ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Երևանում 61-ամյա տղամարդու սպանության դեպքի առթիվ. ձերբակալվել է վերջինիս եղբայրը:
2018թ. մայիսի 9-ին՝ ժամը 23:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ամառանոցային 1-ին տարածքի տներից մեկի հարակից այգում հայտնաբերվել է 1956թ. ծնված Ա.Ասոյանի դիակը՝ գլխի գագաթային-ծոծրակային, ձախ քունքային շրջանների և ստորին վերջույթների բազմաթիվ կտրած-պատռված վնասվածքներով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է տուժողի եղբայրը՝ ծնված 1966թ.: Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ տուժողին կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքները պատճառվել են կացնով հարվածներ հասցնելու հետևանքով:

Murder in Yerevan; victim's brother arrested
A criminal case was initiated in the Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department of the RA Investigative Committee on 61 year-old man's murder in Yerevan; the latter's brother was arrested.
On May 9, 2018 at about 23:30 the body of A. Asoyan, born in 1956, with numerous cut-lacerated injuries on the head and lower limbs was found in the park near one of the houses at the area of Amaranotsain 1t, Yerevan.
A criminal case was initiated in the RA IC Investigative Division of Malatia-Sebastia administrative district of Yerevan Investigative Department according to the Part 1 of the Article 104 of RA Criminal Code.
In the result of necessary measures a number of circumstances significant for the criminal case were found out, the person having committed the alleged crime was identified; he is the victim's brother, born in 1966. Actual data were obtained on the allegation that bodily injuries incompatible with life had been inflicted to the victim with an axe.
The man, born in 1966, was arrested. The axe which was the crime tool was found.
Medical forensic examination of the body was commissioned.
Preliminary investigation is ongoing, measures are taken to provide the objective, complete and comprehensive investigation of circumstances of the case.