Գյումրիում տարեց տղամարդկանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
30.05.2022 16:55
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում կատարված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են Գյումրի քաղաքի Երևանյան խճուղում, քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված ավտոերթի ընթացքում, տարեց տղամարդկանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի բոլոր հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի մայիսի 8-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, մի խումբ երիտասարդներ, Գյումրիում կայանալիք հանրահավաքին մասնակցելու նպատակով, ավտոերթով Երևան քաղաքից ժամանել են Գյումրի: Երբ ավտոերթը հասել է Գյումրի քաղաքի Երևանյան խճուղում գտնվող հասարակական տրանսպորտի կանգառ, ավտոերթի մասնակիցները նշված կանգառում կանգնած՝ ավտոերթի ընթացքին հետևող տարեց տղամարդկանց կոչ են արել միանալ իրենց: Ստանալով բացասական պատասխան՝ երիտասարդները վիրավորական արտահայտություններ են հնչեցրել, այնուհետև իջնելով ավտոմեքենայից՝ մոտեցել են հիշյալ տարեց տղամարդկանց, սկսել են վիճաբանել նրանց հետ, հայհոյանքներ են հնչեցրել, ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ հասցրել նրանց մարմնի տարբեր մասերին:
Նշենք, որ վերոնշյալ երիտասարդների հանցավոր արարքներից տուժած տղամարդիկ 74, 56, 72 և 84 տարեկան քաղաքացիներ են:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 7 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Մեղադրյալներից հինգը կալանավորվել են:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Preliminary Investigation of Criminal Case Initiated on Using Violence against Elderly Men in Gyumri Completed
30.05.2022 16:55
In the result of investigative and other procedural actions as well as necessary measures taken jointly together with the employees of the RA Police conducted in Shirak Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee all circumstances of using violence against elderly men during the car march organized by the political opposition on Yerevan highway of Gyumri were found out.
Pursuant to factual data obtained through investigation, on May 8, 2022 at about 12:30 a group of young men arrived in Gyumri in the car march to take part in the rally in Gyumri. When the cars got to the elderly men standing at the public transport stop, the young men called the elderly men to join them. Getting a negative answer the young men made insulting remarks then getting out of the car approached the elderly men, started arguing with them, scolded, hit them with hands and feet on different parts of their bodies.
It should be noted that the men affected by the criminal acts of the above-mentioned young men are 74, 56, 72 and 84 year-old citizens.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 7 persons according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 258 of RA Criminal Code. Five of the defendants were detained.
Preliminary investigation was completed and the criminal case with the motion to confirm the bill of indictment and send it to court was sent to the prosecutor.