Տեղեկանք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում 2019թ. ընթացքում անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ քննված քրեական գործերի մասին
15.02.2020 09:45
2019թ. ընթացքում ՀՀ քննչական կոմիտեի (այսուհետ՝ Կոմիտե) վարույթում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով քննվել է անչափահասների նկատմամբ կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ 360 քրեական գործ, որից`
5-ը քննվել է 104-րդ հոդվածով նախատեսված սպանության, 3-ը՝ 109-րդ հոդվածով նախատեսված անզգուշությամբ մահ պատճառելու, 5-ը՝ 110-րդ հոդվածով նախատեսված ինքնասպանության հասցնելու, 10-ը՝ 112-րդ հոդվածով նախատեսված դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 2-ը՝ 113-րդ հոդվածով նախատեսված դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, 7-ը՝ 117-րդ հոդվածով նախատեսված դիտավորությամբ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու, 54-ը՝ 118-րդ հոդվածով նախատեսված ծեծի, 5-ը՝ 119-րդ հոդվածով նախատեսված ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու, 1-ը՝ 120-րդ հոդվածով նախատեսված անզգուշությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 7-ը՝ 131-րդ հոդվածով նախատեսված մարդուն առևանգելու, 2-ը` 133-րդ հոդվածով նախատեսված ազատությունից ապօրինի զրկելու, 5-ը՝ 137-րդ հոդվածով նախատեսված սպանության կամ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքի, 6-ը՝ 138-րդհոդվածով նախատեսված բռնաբարության, 15-ը՝ 139-րդհոդվածով նախատեսված սեքսուալ բնույթի բռնի գործողությունների, 1-ը` 140-րդ հոդվածով նախատեսված սեռական հարաբերության կամ սեքսուալ բնույթի գործողություններին հարկադրելու, 44-ը՝ 141-րդհոդվածով նախատեսված 16 տարին չլրացած անձի հետ սեռական հարաբերության, 25-ը՝ 142-րդհոդվածով նախատեսված անառակաբարո գործողությունների, 1-ը՝ 165-րդհոդվածով նախատեսված անչափահասին հանցանքի կատարմանը ներգրավելու, 1-ը` 166-րդ հոդվածով նախատեսված երեխային թափառաշրջիկությանը կամ մուրացկանությանը ներգրավելու, 5-ը՝ 167-րդ հոդվածով նախատեսված ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելուն կամ երեխային փոխելու, 13-ը՝ 167.1-րդ հոդվածով նախատեսված ծնողի կամ այլ մերձավոր ազգականի և երեխայի միջև տեսակցության իրականացմանը խոչընդոտելու, 2-ը` 169.1-րդ հոդվածով նախատեսված քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելու, 3-ը` 170-րդ հոդվածով նախատեսված երեխային դաստիարակելու պարտականությունը չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, 14-ը՝ 173-րդհոդվածով նախատեսված ծնողի կողմից երեխային պահելուց չարամտորեն խուսափելու, 3-ը` 186-րդ հոդվածով նախատեսված  գույքն ամբողջությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու, իսկ 121-ը՝ այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
360  քրեական գործից 88-ն ավարտվել է մեղադրական եզրակացությամբ և 87 անձի վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան, 3-ն ուղարկվել են դատարան` ԲԲՀՄ կիրառելու համար, 133 քրեական գործի վարույթ կարճվել է, որից 86-ը` արդարացնող, իսկ 47-ը` ոչ արդարացնող հիմքով, 42 քրեական գործի վարույթ կասեցվել է, որից 5-ը հանցանք կատարած անձին հետախուզելու, իսկ 37-ը՝ հանցանք կատարած անձը հայտնի չլինելու պատճառաբանությամբ: 6 քրեական գործ ուղարկվել է ըստ ենթակայության, 17-ը` միացվել է, 71 քրեական գործ փոխանցվել է 2020թ.:
Վերը նշված քրեական գործերով 187 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որից` 7-ը եղել են 14-16 տարեկան, 2-ը՝ 16-18 տարեկան, 110-ը՝ 18-35 տարեկան, 68-ը՝ 35 տարեկանից բարձր: Նրանցից 26-ն ունեցել է բարձրագույն, 143-ը՝ միջնակարգ, 8-ը՝ միջին մասնագիտական, 10-ը՝ տարրական կրթություն: 12 մեղադրյալ նախկինում եղել են դատապարտված:
Ըստ կարգավիճակի` 187 մեղադրյալից 57-ը հանդիսացել են անչափահաս տուժողի ընտանիքի անդամները, իսկ 2-ը` մանկավարժ կամ ուսումնական կամ բուժական կամ դաստիարակչական հաստատության աշխատակից:
Նշված 360 քրեական գործով 336 անձ ճանաչվել է որպես տուժող, որից` 169-ը՝ մինչև 12 տարեկան, 61-ը՝ 12-14 տարեկան, 63-ը՝ 14-16 տարեկան, 43-ը՝ 16-18 տարեկան:

In 2019 360 criminal cases on crimes committed against minors have been investigated in the proceeding of the RA Investigative Committee (hereafter referred to as the Committee) according to relevant articles of the RA Criminal Code.
