՔՆ ծառայության պետ, զորամասի շարային համալրման բաժանմունքի պետ, դիվիզիոնի հրամանատար, գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, պահեստապետ, արտադրամասի պետ, ծառայության պետ, բաժնի հերթապահ, պահեստի պետ, զինկոմիսար, բժիշկ, ԲԿ-ի բաժնի վարիչ, ավտոծառայության պետ, ծառայության գծով տեղակալ, ճաշարանի պետ, ԿՇ ծառայության պետ, ՎՔՆ պահեստի պետ, գաղտնի մասի գործավար, զորամասի սպա),
• Այլ ոլորտներում - 67 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 214-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 2-րդ մաս, 308-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, 311-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 312-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 314-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 315-րդ հոդվածի 2-րդ մաս, 325-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 2-րդ մաս, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մաս (75 անձ՝ գրադարանի տնօրեն, վարկային մասնագետ, զբաղվածության գործակալության աշխատակից, անտառապետ, անտառապահ, ինժեներ, պահեստապետ, մշակույթի տան տնօրեն, բանկի կառավարիչ, բանկի կառավարիչի տեղակալ, ՍՊԸ գործադիր տնօրեն, գլխավոր մասնագետ, ՍՊԸ տնօրեն):

Information about Criminal Cases Investigated in IC Proceeding on Corruption-Related Crimes in First Quarter of 2019
30.04.2019 11:31
In the first quarter of 2019 54 corruption-related materials were prepared in subdivisions of the RA Investigative Committee.
In the observed period 720 criminal cases were investigated on the subdivisions of the RA Investigative Committee 207 of which were received in the proceeding in 2019, 513 of them were incomplete cases at the beginning of the year.
Out of 720 criminal cases
36 referred to swindling committed by using official position envisaged by the Article 178 of RA Criminal Code,
235 – to squandering or embezzlement committed with abuse of official position envisaged by the Article 179 of RA Criminal Code,
2 – to infliction of damage to the owner or other managers of property by deception or abuse of confidence envisaged by the Article 184 of RA Criminal Code,
6 - to commercial bribe envisaged by the Article 200 of RA Criminal Code,
33 - to abuse of authority by the employees of commercial or other organizations envisaged by the Article 214 of RA Criminal Code,
137 - to abuse of official authorities envisaged by the Article 308 of RA Criminal Code,
17 - to exceeding official authorities envisaged by the Article 309 of RA Criminal Code,
52 - to taking bribes envisaged by the Article 311 of RA Criminal Code,
36 - to getting illegal payment from a public servant envisaged by the Article 311.1 of RA Criminal Code,
4 - to using real or alleged influence for mercenary purposes envisaged by the Article 311.2 of RA Criminal Code,
12 - to giving a bribe envisaged by the Article 312 of RA Criminal Code,
1 – to giving illegal payment to a public servant envisaged by the Article 312.1 of RA Criminal Code,
4 – to bribery mediation envisaged by the Article 313 of RA Criminal Code,
55 - to official forgery envisaged by the Article 314 of RA Criminal Code,
7 – arbitrary seizure of state or community-owned land plots, as well as not taking measures as prescribed by law to  suspend, prevent arbitrary construction of buildings envisaged by the Article 315.2 of RA Criminal Code,
1 – to obviously illegal detention or arrest envisaged by the Article 348 of RA Criminal Code,
5 - to failure to carry out a court act envisaged by the Article 353 of RA Criminal Code,
59 - to abuse of power, transgression or administrative dereliction envisaged by the Article 375 of RA Criminal Code,
18 – other corruption-related crimes envisaged by the Point 2 of the list confirmed by the Point 2 of the Order N 3 dated 19.01.2017 of RA Prosecutor General.
Preliminary investigation of 107 corruption-related criminal cases was completed, proceeding of 82 criminal cases was terminated; 49 of them – on acquittal base, 33 – on non-acquittal base.
25 criminal cases with the bill of indictment were sent to court.
Proceeding of 5 criminal cases was suspended; 3 of them were based on the fact that the person having committed the alleged crime was not known, 2 – based on the fact that the person was under persecution.
