ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Մ.Քոթանյանի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրենի կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախնական քննության տվյալներով՝ 1948թ. ծնված Զվարթ Վարդումյանը 1991 թվականից աշխատել է որպես Արագածոտնի մարզի Իրինդ համայնքի Մ.Քոթանյանի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրեն, իսկ 2013 թվականից՝ որպես տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
Ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Զ.Վարդումյանը պաշտոնատար անձի կնոջը 2009 թ.-ի հոկտեմբերի 1-ին ձևակերպել է որպես աշխատանքի ուսուցման ուսուցչուհի և հատկացրել 7 դասաժամ։ Իրականում վերջինս աշխատանքի չի ներկայացել, իսկ նրա փոխարեն այդ դասաժամերն անցկացրել է մեկ այլ ուսուցչուհի։
Այդուհանդերձ, դպրոցի տնօրենը պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող՝ Իրինդ համայնքի Մ.Քոթանյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 2009-2013թթ. տարիֆիկացիոն ցուցակներում կեղծ տեղեկություններ և գրառումներ է մտցրել՝ պաշտոնատար անձի կնոջ աշխատանքի ներկայանալու վերաբերյալ և հաստատել դրանք: Ըստ քննության տվյալների՝ դուրս գրված աշխատավարձերն ստացել է այն ուսուցչուհու ամուսինը, ով իրականում անցկացրել է դասաժամերը։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Զ.Վարդումյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Վերջինս առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել և ցուցմունք տվել դեպքի հանգամանքների շուրջ։
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարվել է դատարան:
Դպրոցի տնօրենն ընդունել է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար առաջադրված մեղադրանքը. քրեական գործն ուղարկվել է դատարան

Preliminary investigation of the criminal case initiated on official forgery committed by Headmaster of secondary school after M. Qotanyan was completed in Aragatsotn Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee.
According to preliminary investigation data, Zvart Vardumyan, born in 1948, has held the post of Headmaster of secondary school after M. Qotanyan of Irind community of Aragatsotn region since 1991 and since 2013 she has been the acting headmaster of the school.
Through obtained evidence it was grounded that on October 1, 2009 Z. Vardumyan registered an official’s wife as a teacher and gave her 7 lesson hours. In fact, the latter did not go to work and another teacher conducted the mentioned lessons instead of her.
Nevertheless, the school headmaster introduced false information and records in 2009-2013 tariff list of secondary school after M. Qotanyan of Irind community and confirmed them. According to investigation data, the salaries were received by the husband of the teacher who in fact conducted the lessons.
On the base of sufficient evidence obtained during pretrial proceeding charge was pressed against Z. Vardumyan according to the Part 1 of the Article 314 of RA Criminal Code. The latter pled guilty and gave testimony.
Preliminary investigation of the criminal case was completed and the case with the bill of indictment was sent to court.