«Թոխմախ» գերեզմանատան ավտոկայանատեղիում տեղի ունեցած սպանության փորձի դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով երկու անձի վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է
29.04.2022 16:07
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Երևան քաղաքի «Թոխմախ» գերեզմանատան ավտոկայանատեղիում տեղի ունեցած՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝  Երևան քաղաքի 37-ամյա բնակիչը, եղբոր և նրա ընկերուհու հասցեին «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցի համապատասխան էջից վիրավորական գրառումներ կատարելու համար 27-ամյա երիտասարդին և նրա ընկերներին պատժելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով 31-ամյա համաքաղաքացու և մի խումբ անձանց հետ, 2021 թվականի հունվարի 13-ին՝ ժամը 14:00-14:40-ի սահմաններում, հիշյալ գերեզմանատան ավտո­կայանատեղիում, ապօրինի ձեռք բերված և պահած «AK-47» տեսակի հրազենով կրակոցներ է արձակել «Mercedes G» և «Mercedes GLE» մակնիշի ավտոմեքենաների մեջ գտնվող՝ վերոնշյալ անձանց ուղղությամբ՝ միաժամանակ իրական վտանգ ստեղծելով այնտեղ հավաքված այլ անձանց կյանքի համար:
Միևնույն ժամանակ 37-ամյա տղամարդն իր հանցակիցներին հրահանգել է ամեն կերպ կասեցնել վերոնշյալ ավտոմեքենաների ընթացքը: Վերջիններս կրակոցներ են արձակել «Mercedes GLE» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով այն: Այդ ընթացքում 31-ամյա տղամարդը, 27-ամյա երիտասարդի և նրա ընկերների փախուստը դեպքի վայրից կանխելու նպատակով, իր կողմից վարած «VAZ 21099» մակնիշի ավտոմեքենայով դիտավորյալ բախվել է «Mercedes GLE» մակնիշի ավտոմեքենային, սակայն ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձանց կամքից անկախ հանգամանքներով հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել, քանի որ 27-ամյա երիտասարդին և նրա ընկերներին հաջողվել է հեռանալ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 37-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ, 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: 31-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 7-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը:
Վերջիններիս վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ, նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:

В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, осуществленных Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были установлены обстоятельства покушения на убийство опасным для жизни многих способом на стоянке кладбища «Тохмах» города Ереван.
Согласно фактическим данным следствия, 37-летний житель города Ереван, придя к предварительному соглашению с 31-летним согражданином и группой лиц о наказании 27-летнего юноши и его друзей за оскорбительные посты в адрес брата и его подруги, 13 января 2021 года, в пределах с 14:00 по 14:40 часов, на стоянке упомянутого кладбища, с незаконно приобретенным и хранящимся огнестрельным оружием «АК-47» выстрелил в вышеупомянутых лиц, находящихся в автомобилях марки «Мерседес G» и «Мерседес GLE», одновременно создав реальную опасность для жизни других собравшихся там людей. В то же время 37-летний мужчина приказал своим сообщникам любым способом пресекать ход вышеупомянутых автомобилей. Они стреляли в автомобиль марки «Mercedes GLE», повредив его.
За это время 31-летний мужчина с целью предотвращения побега 27-летнего юноши и его друзей с места происшествия на автомобиле марки «ВАЗ 21099», умышленно врезался в автомобиль марки «Mercedes GLE», однако по независящим от воли лиц, совершивших предполагаемое преступление, обстоятельствам, преступление не было доведено до конца, поскольку 27-летнему молодому человеку и его друзьям удалось уйти.
По совокупности достаточных полученных доказательств, 37-летнему мужчине предъявлено обвинение по пунктам 1, 6, 7 части 2 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
В отношении него в качестве меры пресечения избран арест. 31-летнему мужчине предъявлено обвинение по пунктам 1, 6 и 7 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения был применен залог.
Часть в отношении последних была выделена в отдельное производство, предварительное следствие завершено, и уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему процессуальный надзор.
По уголовному делу, возбужденному по факту покушения на убийство на стоянке кладбища «Тохмах», предварительное следствие по двум лицам завершено