Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից չարաշահումներ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
24.05.2022 09:57
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական և դատավարական այլ մեծածավալ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Մ.Ասլանյանի կողմից իր պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, դիտավորությամբ ակնհայտորեն իր լիազորությունների շրջանակից դուրս գալու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքերի բոլոր հանգամանքները:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ վերջինս, 2016թ. հոկտեմբերից մինչև 2021թ. հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով նշված պաշտոնը, ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի փողոցում գտնվող՝ 0,94955 հա ընդհանուր մակերեսով երկու հողամասերը բնակավայրերի նպատակային նշանակության խառը կառուցապատման հողերից՝ էներգետիկայի, կապի, տրանսպորտի, կոմունալ ենթակառուցվածքների օբյեկտների՝ կոմունալ ենթակառուցվածքների հողերի փոխելու նպատակով, երեք անգամ  առաջարկություն է ներկայացրել ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողով, սակայն բոլոր երեք դեպքերում էլ հանձնաժողովի կողմից փաթեթը վերադարձվել է համայնքապետարան՝ լրամշակելու նպատակով:
Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարը, նշված փաթեթը լրամշակման վերադարձվելուց հետո, չկատարելով միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից ներկայացված պահանջները և գիտակցելով, որ համայնքի ղեկավարը չունի հողամասերի նպատակային նշանակությունը միանձնյա, իր որոշմամբ փոփոխելու լիազորություն, ձեռք բերված հանցավոր պայմանավորվածությունների շրջանակում, համայնքապետարանի  հողաշինարարության և ճարտարապետության բաժնի պետ-գլխավոր ճարտարապետի և աշխատակազմի իրավաբանական բաժնի պետի օժանդակությամբ, կազմել և իրենց ստորագրություններով հաստատել են համայնքի ղեկավարի համապատասխան որոշումների նախագծերը, 2021թ. հունիսի 9-ին կայացրած որոշումներով վերոհիշյալ հողամասերը՝ բնակավայրերի նպատակային նշանակության հողերից փոփոխել են էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի և կոմունալ ենթակառուցվածքների օբյեկտների նպատակային նշանակության հողերի, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ հասարակական կառուցապատման հողերից փոփոխել են կոմունալ ենթակառուցվածքների գործառնական նշանակության հողերի։ Բացի այդ, 2021թ. օգոստոսի 12-ին կայացրած որոշումներով նշված հողերի գործառնական նշանակությունը սահմանվել է որպես կոմունալ ենթակառուցվածքների (մասնավոր գերեզմանատների) գործառնական նշանակության հողեր:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ Մ.Ասլանյանը, Վանաձոր համայնքի Ուսանողական, Վարդանանց և Աղայան փողոցներում գտնվող՝ ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 6-րդ կետով սահմանված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված և չմասնավորեցվող հողերի շարքին դասվող՝ ընդհանուր 7 հողատարածք օտարելու նպատակով, անցնելով իր պաշտոնեական լիազորությունների սահմանները,  ստորագրել է համայնքապետարանի աշխատակազմի հողաշինարարության և ճարտարապետության բաժնի պետ-գլխավոր ճարտարապետի կողմից կազմած, վերջինիս հետ միասին նաև իրավաբանական բաժնի պետի կողմից ստորագրված որոշման նախագծերը, որոնցում ներառվել են կեղծ տեղեկություններ այն մասին, որ, իբր, հիշյալ փողոցներում  գտնվող  հողատարածքները բնակավայրերի այլ հողերից փոխվում են հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակության:
Այնուհետև, համայնքի նախկին ղեկավարն իր ստորագրությամբ հաստատել է Վանաձորի համայնքապետարանի աշխատակազմի հողաշինարարության և ճարտարապետության բաժնի պետ-գլխավոր ճարտարապետի կողմից կազմված՝ բովանդակությամբ կեղծ տեղեկանքներն այն մասին, թե իբր, հիշյալ հողատարածքներն ընդգրկված չեն ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումների ցանկում: Նշված փաստաթղթերի հիման վրա՝ գրանցվել է Վանաձոր համայնքի սեփականության իրավունքը նշված հողատարածքների նկատմամբ, որոնց նպատակային նշանակությունը ձևակերպվել է բնակելի, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ հասարակական կառուցապատման: Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարը դրանք ընդգրկել է համայնքի կողմից օտարվող հողատարածքների ցանկում, և համայնքապետարանում կազմակերպված աճուրդների, ինչպես նաև ուղիղ վաճառքի արդյունքում նշված հողամասերը  օտարվել են տարբեր քաղաքացիների և ՍՊ ընկերության:
