ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում 2022թ. սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված և քննվող քրեական վարույթի շրջանակում կատարված քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Արտաշատ համայնքի Մրգավետ վարչական բնակավայրի ղեկավարի կողմից կեղծ դիպլոմ ձեռք բերելու և օգտագործելու մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ այն մասին, որ Արտաշատ համայնքի Մրգավետ վարչական բնակավայրի ղեկավար Գ.Ս.-ն, իմանալով, որ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով, 1000-ից ավելի հաշվառված բնակիչ ունեցող բնակավայրի վարչական ղեկավարը պետք է ունենա բարձրագույն կրթություն, ձեռք է բերել Ռուսաստանի Դաշնության գյուղատնտեսության նախարարության «Կ.Ա.Տիմիրյազևի անվան ՄԳՏԱ-Ռուսաստանի պետական ագրարային համալսարան»-ի դիպլոմ: Այնուհետև այն փաստաթղթաշրջանառության մեջ դնելով՝ ներկայացրել է Արտաշատ համայնքի ղեկավարին և վերջինիս 2021 թվականի դեկտեմբերի 24-ի որոշմամբ նշանակվել ու մինչ օրս հանդիսանում է Մրգավետ բնակավայրի վարչական ղեկավար:
Մինչդեռ քննությամբ պարզվել է, որ Գ.Ս.-ն չի ուսանել բարձրագույն մասնագիտական կրթության «Մոսկվայի Կ.Ա.Տիմիրյազևի անվան գյուղատնտեսական ակադեմիա» Դաշնային պետական կրթական հաստատությունում և նրա անձնական գործերում եղած՝ համապատասխան սերիայի դիպլոմ կոնկրետ գրանցման համարով նշված բուհի կողմից չի տրվել:
Վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին միջնորդություն է ներկայացվել Մրգավետ վարչական բնակավայրի ղեկավար Գ.Ս.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը բավարարվել է: Դրա հիման վրա վերջինիս մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքը կատարելու համար։
Որոշում է կայացվել Գ.Ս.-ի նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառել պաշտոնավարման կասեցումը, որն ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ համաձայնություն ստանալու համար:

В результате крупномасштабных следственных и производственных действий, предпринятых в рамках уголовного производства, инициированного 22 сентября 2022г. и расследуемого по части 1 статьи 457 Уголовного кодекса РА в Следственном управлении марза Арарат СК РА был установлен ряд обстоятельств получения и использования поддельного диплома руководителем административного населенного пункта Мргавет общины Арташат.
В частности, в ходе предварительного следствия были получены фактические данные о том, что руководитель административного населенного пункта Мргавет общины Арташат Г.С. узнав, что в соответствии с Законом РА «О местном самоуправлении», у административного руководителя населенного пункта более чем 1000 зарегистрированными жителями должно быть высшее образование, приобрел диплом «Российский государственный аграрный университет – МСХА имени К.А.Тимирязева» Министерства сельского хозяйства РФ.
Затем, он ввел его в документооборот, представил главе общины Арташат и решением последнего от 24 декабря 2021 года был назначен и по сей день является административным руководителем населенного пункта Мргавет.
Тем временем расследованием было установлено, что Г.С. не учился в Федеральном государственном образовательном учреждении “Сельскохозяйственная академия имени К.А.Тимирязева Москва” и диплом соответствующей серии с конкретным регистрационным номером, имеющийся в его личных делах, не был выдан указанным вузом.
Прокурору, осуществляющему контроль за производством, было представлено ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении главы административного населенного пункта Мргавет Г.С.
На основании этого последнему было предъявлено обвинение в совершении преступного деяния, предусмотренного частью 1 статьи 457 Уголовного кодекса РА.
Было вынесено постановление о применении приостановлении пребывания в должности в качестве альтернативной меры пресечения в отношении Г.С., которое было направлено надзирающему прокурору для получения согласия.