5 of the above-mentioned 360 criminal cases referred to murder envisaged by the Article 104 of RA Criminal Code, 3 – to causing death by negligence envisaged by the Article 109, 5 – to causing to commit suicide envisaged by the Article 110, 10 – to infliction of willful heavy bodily damage to health envisaged by the Article 112, 2 – to infliction of willful medium-gravity damage to health envisaged by the Article 113, 7 - to infliction of willful light damage to health envisaged by the Article 117, 54 – to battery envisaged by the Article 118, 5 – to willfully causing strong physical pain or mental sufferance envisaged by the Article 119, 1 – to inflicting grave damage by negligence envisaged by the Article 120, 7 – to kidnapping envisaged by the Article 131, 2 – to illegal deprivation of freedom envisaged by the Article 133, 5 – to threat to murder, to inflict heavy damage to health or to destroy property envisaged by the Article 137, 6 – to rape envisaged by the Article 138, 15 – to violent sexual actions envisaged by the Article 139, 1 – to forcing to sexual intercourse or other sexual actions envisaged by the Article 140, 44 – to sexual intercourse or other sexual acts with a person under 16 envisaged by the Article 141, 25 – to lecherous acts envisaged by the Article 142, 1 – to involving a minor into committal of crime envisaged by the Article 165, 1 – to involving a child into regular use of alcoholic drinks, strong or other narcotic drugs not for medical purposes, vagrancy or beggary envisaged by the Article 166, 5 – to illegal separation of the child from the parents or substitution of the child envisaged by the Article 167, 13 – to preventing a parent or other close relative from having a child visit envisaged by the Article 167.1, 2 - to reporting false information to Civil Status Act Registration Bodies envisaged by the Article 169.1, 3 – to failure to fulfill the duty of rearing the child envisaged by the Article 170, 14 – to willful evasion from supporting one’s child by the parent envisaged by the Article 173, 3 – destruction or damage inflicted to property by negligence envisaged by the Article 186 of RA Criminal Code and 121 – to other crimes.
88 of the mentioned 360 criminal cases have been completed and on 87 persons have been sent to court with the bill of indictment, 3 – have been sent to court on using medical coercive measures, proceeding of 133 criminal cases has been terminated 85 of which on acquittal, 47 – on non-acquittal base, proceeding of 42 criminal cases has been suspended 5 of which based on the circumstance that the person is under persecution, 37 – due to the circumstance that the person having committed the crime is unknown. 6 criminal cases have been sent according to subordination, 17 criminal cases have been combined, 71 ones have passed to 2020.
Within the above-mentioned criminal cases 187 persons have been involved as a defendant 7 of which have been between 14 and 16, 2 – between 16 and 18, 110 – between 18 and 35, 68 – over 35 years old. 26 of them have had higher, 143 – secondary, 8 – vocational, 10 – primary education. 12 defendants have previously been convicted.
By status 57 of 187 defendants have been the members of the minor affected, 2 – teacher or employee of educational or medical institution.
Within the mentioned criminal cases 336 persons have been found as affected 169 of which up to 12, 61 – between 12 and 14, 63 – between 14 and 16, 43 – between 16 and 18 years old.