«Թոխմախ» գերեզմանատան ավտոկայանատեղիում տեղի ունեցած սպանության փորձի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով երկու անձի վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է
29.04.2022 16:07
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Երևան քաղաքի «Թոխմախ» գերեզմանատան ավտոկայանատեղիում տեղի ունեցած՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝  Երևան քաղաքի 37-ամյա բնակիչը, եղբոր և նրա ընկերուհու հասցեին «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցի համապատասխան էջից վիրավորական գրառումներ կատարելու համար 27-ամյա երիտասարդին և նրա ընկերներին պատժելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով 31-ամյա համաքաղաքացու և մի խումբ անձանց հետ, 2021 թվականի հունվարի 13-ին՝ ժամը 14:00-14:40-ի սահմաններում, հիշյալ գերեզմանատան ավտո­կայանատեղիում, ապօրինի ձեռք բերված և պահած «AK-47» տեսակի հրազենով կրակոցներ է արձակել «Mercedes G» և «Mercedes GLE» մակնիշի ավտոմեքենաների մեջ գտնվող՝ վերոնշյալ անձանց ուղղությամբ՝ միաժամանակ իրական վտանգ ստեղծելով այնտեղ հավաքված այլ անձանց կյանքի համար:
Միևնույն ժամանակ 37-ամյա տղամարդն իր հանցակիցներին հրահանգել է ամեն կերպ կասեցնել վերոնշյալ ավտոմեքենաների ընթացքը: Վերջիններս կրակոցներ են արձակել «Mercedes GLE» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով այն: Այդ ընթացքում 31-ամյա տղամարդը, 27-ամյա երիտասարդի և նրա ընկերների փախուստը դեպքի վայրից կանխելու նպատակով, իր կողմից վարած «VAZ 21099» մակնիշի ավտոմեքենայով դիտավորյալ բախվել է «Mercedes GLE» մակնիշի ավտոմեքենային, սակայն ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձանց կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել, քանի որ 27-ամյա երիտասարդին և նրա ընկերներին հաջողվել է հեռանալ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 37-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: 31-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 7-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը:
Վերջիններիս վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Preliminary Investigation on two Persons within Criminal Case Initiated on Murder Attempt Committed at Parking lot of “Tokhmakh” Cemetery Completed
29.04.2022 16:07
In the result of investigative and other procedural actions conducted in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee circumstances of murder attempt committed in a way dangerous for many people’s life at the parking lot of the cemetery “Tokhmakh” of Yerevan were found out.
Pursuant to factual data obtained through investigation, 37 year-old resident of Yerevan, reaching prior agreement with 31 year-old fellow-citizen and a group of people on punishing 27 year-old man and his friends for making offensive notes about his brother and the latter’s girl-friend on the appropriate page of “Instagram” social network, on January 13, 2021 between 14:00 and 14:40, at the parking lot of the mentioned cemetery, with a firearm of “AK-47” model procured and kept by him illegally, fired shots towards the above-mentioned people in the cars of “Mercedes G” and “Mercedes GLE” make creating dangerous situation for other people gathered there.
At the same time 37 year-old man instructed his accomplices to do their best to stop the above-mentioned cars. The latters fired shots towards the car of “Mercedes GLE” make spoiling it. In the meantime, in order to stop 27 year-old man and his friends’ escape from the site 31 year-old man willfully hit the car of “Mercedes GLE” make with a car of “VAZ 21099” make. However the crime was not completed under unforeseen circumstances as 27 year-old man and his friends managed to escape.
On the base of the obtained sufficient evidence charge was pressed against 37 year-old man according to the Points 1, 6, 7 of the Part 2 of the Article 34-104 and the Part 1 of the Article 235 of RA Criminal Code. Detention was used as a pretrial measure against him. Charge was pressed against 31 year-old man according to the Points 1, 6 and 7 of the Part 2 of the Article 34-104 of RA Criminal Code. Mortgage was used as a pretrial measure against him.
The part on them was separated in a separate proceeding, preliminary investigation was completed and the criminal case with the bill of indictment was sent to the prosecutor supervising the legality of preliminary investigation.