Ձերբակալվել է Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարը
2021թ. սեպտեմբերի 14-ին հարուցված և ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում տևական ժամանակ իրականացված քննչական և դատավարական այլ համակողմանի գործողությունների արդյունքում առերևույթ տվյալներ են ձեռք բերվել  2016թ. հոկտեմբերի 10-ից մինչև 2021թ. հոկտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Մ.Ա.-ի կողմից իր պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու և անցնելու, անձնական այլ դրդումներով պաշտոնեական կեղծիք կատարելու՝ հանրորեն վտանգավոր արարքներ գործելու մի շարք հանգամանքների վերաբերյալ:
Ձեռնարկված անհրաժեշտ գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ՀՀ Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի 1/1 և 1/1-6 հասցեներում գտնվող 0,94955 հա ընդհանուր մակերեսով հողամասերի նպատակային նշանակությունը փոխելու վերաբերյալ առաջարկությունը ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով համապատասխան միջգերատեսչական հանձնաժողով ներկայացնելու և վերջինիս կողմից տվյալ փաթեթը երեք անգամ լրամշակելու նպատակով հետ վերադարձված լինելու պարագայում՝ Մ.Ա.-ն ակնհայտորեն դուրս է եկել իր լիազորությունների շրջանակից և հիշյալ հասցեներում գտնվող հողամասերը,  իր համապատասխան որոշումներով, բնակավայրերի նպատակային նշանակության հողերից փոխել է էներգետիկայի, տրանսպորտի, կապի և կոմունալ ենթակառուցվածքների օբյեկտների նպատակային նշանակության հողերի, իսկ գործառնական նշանակությունը՝ հասարակական կառուցապատման հողերից՝ կոմունալ ենթակառուցվածքների գործառնական նշանակության հողերի, որի լիազորությունը չի ունեցել. արդյունքում պետության և համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառվել է անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջացրած էական վնաս:
Բացի այդ, վերը նշված ժամանակահատվածում Վանաձոր համայնքի ղեկավար Մ.Ա.-ն համայնքի գլխավոր հատակագծում ընդհանուր օգտագործման հասարակական կանաչ տարածք հանդիսացող, քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող, ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նշված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված Վանաձոր քաղաքի Ուսանողական փողոցի 14/1-10 հասցեներում գտնվող 0,0999 հա մակերեսով հողատարածքը սեփականության իրավունքով օտարելու՝ անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները և կեղծ տվյալներ ներառելով իր համապատասխան որոշման մեջ՝ փոխել է հիշյալ հասցեում գտնվող հողատարածքի գործառնական նշանակությունը. բնակավայրերի այլ հողերից՝ դարձնելով հասարակական կառուցապատման հողերի։
Այնուհետև, կազմվել և Մ.Ա.-ի կողմից ստորագրվել է պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող կեղծ տեղեկանք, այն մասին, թե իբր, Վանաձոր համայնքի Ուսանողական փողոցի 14/1-10 հասցեում գտնվող հողամասն ընդգրկված չէ ՀՀ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված սահմանափակումների ցանկում, որը համայնքապետի որոշման հետ միասին ներկայացվել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Վանաձորի տարածքային ստորաբաժանում, որոնց հիման վրա գրանցվել է Վանաձոր համայնքի սեփականության իրավունքը հիշյալ հողատարածքի նկատմամբ, որի նպատակային նշանակությունը ձևակերպվել է բնակելի, իսկ գործառնական նշանակությունը հասարակական կառուցապատման:
Դրանից հետո Վանաձոր համայնքի ղեկավար Մ.Ա.-ն նշված հողատարածքն ընդգրկելով համայնքի կողմից օտարվող հողատարածքների ցանկում՝ Վանաձորի համայնքապետարանում կազմակերպել է աճուրդ և իր որոշմամբ վերը նշված մակերեսով հողամասը 2 007 700  ՀՀ դրամով օտարել է:
Մեկ այլ դեպքով ևս՝ դարձյալ ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նշված սահմանափակումների ցանկում ընդգրկված, Վանաձոր քաղաքի Ուսանողական փողոցի 14/1-9 հասցեում գտնվող 0,26293 հա հողատարածքը սեփականության իրավունքով քաղաքացուն օտարելու անձնական շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները և իր կողմից կայացված որոշման մեջ կեղծ տվյալներ ներառելով՝ փոփոխել է հիշյալ հասցեներում գտնվող հողատարածքի գործառնական նշանակությունը՝ բնակավայրերի այլ հողերից հասարակական կառուցապատման հողերի։
