Բացահայտվել է 26-ամյա կնոջ նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքը. մեղադրանք է առաջադրվել վերջինիս նախկին ամուսնուն
08.01.2020 11:46
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում իրականացված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Երևանի 26-ամյա բնակչուհու նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի մի շարք  հանգամանքներ: Մեղադրանք է առաջադրվել վերջինիս նախկին ամուսնուն:
2020թ. հունվարի 3-ին՝ ժամը 05:50-ին, բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ «կրծքավանդակի ձախ կեսի թափանցող վերք և մարմնի  տարբեր մասերի կտրած-ծակած վերք» մարմնական վնասվածքներով, իրենց մոտ է տեղափոխվել Երևան քաղաքի բնակչուհի՝ ծնված 1993թ.: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով տուժողի նախկին ամուսինն է՝ Երևան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1990թ.:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով  26-ամյա կինը ճանաչվել է տուժող, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում վերցվել են արնանման հետքեր, արնանման նյութի հետքերով դանակի բռնակ և շեղբ: Կատարվել են առգրավումներ, առերես հարցաքննություններ, հարցաքննվել մի շարք անձինք:
Իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2020թ. հունվարի 2-ին՝ ժամը 05:00-ի սահմաններում, 29-ամյա երիտասարդը, ալկոհոլի ազդեցության տակ, նախկին կնոջը սպանելու նախնական դիտավորությամբ գնացել է վերջինիս բնակարան, որտեղ հագին եղած բաճկոնի ձախ ծոցագրպանից հանելով խոհանոցային դանակը՝ հարվածներ է հասցրել նախկին կնոջ՝ կյանքի համար կենսական կարևոր նշանակություն ունեցող օրգաններին՝ պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում չի կարողացել հանցագործությունն ավարտին հասցնել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 29-ամյա երիտասարդին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական և դատաքիմիական փորձաքննություններ: Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը:

In the result of investigatory and other procedural actions conducted in the Investigative Division of Shengavit administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee a number of circumstances of murder attempt committed against 26 year-old resident of Yerevan were found out. Charge was pressed against the latter’s former husband.
On January 3, 2020 at 05:50 a call was received from a medical center informing that a female resident of Yerevan, born in 1993, with “penetrating wound on the left part of the chest and cut-pierced injury on different parts of the body” was taken to them. In the result of necessary measures taken the person having committed the alleged crime was identified; he is the former husband of the injured, a resident of Yerevan, born in 1990.
Within the criminal case initiated in the RA IC Investigative Division of Shengavit administrative district of Yerevan Investigative Department 26 year-old woman was found the injured party, inspection of the scene was conducted during which blood-like traces, knife handle and blade with blood-like traces were taken. Confiscations, confrontations were conducted, a number of persons were questioned.
In the result of investigatory actions it was found out that on January 2, 2020 at about 05:00 29 year-old man, under the influence of alcohol, with the purpose of murdering his former wife went to the latter’s apartment where he took a kitchen knife out of the pocket of the jumper he had on and stabbed his former wife on her vital organs causing heavy bodily damage threatening to life. However, he could not complete the crime under unforeseen circumstances.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 29 year-old man according to the Part 1 of the Article 34-104 of RA Criminal Code. Detention was chosen as a pretrial measure against him.
Forensic medical, forensic trace and forensic chemical examinations were commissioned. The relevant subdivision of the Police was instructed to take operative-intelligence measures.