ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում շարունակվում է Էջմիածին քաղաքում կատարված սպանության և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու, կրելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Էջմիածին քաղաքի երկու 27-ամյա երիտասարդների` հրազենային վնասվածքներով բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու վերաբերյալ հաղորդումը ստացվել էր 2022թ. օգոստոսի 18-ին՝ ժամը 23:25-ին: Ավելի ուշ նրանցից մեկը, գիտակցության չգալով, մահացել էր հիվանդանոցում:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել էին երիտասարդների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ դեպքի վայրը: Քննությամբ տվյալներ էին ձեռք բերվել այն մասին, որ երիտասարդները հրազենային վնասվածքները ստացել էին զինված միջադեպի ժամանակ:
Վարութային անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում մահացած երիտասարդին պատկանող «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենան, ճամփեզրին կայանված ավտոմեքենաներին բախված վիճակում, հայտնաբերվել էր Էջմիածին քաղաքի Կնունյանց փողոցում, որի զննությամբ հայտնաբերվել էին արնանման հետքեր, իսկ ավտոմեքենայի վրա՝ մեկ տասնյակից ավելի հրազենային վնասվածքներ, որոնք հետևանք են Էջմիածին քաղաքի Թումանյան փողոցում տեղի ունեցած կրակահերթի:
2022թ. օգոստոսի 20-ին ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները, օպերատիվ տվյալներ իրացնելիս, Երևան-Արմավիր ավտոճանապարհի հարակից դաշտամիջյան հատվածում հայտնաբերել են «Opel» մակնիշի ավտոմեքենա՝ գրեթե ամբողջությամբ այրված վիճակում: Անմիջապես դեպքի վայր մեկնած քննչական խմբի կողմից կատարված դեպքի վայրի և տրանսպորտային միջոցի զննությամբ հայտնաբերվել են կրակված պարկուճներ, գնդակ, չկրակված փամփուշտներ, ինքնաձիգ՝ այրված վիճակում: Քննության ընթացքում օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ վերոհիշյալ «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա կրակահերթ արձակվել է հիշյալ «Opel» մակնիշի ավտոմեքենայից:
Քրեական վարույթի շրջանակներում, Էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով, նշանակվել են դատաձգաբանական, դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություններ:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում՝ այրված ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ ինքնությունը պարզելու, վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։

В Следственном отделе Вагаршапат Следственного управления марза Армавир Следственного комитета РА продолжается предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту убийства в городе Эчмиадзин, незаконного приобретения, хранения, перевозки, ношения огнестрельного оружия.
Как мы ранее сообщали, сообщение о доставлении двух 27-летних молодых людей города Эчмиадзин в медицинский центр с огнестрельными ранениями было получено 18 августа в 2022 года, в 23:25 часов. Позже один из них, не приходя в сознание, скончался в больнице.
В результате предпринятых мер был установлен ряд обстоятельств получения телесных повреждений молодыми лицами, в том числе место происшествия. В ходе следствия были получены данные о том, что молодые лица получили огнестрельные ранения во время вооруженного инцидента.
Автомобиль марки «Mercedes», принадлежащий погибшему молодому человеку, в состоянии столкновения с автомобилями, припаркованными на обочине дороги, в результате оперативно-розыскных действий был обнаружен на улице Кнунянц города Эчмиадзин, при осмотре которого были обнаружены следы, похожие на кровь, а на автомобиле – более десятка огнестрельных повреждениями, которые стали следствием стрельбы на улице Туманян города Эчмиадзин.
20 августа 2022 года сотрудники Полиции РА, реализуя оперативные данные, на прилегающем к автодороге Ереван-Армавир поле обнаружили автомобиль марки «Opel» в почти полностью сгоревшем состоянии. Осмотром места происшествия, проведенного следственной группой, прибывшего сразу на место происшествия, и транспортного средства, обнаружены стреляные гильзы, пуля, нестреляные патроны, автомат в сгоревшем состоянии. В ходе следствия были получены оперативные данные о том, что на вышеупомянутый автомобиль марки «Mercedes» был произведен выстрел из упомянутого автомобиля марки “Opel”.
В рамках уголовного производства с целью установления обстоятельств, имеющих существенное значение, назначены судебно-баллистическая, судебно-медицинская и судебно-генетическая экспертизы.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые меры по установлению всех обстоятельств происшествия, в том числе личности владельца сгоревшего автомобиля, представлению в орган, осуществляющий производство.