Բացի այդ, Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարը, ի պաշտոնե պարտավոր լինելով հետևել, որպեսզի իր մտերիմի կնոջ մորը սեփականության իրավունքով  պատկանող՝ Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի փողոցում գտնվող հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակությամբ հողամասն օգտագործվի ըստ նպատակային նշանակության, չի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները. 2020 թվականի հունվարի 20-ի դրությամբ հիշյալ հասցեում արդեն իսկ 14 գերեզմանների և առանց համապատասխան թույլտվության պարսպի կառուցված լինելու պայմաններում՝ սահմանափակվել է միայն գերեզմանատան կազմակերպման համար նախատեսված վայրերից դուրս հուղարկավորություն իրականացնելու համար՝ իր մտերիմի կնոջ մորն ընդամենը մեկ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշում կայացնելով: Ավելին, շարունակելով դրսևորել կողմնակալ վերաբերմունք՝ Մ.Ասլանյանը համապատասխան միջոցներ չի ձեռնարկել նույն տարածքում 2020-2021թթ. ընկած ժամանակահատվածում շուրջ 15 նոր հուղարկավորությունների կատարումը և գերեզմանների կառուցումը կանխարգելելու, հողատարածքը նպատակային նշանակությամբ օգտագործելու և ապօրինի շինարարության հետևանքները վերացնելու ուղղությամբ:
Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Մամիկոն Ասլանյանի, համայնքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության բաժնի պետ-գլխավոր ճարտարապետի և իրավաբանական բաժնի պետի հանցավոր գործողությունների արդյունքում պետության և համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (8 դրվագ)  և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (7 դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:Վանաձորի համայնքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության բաժնի պետ-գլխավոր ճարտարապետին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (7 դրվագ), իսկ իրավաբանական բաժնի պետին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (5 դրվագ): Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազին:

В результате крупномасштабных следственных и процессуальных действий, осуществленных Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, установлены все обстоятельства злоупотребления своими должностными полномочиями бывшим руководителем общины Ванадзор М. Асланяном, умышленного выхода из круга своих полномочий и совершения служебного подлога.
Согласно фактическим данным, полученным следствием, последний, с октября 2016г. по октябрь 2021 г., занимая указанную должность, с целью изменения двух земельных участков общей площадью 0,94955 га, находящихся на улице Нарекаци города Ванадзор марза Лори РА из земель смешанной застройки целевого назначения населенных пунктов на земли объектов энергетики, связи, транспорта, коммунальных инфраструктур, трижды представил предложение в межведомственную комиссию, созданную решением премьер-министра РА, однако во всех трех случаях пакет был возвращен комиссией в общинную администрацию с целью доработки.
После возвращения указанного пакета на доработку, бывший руководитель общины Ванадзор, не выполнив требования, представленные межведомственной комиссией, и осознавая, что руководитель общины не имеет полномочий единолично изменять целевое назначение земельных участков своим решением, в рамках достигнутых преступных договоренностей, при содействии начальника Отдела землеустройства и архитектуры общинной администрации – главного архитектора, и начальника Юридического отдела аппарата, составили и своими подписями утвердили проекты соответствующих решений руководителя общины, решениями от 9 июня 2021г. изменили вышеуказанные земельные участки с земель целевого назначения населенных пунктов на земли целевого назначения объектов энергетики, транспорта, связи и коммунальных инфраструктур, а функциональное назначение – с земель общественной застройки на земли функционального назначения коммунальных инфраструктур.
