ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում շարունակվում է Էջմիածին քաղաքում կատարված սպանության և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու, կրելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Էջմիածին քաղաքի երկու 27-ամյա երիտասարդների` հրազենային վնասվածքներով բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու վերաբերյալ հաղորդումը ստացվել էր 2022թ. օգոստոսի 18-ին՝ ժամը 23:25-ին: Ավելի ուշ նրանցից մեկը, գիտակցության չգալով, մահացել էր հիվանդանոցում:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել էին երիտասարդների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ դեպքի վայրը: Քննությամբ տվյալներ էին ձեռք բերվել այն մասին, որ երիտասարդները հրազենային վնասվածքները ստացել էին զինված միջադեպի ժամանակ:
Վարութային անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում մահացած երիտասարդին պատկանող «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենան, ճամփեզրին կայանված ավտոմեքենաներին բախված վիճակում, հայտնաբերվել էր Էջմիածին քաղաքի Կնունյանց փողոցում, որի զննությամբ հայտնաբերվել էին արնանման հետքեր, իսկ ավտոմեքենայի վրա՝ մեկ տասնյակից ավելի հրազենային վնասվածքներ, որոնք հետևանք են Էջմիածին քաղաքի Թումանյան փողոցում տեղի ունեցած կրակահերթի:
2022թ. օգոստոսի 20-ին ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներ իրացնելիս, Երևան-Արմավիր ավտոճանապարհի հարակից դաշտամիջյան հատվածում հայտնաբերել են «Opel» մակնիշի ավտոմեքենա՝ գրեթե ամբողջությամբ այրված վիճակում: Անմիջապես դեպքի վայր մեկնած քննչական խմբի կողմից կատարված դեպքի վայրի և տրանսպորտային միջոցի զննությամբ հայտնաբերվել են կրակված պարկուճներ, գնդակ, չկրակված փամփուշտներ, ինքնաձիգ՝ այրված վիճակում: Քննության ընթացքում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ վերոհիշյալ «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա կրակահերթ արձակվել է հիշյալ «Opel» մակնիշի ավտոմեքենայից:
Քրեական վարույթի շրջանակներում, Էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով, նշանակվել են դատաձգաբանական, դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ այրված ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ ինքնությունը պարզելու, վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

Preliminary investigation of the criminal proceeding initiated on murder and illegal procurement, keeping of weapon committed in Ejmiatsin town is ongoing in Vagharshapat Investigative Division of Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
As it was earlier informed, on August 18, 2022 at 23:25 a call was received informing that two 27 year-old young men with firearm injuries had been taken to medical center. Later one of them died in hospital without regaining consciousness.
In the result of taken measures a number of circumstances, among them the scene were found out. Through investigation data were obtained on the allegation that the young men had received the firearm injuries during the armed accident.
In the result of urgent procedural actions the car of “Mercedes” make owned by the dead young man was found in Knunyants Street of Ejmiatsin crashed to the cars parked on the roadside. Through inspection of the mentioned car blood-like traces and more than a dozen of firearm damages were found on it.
On August 20, 2022 while taking operative measures the police officers found a car of “Opel” make almost completely burnt. Through inspection of the scene and the car conducted by the investigative group, which had immediately left for the scene, fired capsules, a ball, not fired capsules, a burnt rifle were found. During the investigation operative data were obtained on the allegation that the shots had been fired towards the above-mentioned car of “Mercedes” make from the mentioned car of “Opel” make.
Within the framework of the criminal proceeding forensic ballistic, forensic medical and forensic genetic examinations were commissioned.
Preliminary investigation is ongoing. Necessary measures are taken to find out all circumstances, to identify the owner of the burnt car and bring him to the investigative body.