Սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված վարույթի շրջանակներում ձերբակալվել է 41-ամյա տղամարդը
15.11.2022 10:38
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացվում են քննչական և վարութային գործողություններ՝ երկու անձի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով, 2022թ․նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 16։30-ի սահմաններում, Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի Պտղունք բնակավայրի վարչական տարածքում գտնվող ռեստորանային համալիրի  տարածքում կենցաղային հարցերի շուրջ վիճաբանություն է ծագել նույն մարզի 41 և 37-ամյա բնակիչների միջև: Քիչ անց 41-ամյա տղամարդը ավտոմեքենայով դարանակալելով 37-ամյա տղամարդուն, իրեն պատկանող 12 մմ տրամաչափի որսորդական հրացանով կրակոցներ է  արձակել վերջինիս  կողմից վարվող  ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որում գտնվել է մեկ ուղևոր, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում չի կարողացել հանցանքն ավարտին հասցնել, քանի որ տղամարդը ավտոմեքենայով դիմել է փախուստի:
Նախաքննության ընթացքում կատարված դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 3 կրակված 12մմ տրամաչափի փամփուշտներ, վերցվել է տեսանկարահանող սարքերի տեսագրությունը: Նշանակվել են փորձաքննություններ:
37-ամյա տղամարդը և վերջինիս ուղևորը ճանաչվել են տուժող ու հարցաքննվել:
Նույն օրը 41-ամյա տղամարդը ձերբակալվել է՝ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով: Վերջինս ներկայացրել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրացանը:

Investigative and procedural actions are conducted within the criminal proceeding initiated in Armavir Regional Investigative Department of the RA Investigative Committee according to the Part 1 of the Article 44-155 of RA Criminal Code to find out circumstances of murder attempt committed against two persons.
Pursuant to initial data, on November 14, 2022 at about 16:30 at the area of the restaurant complex located at the administrative area of Ptghunq settlement of Parakar community of Armavir region a row on domestic matters erupted between 41 and 37 year-old residents of the same region. After a while 41 year-old man ambushing in the car fired shots from the hunting gun of 12mm caliber owned by him towards the car driven by 37 year-old man in which there was also a passenger. However, under unforeseen circumstances he could not complete the crime as the man drove away.
Through inspection of the scene conducted during preliminary investigation 3 fired bullets of 12mm caliber were found, the video captured by the cameras was taken. Forensic expertises were commissioned.
37 year-old man and the latter’s passenger were found the injured party and questioned.
On the same day 41 year-old man was arrested on the base of reasonable suspicion on crime committal. The latter also presented the gun which was the instrument of the crime.