14 criminal cases were sent to other investigative bodies according to subordination. 41 criminal cases were joint.
445 persons were subjected to criminal prosecution. 42 of the mentioned persons were arrested, 29 persons were released from custody.
364 persons were involved as a defendant. Charge was pressed against 347 persons.
Motion to use detention as a pretrial measure was submitted to court against 26 persons; 8 of them were rejected, 18 were sufficed, mortgage was used against 9 of them.
Tenure of 36 defendants was stopped. 4 defendants were released from detention – one of them by prosecutor's decision, 3 – by court's decision.
Criminal prosecution was stopped against 26 persons on acquittal base, and against 67 persons – on non-acquittal base.
Decision to stop criminal prosecution against 1 person was abolished by prosecutor.
68 persons were sued 1 of which was under custody.
The officials subjected to criminal prosecution committed the corruption-related crimes in the following spheres
Health – 12 criminal cases – the Point 1 of the Part 3 of the Article 178, the Point 1 of the Part 2 of the Article 179, the Point 1 of the Part 3 of the Article 179, the Part 2 of the Article 214, the Part 1 of the Article 308, the Point 3 of the Part 3 of the Article 311, the Part 2 of the Article 325 of RA Criminal Code (15 persons – polyclinic director, director of medical center, doctor-epidemiologist).
Education – 27 criminal cases – the Point 1 of the Part 2 of the Article 179, the Point 1.1 of the Part 2 of the Article 179, the Point 1, 2 of the Part 3 of the Article 179, the Article 205, bthe Point 3 of the Part 1 of the Article 311, the Part 1 of the Article 308, the Part 1 of the Article 314 of RA Criminal Code (30 persons - institute director, school accountant, university rector, prorector, college director, kindergarten director, deputy director).
Social assistance – 14 criminal cases – the Point 1 of the Part 3 of the Article 178, the Part 1 of the Article 311.1, the Part 1 and the Part 2 of the Article 312.1, the Part 2 of the Article 325 of RA Criminal Code (30 persons – senior specialist of post office, head of division of social security service, specialist, senior specialist of social service),
Energy and natural resources – 1 criminal case – the Part 2 of the Article 308, the Part 1 of the Article 314 of RA Criminal Code ( 1 person - deputy head of department of state property management),
Local self-government – 45 criminal cases – the Point 1 of the Part 2 of the Article 179, the Points 1 and 3 of the Part 2 of the Article 179, the Points 1.1 and 2 of the Part 2 of the Article 179, the Point 1 of the Part 3 of the Article 179, the Point 1 of the Part 3 of the Article 179, the Part 1 of the Article 308, the Part 2 of the Article 308, the Point 3 of the Part 3 of the Article 311, the Part 1 of the Article 314, the Article 315.2, the Part 1 of the Article 314, the Part 1 of the Article 315, the Part 1 of the Article 325 of RA Criminal Code (59 persons – mayor,  specialist-economist of community, community head, deputy head of community, community cashier, head of division of agricultural and nature protection department of municipality, utility service director, deputy head of community, leading specialist of city hall).
Military – 31 criminal cases – the Article 311, the Point 1 of the Part 3 of the Article 312, the Article 314, the Article 375 (75 persons – military unit commander, platoon commander, battalion commander, service head, headquarter head, deputy commander of military unit, division commander, deputy commander of platoon, storekeeper, military commissar, department head of medical center, head of auto service, head of canteen, clerk of confidential part, officer of military unit).
Other spheres – 67 criminal cases – the Point 1 of the Part 3 of the Article 178, the Point 1 of the Part 2 of the Article 179, the Part 1, the Part 2 of the Article 214, the Part 1 of the Article 308, the Part 2 of the Article 308, the Part 1 of the Article 311, the Part 1 of the Article 312, the Part 1 of the Article 314, the Part 2 of the Article 315, the Part 1, 2 of the Article 325, the Part 2 of the Article 325 of RA Criminal Code (75 persons – library director, loan specialist, employment agency employee, forester, engineer, storekeeper, director of cultural center, bank manager, deputy manager of bank, executive director of LLC, chief specialist).