Համացանցի միջոցով խարդախություն կատարելու գործով մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով շարունակում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կազմակերպված խմբի կողմից համացանցի օգտատերերից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու բոլոր հանգամանքները, տուժած անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են հանցավոր խմբի անդամներից երկուսի ինքնությունը, խարդախության մեխանիզմը:
Մասնավորապես՝ քննությամբ պարզվել է, որ 29 և 21-ամյա երիտասարդները, սոցիալական ցանցի միջոցով խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու մտադրությամբ, ստեղծել են հանցավոր խումբ և կատարել դերաբաշխում՝ խմբի կազմում ներգրավելով նաև համապատասխան համակարգչային մասնագետ, ով ստեղծել է «ajakic.com» անվանմամբ կայք:
Այնուհետև www.facebook.com սոցիալական ցանցում տեղադրելով գովազդ, թե իբր «Արագ աջակցություն» անվանումով կազմակերպությունն ընդամենը հաշված րոպեների ընթացքում, առանց վարկային պատմության և երաշխավորի տրամադրում է մինչև 4մլն ՀՀ դրամի չափով վարկ՝ օգտատերերին ուղղորդել են վարկ ստանալու վերաբերյալ հայտ ներկայացնելու համար այցելել իրենց կողմից ստեղծված հիշյալ կայք:
Կապ հաստատելով հայտատուների հետ և մտացածին անուններով ներկայանալով որպես վարկային կազմակերպության աշխատկից՝ քաղաքացիներին մոլորեցնելու նպատակով հավաստիացրել են, թե իբր վարկի գումարը հաստատվել է, և այն ստանալու համար պահանջել 094 605-868 և 077 137-362 հեռախոսահամարներով «Tellcell» վճարահաշվարկային համակարգում նախապես բացված հաշիվներին փոխանցել վարկի մարման առաջին ամսվա գումարի չափով կանխավճար, որոնք տարբեր օրերի կանխիկացվել են կազմակերպված խմբի անդամների կողմից և հափշտակվել:
Քննությամբ հիմնավորվել է, որ խմբի կողմից, այս եղանակով, 2021թ. հուլիս-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում մեկ տասնյակից ավելի անձանցից խարդախությամբ ընդհանուր առմամբ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 3 939 800 ՀՀ դրամ գումար:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ երիտասարդներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով: 29-ամյա երիտասարդի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը, իսկ մյուսի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրություն:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձեռնարկվում են անհրաժեշտ գործողություններ՝ հանցավոր խմբի կողմից խարդախությամբ հափշտակություններ կատարելու հնարավոր այլ եղանակները և տուժածների ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:
Բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր տուժել են կազմակերպված խմբի այսօրինակ գործողություններից, կարող են դիմել Երևան քաղաքի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժին:
Միաժամանակ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն քաղաքացիներին հորդորում է օգտվել միայն արդեն ստուգված և վստահելի կազմակերպությունների ծառայություններից:

По уголовному делу, расследуемому в Следственном отделе административного района Канакер-Зейтун Следственного управления города Ереван Следственного комитета РА, продолжают предприниматься необходимые следственные и иные процессуальные действия для установления всех обстоятельств совершения хищения в особо крупных размерах организованной группой путем мошенничества у пользователей интернета круга пострадавших лиц.
В результате широкомасштабных мероприятий, проведенных совместно с сотрудниками СНБ РА, установлена личность двух членов преступной группы, механизм мошенничества.
В частности, следствием установлено, что 29 и 21-летние молодые лица, с умыслом совершения хищения в особо крупных размерах путем мошенничества посредством социальной сети, создали преступную группу и осуществили распределение ролей, привлекая в состав группы также соответствующего компьютерного специалиста, который создал сайт с названием «ajakic.com».
Затем в социальной сети www.facebook.com разместив рекламу о том, что якобы компания под названием «Быстрое содействие» всего за считанные минуты, без кредитной истории и поручителя предоставляет кредит в размере до 4 млн драмов РА, направила пользователей для подачи заявки на получение кредита посетить созданный ими сайт.
Установив связь с заявителями и представившись выдуманными именами в качестве сотрудника кредитной организации, с целью ввести граждан в заблуждение, заверили, что якобы сумма кредита была утверждена, и для ее получения потребовали перевести на заранее открытые счета в платежно-расчетной системе «Tellcell» по телефонным номерам 094 605 868 и 077 137 362 предоплату в размере суммы первого месяца погашения кредита, которые были обналичены членами организованной группы в разные дни и были похищены.
Следствием обосновано, что со стороны группы, этим способом, в течение июля-сентября 2021г. из более десятка лиц путем мошенничества была похищена сумма в особо крупных размерах – около 3 939 800 драмов РА.
В совокупности приобретенных достаточных доказательств молодым лицам предъявлено обвинение по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА. В отношении 29-го молодого лица в качестве меры пресечения был избран арест, а в отношении другого – подписка о невыезде.
Орган, осуществляющий производство, предпринимает необходимые действия для установления других возможных способов совершения преступной группой хищений путем мошенничества и полного круга потерпевших.
Все те граждане, которые пострадали от подобных действий организованной группы, могут обратиться в Следственный отдел административного района Канакер-Зейтун Следственного управления города Ереван.
В то же время, Следственный комитет РА призывает граждан пользоваться услугами уже проверенных и доверенных организаций.