Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում պաշտպանույան բանակի N պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած բարձրաստիճան սպայի վերաբերյալ վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան
13.01.2023 19:22
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում ավարտվել է 2019 թվականի նոյեմբերից մինչև 2020 թվականի հոկտեմբերի 4-ը Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած, կոչումով գնդապետ Ս.Ա.-ի կողմից ուժեղացված մարտական հերթապահության մեջ գտնվելու պայմաններում «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքով, ՀՀ պաշտպանության նախարարի մի շարք հրամաններով, արձակված կարգադրություններով սահմանված մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները խախտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Իրականացված մեծածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի հանգամանքները:
Մասնավորապես, Ս.Ա.-ն 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ին զորամասի սպայական կազմի հիմնական մասի և իր կողմից հրավիրված այլ հյուրերի` պաշտպանության բանակի շուրջ 100 սպաների մասնակցությամբ կազմակերպել և անցկացրել է զորամասի կազմավորման օրվան նվիրված խնջույք՝ հացկերույթ, որի ընթացքում մարտական հերթապահությունում ընդգրկված ենթակա ստորաբաժանումների հրամանատարներից ստացել է առաջնագծում և հակառակորդի թիկունքում ուժերի և միջոցների տեղաշարժերի ու կուտակումների, մարտական գործողությունների անցման վտանգի կտրուկ բարձրացման վերաբերյալ զեկույցներ։ Այդ պայմաններում, վերջինս ի պաշտոնե պարտավոր է եղել իր նախաձեռնությամբ որոշում ընդունել զորամասի ամբողջ անձնակազմը և միջոցները լրիվ մարտական պատրաստականության աստիճանի բերելու, պաշտպանության անցնելով մարտական դիրքերը համալրելու և այդ կերպ հակառակորդի հանկարծակի հարձակումը բացահայտելու, կանխելու, դիմագրավելու և այդ մասին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում անմիջական պետին զեկուցելու համար, մինչդեռ որևէ միջոց չի ձեռնարկել այդ ուղղությամբ։
Ավելին, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին` ժամը 06:10-ից, իր ենթակա զորամասի պահպանության բնագծում հակառակորդի կողմից դեպի առաջնագիծ տանկերի, զրահատեխնիկաների և անձնակազմի առաջ շարժվելու պայմաններում ի պաշտոնե պարտավոր լինելով իր նախաձեռնությամբ որոշում ընդունել զորամասի ամբողջ անձնակազմը և միջոցները լրիվ մարտական պատրաստականության աստիճանի բերելու և այդ կերպ հակառակորդի հանկարծակի հարձակումը բացահայտելու, կանխելու, դիմագրավելու և այդ մասին վերադաս հրամանատարին զեկուցելու համար, շարունակել է դրսևորել անգործություն և չի կատարել հիշյալ կանոնադրություններով և հրամաններով իրեն վերապահված լիազորություններն ու իր վրա դրված պարտականությունները։ Այդ պայմաններում 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին` ժամը 07:10-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը լայնածավալ հարձակում են գործել տվյալ պաշտպանական բնագծի երկայնքով և առաջիկա ժամերի ընթացքում յուրային զորքին մեծ կորուստներ պատճառելով ճեղքել են պաշտպանության շրջանի մի շարք մարտական դիրքերի, հրամանատարական դիտակետերի պաշտպանությունը, մխրճվել թիկունքային հատվածներ, ինչի պայմաններում յուրային զորքին չի հաջողվել պատշաճ վերախմբավորում կատարել, լրիվ ծավալով անցնել պաշտպանության, դիմակայել հակառակորդի հարձակմանը և կասեցնել այն։ Դա հակառակորդի զորքին հնարավորություն է ընձեռել զարգացնել հաջողությունը` գրավել գերիշխող բարձունքները և հրամանատարական դիտակետերը, միաժամանակ գրոհներ կազմակերպել յուրայինների թիկունքից, մխրճվել պաշտպանության խորքը՝ շրջափակման վտանգի մեջ գցելով պաշտպանության շրջանի անձնակազմի մի մասին, որի հետևանքով զորամասի ողջ անձնակազմը պարտադրված նահանջել է՝ կրելով զոհեր և վիրավորներ, Արցախի Մարտակերտի շրջանի Թալիշ և Մատաղիս գյուղերն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ:
2022 թվականի հուլիսի 28-ին Ս.Ա.-ին մեղադրանք էր առաջադրվել 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (համապատասխանում է ՀՀ գործող քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 5-րդ մասին, այն է՝ մարտական հերթապահություն կրելու կանոն խախտելը, եթե այն հանգեցրել է պետության դեմ հարձակումը ժամանակին չհայտնաբերելուն կամ դրան չդիմակայելուն) և որպես խափանման միջոց կիրառված էր կալանավորումը։
