Մայրաքաղաքի Մայիսի 9-ի փողոցում տեղի ունեցած զինված միջադեպի գործով յոթ մեղադրյալի մասով նախաքննությունն ավարտվել է
29.10.2021 13:11
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանի Մայիսի 9-ի փողոցում 28-ամյա երիտասարդի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով՝ 7 մեղադրյալի մասով նախաքննությունը:
Մինչդատական վարույթում ձեռնարկված անհետաձգելի և մեծածավալ քննչական ու դատավարական այլ գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի՝ էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ, շարժառիթը, միջադեպին մասնակից անձանցից 8-ի ինքնությունը, ովքեր Երևան քաղաքի նույն թաղամասի բնակիչներ են, ընկերներ:
Քննությամբ հիմնավորվել է, որ խմբի կազմում, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, Երևան քաղաքի 28-ամյա բնակչի սպանության պատճառ է դարձել գումարային հարցի շուրջ ծագած անհամաձայնությունը:
Պարզվել է, որ Հրազդան քաղաքի բնակիչը միջնորդել է Երևանում բնակվող իր ծանոթների համար մոտոցիկլ գնելու հարցում՝ գումարը երկօրյա ժամկետում վճարելու պայմանով, սակայն գնորդների կողմից այդ պայմանը չի կատարվել, իսկ երբ ապրանքի դիմաց վճարելու պահանջ է ներկայացվել, վերջիններս, գումարը տալու նպատակով, պայմանավորվել են հանդիպել, որը տեղի է ունեցել 2020թ. հունիսի 9-ին՝ ժամը 14:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի Մայիսի 9-ի փողոցի թիվ 9 շենքի բակում, Հրազդան քաղաքի բնակչի՝ նույն հասցեում բնակվող 28-ամյա ընկերոջ ներկայությամբ:
Երիտասարդները, հանդիպման ժամանակ համաձայնության չգալով խնդրո առարկա գումարի շուրջ, հեռացել են՝ հետագայում փորձելով խնդիրը պարզել հեռախոսային խոսակցությունների ընթացքում, ինչը վերածվել է վիճաբանության, որի արդյունքում առաջիկայում հանդիպելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:
Սակայն կարճ ժամանակ անց՝ նույն օրը՝ ժամը 16:55-ին, 28-ամյա երիտասարդի և Հրազդանի բնակչի  համար անսպասելի, մոտոցիկլը գնել ցանկացող երիտասարդը, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, նախապես զինվելով ապօրինի կերպով ձեռք բերված տարբեր տեսակի և տրամաչափերի ատրճանակներով, ինքնաձիգներով և հրացանով, առկա տարաձայնությունների կապակցությամբ պարզաբանումներն ուժի, զենքի ցուցադրման ազդեցությամբ և զենքի գործադրմամբ լուծելու, անհրաժեշտության դեպքում՝ 28-ամյա երիտասարդին ընդհուպ կյանքից զրկելու վճռականությամբ, ավտոմեքենաներով վերադարձել են նույն վայր, դրանք կայանել բակի ելքի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով դեպքից հետո ապահովել իրենց անվտանգ ու արագ հեռացումը և արգելել այլ տրանսպորտային միջոցների մուտքը շենքի բակ՝ դրանով իսկ ապահովելով իրենց գործողությունների անխափան ընթացքը:
Հանդիպման ժամանակ կողմերի միջև տեղի ունեցած խոսակցությունը վերածվել է վիճաբանության, և 28-ամյա երիտասարդը, կանխազգալով կյանքի և առողջության համար սպառնացող վտանգը, իրեն պատկանող բնակարանից վերցրել է ապօրինի պահվող «Մակարով» տեսակի 9մմ տրամաչափի ակոսափող ատրճանակն ու ներկաներից պահանջել հեռանալ: Վերջիններս, անտեսելով իրենց ներկայացված պահանջը, 28-ամյա երիտասարդին ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, գիտակցելով իրենց գործողությունների արդյունքում բակում աշխատանքներ կատարող և գտնվող անձանց, հարակից շենքերի բնակիչների կյանքը և առողջությունը վտանգի տակ դնելու հանգամանքը, խմբի կազմում միմյանց գործողությունները փոխլրացնելով, իրենց մոտ ապօրինի պահվող հրազեններով, 28-ամյա երիտասարդին կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, գրեթե միաժամանակ կրակոցներ են արձակել նրա ուղղությամբ՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ և դիմել փախուստի:
Բացի այդ, քննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է նաև, որ միջադեպի մասնակիցներից երկուսը, հիշյալ սպանության կատարման համար գտնվելով հետախուզման մեջ, ապօրինի կերպով ձեռք են բերել, պահել և կրել տարբեր տրամաչափի և տեսակի ակոսափող հրազեն հանդիսացող ատրճանակ-գնդացիրներ, «ПМ» տեսակի ատրճանակ՝ լիցքավորված ռազմամամթերք հանդիսացող փամփուշտներով, որոնք հայտնաբերվել և առգրավվել են՝ կատարված խուզարկությունների արդյունքում:
Ավելի վաղ զինված միջադեպի 6 մասնակիցներ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ևս 2-ը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով որպես մեղադրյալ էին ներգրավվել և նրանց նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց նրանց նկատմամբ ընտրվել էր կալանավորումը: Իրականացված քննչական գործողությունների, օպերատիվ-հետախուզական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում հետախուզվողներից 7-ը հայտնաբերվել և ներկայացվել են նախաքննության մարմին:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 2 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ), 4-ին՝ 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ մեկին՝ 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով:
Քրեական գործով 7 մեղադրյալի մասով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին, նրանց վերաբերյալ մասն առանձնացվել է առանձին վարույթ և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ և 7-րդ կետերով հետախուզվողի, ինչպես նաև սպանությանը մասնակից գործով չպարզված անձի և ապօրինի կերպով հրազեններ իրացնելու մասով քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է:

В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства 28-летнего молодого человека на улице 9 Мая в административном округе Шенгавит г. Ереван.
