ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 4 մարդու մահվան պատճառ հանդիսացած ավտովթարի դեպքի առթիվ։
2015թ. հուլիսի 12-ին` ժամը 16:30-ի սահմաններում, Երևան-Երասխ մայրուղու Արարատի մարզի Այնթապ գյուղի ճանապարհահատվածում միմյանց են բախվել Ստյոպա Ավետիսյանի վարած «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի և Վազգեն Միքայելյանի վարած «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենաները: Վթարի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ` Վ.Միքայելյանը և ուղևորներ Լամարա Ղաբուզյանը, Անահիտ Ստեփանյանը և Եկատիրինա Ավետովան մահացել են, իսկ Ս.Ավետիսյանը և «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորուհի Մարիա Թոփչյանը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Երևան քաղաքի «Էրեբունի» բ/կ:
Դեպքի առթիվ Մասիսի քննչական բաժնում նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Նախնական քննության արդյունքներով՝ 2015թ. հուլիսի 12-ին` ժամը 16:30-ի սահմաններում, «Մերսեդես-Բենց» մակնիշի ավտոմեքենան 100-ից 120 կմ/ժ արագությամբ Երևան-Երասխ ավտոճանապարհով ընթացել է Երևան քաղաքի ուղությամբ: Հասնելով Արարատի մարզի Այնթապ գյուղի ճանապարհահատված` մուտք է գործել հանդիպակաց ուղեմաս` փորձելով վազանց կատարել իր առջևից ընթացող քննությամբ չպարզված ԲՄՎ մակնիշի ավտոմեքենային:
Վազանց կատարելուց հետո «Մերսեդես-Բենց»-ի վարորդը փորձել է վերադասավորվել իր ուղեմաս, սակայն բախվել է համընթաց ընթացող և ճանապարհի ձախ կողմում գտնվող ավտոճանապարհագազալցակայան ձախ շրջադարձով մուտք գործող Վ. Միքայելյանի վարած «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենային, որի հետևանքով վարորդ Վ.Միքայելյանը և ուղևորներ Լամարա Աշոտի Ղաբուզյանը, Անահիտ Ստեփանի Ստեփանյանը և Եկատիրինա Վալերիի Ավետովան մահացել են:
ՃՏՊ դեպքի վայրի զննության ժամանակ «Օպել Աստրա» մակնիշի, «Լյուքս» տաքսի տարբերանշանով ավտոմեքենան հայտնաբերվել է Երևան-Երասխ ավտոճանապարհի Երևան քաղաքի ուղղությամբ հանդիպակաց ուղեմասից դուրս` չշահագործվող բետոնյա ավտոճանապարհի վրա, իսկ «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենան` դեպի Երևան քաղաքի ուղեմասում:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում` վթարի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Նշանակվել են դատաբժշկական, տոքսիկոքիմիական փորձաքննություններ։
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորություննապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտածդատավճռով։

Масисским следственным отделом следственного управления Следственного комитета Армении по Араратской области возбуждено уголовное дело по факту автоаварии, ставшей причиной смерти 4 человек.
12 июля 2015 года, примерно в 16:30 на автомагистрали Ереван-Ерасх, недалеко от села Айнтап Араратской области столкнулись автомобиль марки “Мерседес-Бенц”, за рулем которого находился Степа Аветисян, и автомобиль марки “Опель Астра”, которым управлял Вазген Микаэлян. От полученных в результате ДТП телесных повреждений водитель “Опель Астры” В. Микаэлян и пассажиры – Ламара Габузян, Анаит Степанян и Екатерина Аветова – погибли, а С. Аветисян и пассажир “Опеля” Мария Топчян с телесными повреждениями были госпитализированы в ереванский медцентр “Эребуни”.
По данному факту масисским следственным отделом в тот же день было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 242 Уголовного кодекса РА.
По предварительным данным следствия, 12 июля 2015 года, примерно в 16:30, автомобиль марки “Мерседес-Бенц” ехал по трассе Ереван-Ерасх со скоростью примерно 100-120 км/ч. в сторону Еревана. Доехав до участка дороги близ села Айнтап Араратской области, машина выехала на встречную полосу, пытаясь обогнать не установленный следствием автомобиль марки “БМВ”.
После обгона, водитель “Мерседес-Бенц” пытался перестроиться в свой ряд, однако врезался в управляемую В. Микаэляном “Опель Астру”, которая курсировала параллельно и повернула налево для въезда на территорию автомобильной газозаправочной станции, расположенной на левой стороне дороги. В результате ДТП водитель “Опель Астры” В. Микаэлян и находившиеся в салоне автомобиля пассажиры – Ламара Ашотовна Габузян, Анаит Степановна Степанян и Екатерина Валериевна Аветова – погибли.
При осмотре места ДТП автомобиль марки “Опель Астра” с отличительным знаком такси “Люкс” был найден на обочине дороги, ведущей в Ереван, на неэксплуатируемой бетонной трассе, а “Мерседес” - на участке дороги, ведущей в Ереван.
Расследование продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования всех обстоятельств ДТП. Назначены судебно-медицинская, токсико-химическая экспертизы.