Հաղորդագրություն (լուսանկարներ)
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 00։05-ից, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից զինված ուժերի կիրառմամբ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ ագրեսիայի ակտ իրականացնելու փաստով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում պարզվել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով 1949 թվականի Ժնևի կոնվենցիաների, Առաջին լրացուցիչ արձանագրության պահանջները, կիրառելով ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, կանխամտածված և նպատակաուղղված հարձակման թիրախ են դարձրել խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական օբյեկտները և ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող քաղաքացիական բնակչությանը։
Մասնավորապես՝ հարձակման օբյեկտ են դարձվել (հրետակոծվել են) Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի բնակավայրերը, Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհի վրա թիրախավորվել և խոցվել է շտապ օգնության տարբերանշանը կրող ավտոմեքենան։

В рамках уголовного производства, инициированного по факту осуществления акта агрессии военно-политическим руководством Азербайджана против независимой территории Республики Армения с применением вооруженных сил с 00:05, 13-го сентября 2022 года, было установлено, что вооруженные силы Азербайджанской Республики, грубо нарушая требования Женевских конвенций от 1949г., Первого дополнительного протокола, с применением минометно-ракетно-артиллерийских орудий и беспилотных летательных аппаратов, сделали мишенью преднамеренных и целенаправленных атак гражданские объекты, находящиеся в глубоком тылу, и гражданское население, непосредственно не участвовавшее в военных действиях.
В частности, объектом нападения стали (обстреляны) населенные пункты марзов Сюник и Гегаркуник, на автодороге Капан-Чакатен автомобиль скорой помощи стал мишенью и был протаранен.