В результате предпринятых в ходе досудебного производства неотложных и крупномасштабных следственных и процессуальных действий, а также мероприятий, осуществлённых совместно с сотрудниками Полиции РА, были установлены обстоятельства случая, имеющие существенное значение, мотив, личность, причастных к инциденту 8 лиц, являющихся жителями того же квартала города Ереван.
Следствием было обосновано, что причиной убийства 28-летнего жителя Еревана, в составе группы, способом, опасным для жизни многих, стало несогласие по денежному вопросу.
Было установлено, что житель города Раздан посредничал в покупке мотоцикла для своих знакомых, проживающих в Ереване, с условием оплаты суммы в двухдневный срок, однако покупателями это условие не было выполнено, а когда было представлено требование о выплате за товар, последние договорились встретиться, чтобы выдать деньги. Встреча произошла 9-го июня 2020 года, в пределах 14:00 часов, во дворе дома 9 улицы 9-го Мая административного округа Шенгавит города Ереван в присутствии 28-летнего жителя города Раздан, проживающего по этому адресу.
Во время встречи молодые люди, не придя к согласию по поводу указанной суммы, уехали, пытаясь в дальнейшем выяснить проблему в ходе телефонных разговоров, что превратилось в спор, в результате чего была достигнута договоренность о встрече в ближайшее время.
Однако, спустя короткое время, в тот же день, в 16:55 часов, неожиданно для 28-летнего молодого человека и жителя Раздана, молодой человек, желающий купить мотоцикл, по предварительному сговору с группой лиц, заранее вооружившись незаконно приобретенными пистолетами разного типа и калибра, автоматами и винтовкой, с решимостью разрешения разъяснений по поводу имеющихся разногласий под воздействием силы, демонстрации оружия и применением оружия, в случае необходимости вплоть до лишения 28-летнего молодого человека жизни, на автомобилях вернулись в то же место, припарковали их в направлении выхода из двора, имея цель после инцидента обеспечить их безопасное и быстрое удаление с места происшествия и запретить вход других транспортных средств во двор здания, тем самым обеспечив бесперебойный ход своих действий.
Во время встречи разговор между сторонами перерос в спор, и 28-летний молодой человек, предчувствуя опасность для жизни и здоровья, из принадлежащей ему квартиры взял незаконно хранящийся пистолет «Макаров» калибра 9 мм и потребовал от присутствующих уйти. Последние, игнорируя предъявленное им требование, с умыслом незаконно лишить жизни 28-летнего молодого человека, осознавая, что в результате их действий жизнь и здоровье людей, осуществляющих работу и находящихся во дворе, жителей подсобных домов были поставлены под угрозу, дополнив действия друг друга в составе группы, огнестрельными оружиями, незаконно хранящимися у них, с прямым умыслом лишения жизни 28-летнего молодого человека, почти одновременно открыли стрельбу в его направлении, причинив несовместимые с жизнью многочисленные телесные повреждения и скрылись.
Кроме того, следствием было установлено и обосновано также, что двое из участников инцидента, находясь в розыске за совершение упомянутого убийства, незаконно приобрели, хранили и носили пистолет-пулеметы различного калибра и вида, являющиеся нарезным огнестрельным оружием, пистолет «ПМ» с патронами, являющимися заряженными боеприпасами, которые были обнаружены и изъяты в результате проведенных обысков.
Ранее 6 участников вооружённого инцидента были привлечены в качестве обвиняемых по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА, еще 2 были привлечены в качестве обвиняемых по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 38-104 Уголовного кодекса РА, и в отношении них был объявлен розыск, а в качестве меры пресечения был избран арест. В результате осуществленных следственных действий, оперативно-розыскных и оперативно-поисковых мероприятий 7 разыскиваемых были обнаружены и представлены органу предварительного следствия.
В совокупности достаточных приобретенных доказательств двум лицам было предъявлено обвинение по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, четырем – по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА, а одному – по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 38-104 Уголовного кодекса РА.
По части 7 обвиняемых по уголовному делу было объявлено о завершении предварительного следствия, часть в отношении них было выделено в отдельное производство и с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему контроль, с ходатайством о подтверждении обвинительного заключения и направления в суд.
Продолжается предварительное следствие уголовного дела по части разыскиваемого по пунктам 6 и 7 части 2 статьи 38-104 УК РА, а также неустановленного лица, соучастника в убийстве и незаконном сбыте огнестрельных оружий.