Մեղադրանք է առաջադրվել Վեդի համայնքի նախկին ղեկավարին
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարությունների գործերով քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում կատարված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն՝ 1999-2021թթ. ընթացքում Վեդի համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ.
Այսպես.
Վեդի համայնքի ղեկավարը, խախտելով ՀՀ կառավարության 29.12.2011 թիվ 1920-Ն որոշման պահանջները, իր մտերիմ անձին կառուցապատման իրավունքով հողամաս տրամադրելու անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, Արարատի մարզի Վեդի քաղաքի՝ անմիջականորեն հանրապետական նշանակության ճանապարհի վրա գտնվող և ըստ համայնքի գլխավոր հատակագծի «փողոց-հրապարակ» հանդիսացող և ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 6-րդ կետով սահմանված չմասնավորեցվող հողամասերի ցանկում ներառված Արարատյան փողոցում գտնվող, համապատասխանաբար 18քմ և 20քմ, 20քմ և 20քմ չափերով հողամասերը բնակավայրերի նպատակային նշանակության ընդհանուր օգտագործման գործառնական նշանակությունից, առանց լիազոր մարմնի համաձայնության, փոփոխել է հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակության և կառուցապատման իրավունքով, 99 տարի ժամկետով, տվել է վերջինիս:
Այնուհետև Վեդի համայնքի ղեկավարը, խախտելով ՀՀ կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի «ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհներին հարող տարածքները կառուցապատելու կանոնակարգման միջոցառումների մասին» N 2404-Ն որոշման 8-րդ կետով սահմանված պահանջները, առանց լիազոր մարմինների հետ համաձայնեցման, 2019 թվականի հուլիսի 29-ի` իր որոշմամբ կառուցապատման իրավունքով տրամադրված հողամասի վերաբերյալ տվել է առևտրի սրահ կառուցելու ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք, իսկ ավելի ուշ 2020 թվականի հունվարի 21-ին և 2020թվականի դեկտեմբերի 23-ին` շինարարության թույլտվություն:
Վերը նկարագրված արարքի համար Վեդի համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննության ընթացքում կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ Վեդի համայնքի նախկին ղեկավարի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում մի շարք համայնքային գույքերի, այդ թվում իր մերձավորների անվամբ օտարված շուրջ 40-ից ավելի գույքերի, իր և որդու անվամբ Ծաղկաձոր և Դիլիջան համայնքներում ձեռք բերված անշարժ գույքերի իրավաչափության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Обвинение предъявлено бывшему руководителю общины Веди
В результате следственных и процессуальных действий, осуществленных в рамках уголовного дела, расследуемого в Управлении по расследованию дел по особым поручениям Следственного комитета РА, была получена совокупность достаточных доказательств о злоупотреблении должностными полномочиями лицом, занимающим должность руководителя общины Веди в течение  1999-2021 гг.
Так: Руководитель общины Веди, нарушив требования Постановления Правительства РА № 1920-Н от 29.12.2011 г., исходя из иной личной заинтересованности в предоставлении своему близкому человеку земельного участка по праву застройки, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, без согласия уполномоченного органа, изменил земельные участки размером 18м2 и 20 м2, 20 м2 и 20 м2, находящиеся непосредственно на дороге республиканского значения города Веди марза Арарат и являющиеся «улицей-площадью» по генеральному плану общины и находящиеся на улице Араратян, включенные в список земельных участков, установленных пунктом 6 статьи 60 Земельного кодекса РА, с функционального назначения общего пользования целевого назначения населенных пунктов на функциональное назначение общественной застройки и передал последнему по праву застройки сроком на 99 лет.
Затем руководитель общины Веди, нарушив требования, установленные пунктом 8 Постановления Правительства РА № 2404-Н от 29 декабря 2005 года «О мероприятиях по регулированию застройки территорий, прилегающих к государственным автомобильным дорогам общего пользования межгосударственного и республиканского значения РА», без согласования с уполномоченными органами, относительно земельного участка, предоставленного по праву застройки его решением от 29 июля 2019 года, дал архитектурно-плановое задание по строительству торгового зала, а позже, 21 января 2020 года и 23 декабря 2020 года – разрешение на строительство.
За вышеописанное деяние бывшему руководителю общины Веди предъявлено обвинение по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде.
В ходе предварительного следствия проводятся необходимые следственные и процессуальные действия для установления обстоятельств правомерности ряда общинных объектов, в том числе имущества, отчужденного на имя его близких, а также недвижимого имущества, приобретенного в общинах Цахкадзор и Дилижан на имя его сына.