Նախաքննությունն ավարտվել է։ Հսկող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը, և քրեական վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու։

Материалы производства в отношении высокопоставленного офицера, занимавшего должность командира оборонительного района N Армии обороны во время 44-дневной Арцахской войны, направлены в суд
13.01.2023 19:22
В Управлении по расследованию особо важных дел ГВСУ Следственного комитета РА завершилось предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту нарушения правил несения боевого дежурства, установленных законом РА "Об утверждении Устава внутренней службы Вооруженных Сил Республики Армения", рядом приказов Министра обороны РА, выпущенными распоряжениями, командиром оборонительного района N Армии обороны Республики Арцах, полковником С.А., в период с ноября 2019 года по 04 октября 2020 года в условиях нахождения в усиленной боевой дежурстве N Армии обороны Республики Арцах.
В результате проведенных крупномасштабных процессуальных и доказательных действий были установлены обстоятельства происшествия.
В частности, 26 сентября 2020 года, С.А., при участии основной части офицерского состава воинской части и других приглашенных им гостей – около 100 офицеров Армии обороны, организовал и провел мероприятие, посвященное Дню формирования воинской части, в ходе которого от командиров подчиненных подразделений, включенных в боевое дежурство, получил доклады о перемещении и скоплении сил и средств на передовой линии и в тылу противника, о резком повышении перехода боевых действий. В этих условиях последний по должности был обязан по своей инициативе принять решение о приведении всего личного состава и средств воинской части в полную боевую готовность, перейдя на оборону, пополнить боевые позиции и таким образом выявить, предотвратить, противостоять внезапному нападению противника и при первой же возможности доложить об этом непосредственному начальнику, в то время как не предпринял никаких мер в этом направлении.
Более того, 27 сентября 2020 года, с 06:10, в условиях продвижения танков, бронетехники и личного состава к передовой линии противником на оборонительной исходной линии подчиненной ему воинской части, по должности будучи обязан по своей инициативе принять решение о приведении всего личного состава и средств воинской части в полную боевую готовность и таким образом выявить, предотвратить, противостоять внезапному нападению противника и доложить об этом вышестоящему командиру, он продолжал проявлять бездействие и не выполнял полномочия и обязанности, возложенные на него вышеуказанными уставами и приказами. В этих условиях, 27 сентября 2020 года, в пределах 07:10, вооруженные силы Азербайджанской Республики предприняли широкомасштабное нападение вдоль данной оборонительной исходной линии и в ближайшие часы, нанеся большие потери своим войскам, прорвали оборону ряда боевых позиций оборонительного района, командных наблюдательных постов, проникли в тыловые участки, в результате чего своим войскам не удалось провести надлежащую перегруппировку, в полном объеме перейти на оборону, противостоять нападению противника и остановить его. Это дало возможность войскам противника развить успех – захватить доминирующие высоты и командные наблюдательные пункты, одновременно организовать нападения из тыла своих, проникнуть в глубь обороны, поставив под угрозу блокады часть личного состава оборонительного района, в результате чего весь личный состав воинской части вынужденно отступил, неся жертв и раненых, села Талиш и Матагис Мартакертского района Арцаха перешли под контроль противника.
28 июля 2022 года С.А было предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 365 УК РА, принятого 18 апреля 2003 года (соответствует ч. 5 ст. 540 УК РА, то есть нарушение правила несения боевого дежурства, если оно привело к несвоевременному обнаружению или сопротивлению нападения на государство) и в качестве меры пресечения был применен арест.
Предварительное следствие завершено. Надзирающий прокурор утвердил обвинительное заключение, и материалы уголовного производства направлены в суд для рассмотрения по существу.