Այնուհետև, վերը թվարկված նույն ընթացակարգերով ապահովելով հիշյալ հողատարածքի նկատմամբ Վանաձոր համայնքի սեփականության իրավունքի գրանցումը՝  համայնքապետարանում կայացած աճուրդում 5 284 120 ՀՀ դրամով այդ հողամասը ևս օտարել է:
Ավելին, մեկ այլ դրվագով տվյալներ են ստացվել, որ Վանաձորի նախկին համայնքապետ Մ.Ա.-ն պարտավոր լինելով հետևել համայնքային հողատարածքների՝ նպատակային նշանակությամբ օգտագործմանը, ինչպես նաև պարտավոր լինելով կասեցնել և կանխարգելել չնախատեսված վայրում և այլ գործառնական նշանակության հողամասում գերեզմանների կառուցումը՝ չի կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները և հնարավորություն է ընձեռել իր մտերիմը հանդիսացող անձի տիկնոջ մայր Վ.Ղ.-ին սեփականություն իրավունքով պատկանող, Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի 3/3 հասցեում գտնվող հողամասը հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակությամբ օգտագործելու փոխարեն ծառայեցնել այլ նպատակով՝ 2017 թվականից միջնորդավորված հողակտորներ վաճառելով կամ նվիրելով տարբեր քաղաքացիների՝ դրանցում  հուղարկավորություններ իրականացնելու նպատակով. այն դեպքում, երբ Լոռու մարզպետարանի կողմից Մ.Ա.-ն տեղեկացված է եղել հիշյալ տարածքում գերեզմանների առկայության վերաբերյալ:
Վանաձորի համայնքի նախկին ղեկավար Մ.Ա.-ի հանցավոր գործողությունների արդյունքում՝ համայնքի իրավունքներին ու օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս՝ համայնքը և պետությունը զրկվել են վերը նշված տարածքն ըստ նպատակային նշանակության օգտագործելու և հանրության շահերին ծառայեցնելու հնարավորությունից, չեն պահպանվել բնակելի շենքերից գերեզմանատների մինչև 300 մետր հեռավորության վրա գտնվելու՝ բնակչության առողջության սանիտարահամաճարակային նորմերի ապահովման պահանջները:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ Մ.Ա.-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (2 դրվագ), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Задержан бывший руководитель общины Ванадзор
В результате предпринятых на протяжении длительного времени следственных и других процессуальных всесторонних действий по уголовному делу, возбужденному 14 сентября 2021 года и расследуемому в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены очевидные данные о ряде обстоятельств злоупотребления и превышения служебных полномочий, совершения служебного подлога из иных личных побуждений, совершения общественно опасных деяний со стороны М.А., занимающего должность руководителя общины Ванадзор марза Лори РА в период с 10 октября 2016 года по 10 октября 2021 года.
В результате предпринятых необходимых действий были получены фактические данные о том, что в условиях, когда предложение об изменении целевого назначения земельных участков общей площадью 0,94955 га, находящихся по адресам Нарекаци 1/1 и 1/1-6 города Ванадзор марза Лори РА, в установленном Постановлением Правительства РА порядке было представлено соответствующей межведомственной комиссии и возвращено последней три раза с целью доработки данного пакета, М.А. очевидно вышел за рамки своих полномочий и своими соответствующими решениями поменял земельные участки, находящиеся по указанным адресам, с земель целевого назначения населенных пунктов на земли целевого назначения объектов энергетики, транспорта, связи и коммунальных инфраструктур, а функциональное назначение – с земель общественной застройки на земли функционального назначения коммунальных инфраструктур, полномочия которых не имел, в результате чего правам и законным интересам государства и общины нанесен существенный ущерб, причинивший по неосторожности тяжелые последствия.
