Ընկերներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ համաքաղաքացու նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչությունում իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Եղեգնաձոր քաղաքի 37-ամյա բնակչի նկատմամբ կատարված սպանության փորձի դեպքի բոլոր հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ 2021 թ. ապրիլի 3-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում,  34-ամյա տղամարդը, ընկերոջ հետ Եղեգնաձոր քաղաքում ավտոմեքենայով երթևեկելու ընթացքում նկատելով Եղեգնաձորի 37-ամյա բնակչին, ում հետ տևական ժամանակ ունեցել է լարված փոխհարաբերություններ, իջել են ավտոմեքենայից և  վիճաբանության մեջ  մտել նրա հետ։ 34-ամյա տղամարդը վիճաբանության ընթացքում բռնել է Եղեգնաձորի բնակչին, իսկ ընկերը ավտոմեքենայի բեռնախցիկից հանել է իր անվամբ հաշվառված «TG 1» տիպի որսորդական ողորկափող հրազենը,  ինչը նկատելով և իր կյանքի ու առողջության համար իրական վտանգ զգալով՝ Եղեգնաձորի բնակիչը դիմել է փախուստի: Այդ պահին 34-ամյա տղամարդը, ընկերոջից վերցնելով հանցագործության գործիք հանդիսացող վերոնշյալ զենքը, հետապնդել է Եղեգնաձորի բնակչին ու ապօրինաբար նրան կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, 20-30 մետր հեռավորությունից երեք կրակոց է արձակել վերջինիս ուղղությամբ, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի  հասցրել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 34-ամյա տղամարդուն  մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական 34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 1-ին մասով և որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը, իսկ նրա ընկերոջը՝ 38-34-104-րդ հոդվածի (սպանության փորձի օժանդակող) 1-ին մասով ու խափանման միջոց է կիրառվել  ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին՝ դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

In the result of large-scale investigative and other procedural actions conducted in Vayots Dzor Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee circumstances of murder attempt committed against 37 year-old resident of Yeghegnadzor were found out.
Pursuant to factual data obtained through investigation, on 3 April, 2021 at about 16:00 34 year-old man and his friend driving in Yeghegnadzor town noticed 37 year-old resident of Yeghegnadzor town with whom they had been in tense relations for a long time. They got out of the car and an argument broke out between them. During the argument 34 year-old man held the resident of Yeghegnadzor and his friend took the hunting gun of «TG 1» type registered in his name out of the car trunk. Feeling real danger for his life and health the resident of Yeghegnadzor fled. At that moment 34 year-old man, taking the above-mentioned weapon from his friend chased the resident of Yeghegnadzor and for the purpose of illegal deprivation of life fired three shots towards him at 23-30 meters’ distance. However under unforeseen circumstances he could not complete the crime.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 34 year-old man according to the Part 1 of the Article 34-104 of RA Criminal Code and detention was used as a pretrial measure against him. Charge was pressed against his friend according to the Part 1 of the Article 38-34-104 of RA Criminal Code and signature not to leave was chosen as a pretrial measure against him.