Кроме того, решениями от 12 августа 2021 года функциональное назначение указанных земель было определено как земли функционального назначения коммунальной инфраструктуры (частных кладбищ).
Следствием также установлено, что М.Асланян, с целью отчуждения 7 земельных участков, включенных в перечень ограничений, установленных пунктом 6 статьи 60 Земельного кодекса РА, находящихся на улицах Усанохакан, Вардананц и Агаян общины Ванадзор, пересекая границы своих должностных полномочий, подписал проекты решения, составленного начальником Отдела землеустройства и архитектуры аппарата общинной администрации – главным архитектором, а также подписанного начальником Юридического отдела, в которые были включены ложные сведения о том, что якобы находящиеся на упомянутых улицах земельные участки меняются с других земель населенных пунктов на функциональное назначение общественной застройки.
Затем бывший руководитель общины своей подписью подтвердил составленные начальником – главным архитектором Отдела землеустройства и архитектуры аппарата общинной администрации Ванадзора ложные справки о том, что упомянутые земельные участки якобы не включены в перечень ограничений, установленных статьей 60 Земельного кодекса РА.
На основании указанных документов было зарегистрировано право собственности общины Ванадзор на указанные земельные участки, целевое назначение которых было оформлено на жилое, а функциональное – на общественную застройку.
Бывший руководитель общины Ванадзор включил их в список земель, отчуждаемых общиной, и в результате аукционов, организованных в общинной администрации, а также прямой продажи указанные земельные участки были отчуждены различным гражданам и ООО.
Кроме того, бывший руководитель общины Ванадзор, будучи по должности обязан следить за тем, чтобы находящийся на улице Нарекаци города Ванадзор земельный участок, принадлежащий по праву собственности матери жены его близкого, функционального назначения общественной застройки, использовался по целевому назначению, не выполнял своих должностных обязанностей: по состоянию на 20 января 2020 года, в условиях, что по указанному адресу уже застроены 14 кладбищ и стены без соответствующего разрешения, было ограничено только для осуществления захоронений за пределами мест, предусмотренных для организации кладбища, приняв решение о привлечении матери жены своего близкого только к одной административной ответственности.
Более того, продолжая проявлять предвзятое отношение, М.Асланян не принял соответствующих мер в направлении устранения осуществления около 15 новых захоронений в период с 2020 по 2021 гг. на той же территории, предотвращения застройки кладбищ, использования земельного участка по целевому назначению и устранения последствий незаконного строительства.
В результате преступных действий бывшего руководителя общины Ванадзор Мамикона Асланяна, начальника Отдела архитектуры и градостроительства аппарата общинной администрации – главного архитектора и начальника Юридического отдела правам и законным интересам государства и общины был нанесен существенный ущерб.
По совокупности полученных достаточных доказательств, бывшему руководителю общины Ванадзор предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, части 1 статьи 309 (8 эпизодов) и части 1 статьи 314 (7 эпизодов) Уголовного кодекса РА. В отношении него в качестве меры пресечения был избран арест. Начальнику Отдела архитектуры и градостроительства аппарата общинной администрации Ванадзора –главному архитектору предъявлено обвинение по части 1 статьи 38-309 и части 1 статьи 38-314 (7 эпизодов) Уголовного кодекса РА, а начальнику Юридического отдела – по части 1 статьи 38-309 Уголовного кодекса РА (5 эпизодов). В качестве меры пресечения в отношении последних избрана подписка о невыезде.
Предварительное следствие завершено, и уголовное дело с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и о направлении в суд направлено прокурору, осуществляющему процессуальное руководство.