Кроме того, в указанный период времени, руководитель общины Ванадзор М.А., исходя из личной заинтересованности и групповых интересов в отчуждении по праву собственности земли площадью 0,0999 га, находящейся по адресу Студенческая улица 14/1-10, являющейся зеленой общественной территорией общего пользования в генеральном плане общины, не передаваемой гражданам и юридическим лицам, включенной в перечень ограничений, указанных в статье 60 Земельного кодекса РА, злоупотребляя своими должностными полномочиями и включая ложные данные в свое соответствующее решение, изменил функциональное назначение земельного участка, находящегося по указанному адресу, с других земель населенных пунктов на земли общественной застройки.
Затем была составлена и со стороны М.А. подписана поддельная справка, являющаяся официальным документом, о том, что земельный участок, расположенный по адресу Студенческая улица 14/1-10 общины Ванадзор, не включен в список ограничений, установленных статьей 60 Земельного кодекса РА, которая вместе с решением руководителя общины была представлена в Территориальное подразделение Ванадзора Комитета кадастра РА, на основании которой было зарегистрировано право собственности общины Ванадзор на упомянутый земельный участок, целевое назначение которого оформлено – жилое, а функциональное назначение – общественная застройка.
После этого руководитель общины Ванадзор М.А. включив указанный земельный участок в список отчуждаемых общиной земельных участков, в администрации общины Ванадзор организовал аукцион и своим решением отчудил вышеуказанный земельный участок за 2 007 700 драмов РА.
В другом случае, снова исходя из личной заинтересованности и групповых интересов в отчуждении земли площадью 0,26293 га, находящейся по адресу Студенческая улица 14/1-9 города Ванадзор, включенной в перечень ограничений, указанных в статье 60 Земельного кодекса РА, гражданину по праву собственности, злоупотребляя своими должностными полномочиями и включая ложные данные в свое соответствующее решение, поменял функциональное назначение земельного участка, находящегося по указанному адресу, с других земель населенных пунктов на земли общественной застройки. Затем, по указанным выше процедурам, обеспечив регистрацию права собственности общины Ванадзор на упомянутый земельный участок, отчудил его на аукционе, состоявшемся в администрации общины, за 5 284 120 драмов РА.
Более того, по другому эпизоду были получены данные о том, что бывший руководитель общины Ванадзор М.А., будучи обязанным следить за использованием общинных земельных участков по целевому назначению, а также, будучи обязанным приостановить и предотвратить застройку кладбищ в непредусмотренном месте и на земельном участке другого функционального назначения, не выполнил свои должностные обязанности и предоставил возможность матери жены своего близкого человека В.Г. использовать земельный участок, расположенный по адресу Нарекаци 3/3 города Ванадзор, принадлежащий ей по праву собственности, вместо использования по функциональному назначению общественной застройки, в других целях: с 2017 года опосредованно продал или подарил земельные участки различным гражданам с целью проведения в них похорон, в том случае, когда М.А. был проинформирован администрацией марза Лори о наличии на данной территории кладбищ.
В результате преступных действий бывшего руководителя общины Ванадзор М.А., правам и законным интересам общины причинен существенный ущерб: община и государство лишились возможности использовать вышеуказанную территорию по целевому назначению и служить интересам общества, не соблюдались требования обеспечения санитарно-эпидемиологических норм здоровья населения – расстояние жилых зданий до 300 метров от кладбищ.
В совокупности полученных достаточных доказательств М.А. привлечен в качестве обвиняемого по части 3 статьи 309, части 2 статьи 308 (2 эпизода), части 1 статьи 314 и части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.